گزارش تجارت‌نیوز از تحلیل کارشناسان و انتظار سهامداران بازار سرمایه

بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بازار سرمایه هفته گذشته فقط یک روز مثبت در کارنامه کاری خود ثبت کرد و تا ابتدای کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد عقبگرد کرد اما آیا این روند ادامه دارد و بورس از این کانال هم سقوط می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس تهران با افتی نزدیک به ۳ درصد و قرار گرفتن در سطح یک میلیون و ۲۰۷ هزار واحدی به کار خود خاتمه داد.

روند فرسایشی بورس هفته گذشته تجمع سهامداران تهران، مشهد و اصفهان را به دنبال داشت و در یک نظرسنجی آنلاین غالب سهامداران بورسی شرکت کننده در این نظرسنجی، اعلام کردند که حاضر هستند زیان خود را به دست آورند و بدون سود از بورس خارج شوند.

بسیاری از سهامداران معتقد هستند که با پایان دولت و البته بازگشت احتمالی امریکا به برجام انگیزه دولت برای حمایت از بازار سرمایه کاهش دارد.

بخش دیگری از سهامداران برعکس معتقدند که در آستانه انتخابات وعده و وعید و حمایت از بورس حتی با انگیزه سیاسی رخ خواهد داد.

در ادامه بخشی از این نظرات را می‌خوانید:

– ماه‌هاست روی دور باطل هستیم تا یک نقطه ای میایم پایین و تا نقطه ای دیگر میریم بالا
و این چرخه مدت هاست که ادامه داره و حالا حالاها ادامه خواهد داشت.

– سهامدارای برنده پولشونو بردن بازار ارز دیجیتال و بازنده ها موندن و حوضشون! هیشکیم دیگه بی عقلی نمیکنه بیاد تو بورس

– پایین ۱۲۰۰ هم میاد قشنگ تا نیمه اردیبهشت همین روند هست تا زمانی ک فشار بیارن برای نفع خودشان همین کارشناس دامنه نوسان بفهمن اوک شد دامنه برگشت باز بهانه جدید میارن میگن حالا اعتماد نیست بانک مرکزی تعهد بده دلار از این نرخ پایین تر نمیاد وگرنه بازار نوسانی حجم هیجان فروش بالاس . فقط بدونید با قفل فرسایشی یهو در رو ب همه سهم ها باز میکنند ی عده بخاطر قفل شدن دوباره دست ب فروش میزنن

– وقتی که حقوقیها نمیخوان سهم رشد کنه و تا اونجا که میتونن تو سر سهم میزنن تا در پایین ترین قیمت بخرن افشا الف و افزایش قیمت سیمان هم نمیتونه از پس حقوقی بربیاد حقوقی که اختیارات و ابزار های زیادی دارن ازجمله صف فیک میتونن تشکیل بدن اوضاع میشه این که با افشا الف سهم منفی میخوره

– کلا همه بی خیال بورس شدن یعنی یکی تو این کشور نیست به داد مردم برسه.سرمایه های مردم نیست و نابود شده و جالبه هیچ ارگانی ورود نمیکنه.جل الخالق

انتخابات باعث رشد بورس می‌شود

– اشتباه نکنید دوستان الان شعار همه کاندیداهای ریاست جمهوری بورس میشه شک نکنید

-دم انتخابات بورس رشد می کنه تا مردم رای بدن!

– برجام به جایی نمیرسه و دولت آینده هم مجبوره روی بورس حساب کنه

تحلیل کارشناسان چیست؟

در مقابل کارشناسان هم نظرات متفاوتی درباره آینده بورس دارند. بخشی از آنها اعتقاد دارند که با احیای احتمالی برجام درخواست ورود سرمایه به کشور تقویت می‌شود و برخی صنایع از جمله خودرو رشد خواهند داشت.

همچنین صنایع صادرات محور با گشایش تجارت خارجی ارزآوری بیشتری خواهند داشت. برخی دیگر از کارشناسان با اشاره به ابهام وضعیت سیاسی و اقتصادی ایران بازار سرمایه را تحلیل ناپذیر توصیف کرده و اعتقاد دارند با تجربه ناخوشایند مردم از بورس ایران مشخص نیست که دوباره اعتماد آنها به بازار سرمایه جلب شده و ورود نقدینگی ادامه داشته باشد.

با این حال باید دید که روند فرسایشی بورس باز هم منجر به ریزش شاخص کل از کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خواهد شد یا نه؟

برای تحلیل بهتر گزارش شاخص هفته آینده مثبت می‌شود؟ را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند