بیابان‌زایی در حال بلعیدن زیبایی‌های زمین است

بیابان‌زایی در حال بلعیدن زیبایی‌های زمین است

در طول سال‌های اخیر، بیابان‌زایی در حال بلعیدن زیبایی‌های زمین است که برای این معضل جهانی باید راهکارهای مناسبی به کار گرفته شود.

در طول سال‌های اخیر، بیابان زایی در حال بلعیدن زیبایی‌های زمین است که این معضل جهانی موجب شده تا بسیاری از کشورها دست در دست هم دهند و راهکار مناسبی برای این دردی که بر جان زمین افتاده، انتخاب کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، براین اساس در تقویم جهانی، 17 ژوئن روز جهانی بیابان زدایی شناخته شده و کشورهای مختلف سعی می‌کنند برنامه‌های متفاوتی برای مبارزه با بیابان زایی و اثرات خشکسالی بر روی زمین انتخاب کنند؛ چرا که یک سوم زمین‌های قابل کشت جهان با خطر بیابانی شدن روبروست که این خطر به طور مستقیم، زندگی بیش از 250 میلیون نفر در کشورهای مختلف را تهدید می‌کند.

بیابان زایی یکی از نگران کننده ترین چالش‌های امروز در دنیاست که ذره ذره زمین را می‌خورد و از آن تنها متروکه‌ای بی آب و علف باقی می‌گذارد، از این رو به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از راهکارهای آنها برای جلوگیری از بیابانی شدن زمین‌های کشاورزی با خبر شویم:

فرهاد سرداری، مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه 32 میلیون هکتار عرصه‌های بیابانی در کشور داریم، اظهار کرد: از مجموع این عرصه‌ها بیش از 21 میلیون هکتار تحت تأثیر فرسایش بادی است که در سال‌های اخیر در استان‌های جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و نزدیکی استان تهران بر وسعت مناطقی که مبداء گرد و غبار از جمله تالاب‌های خشک هستند، افزوده شده است.

به گفته وی؛ اگرچه تالاب‌ها جزء مناطق بیابانی قرار نمی‌گیرند، اما هم اکنون این تالاب‌ها خشک شدند و جزیی از منبع گرد و غبار هستند؛ بنابراین برای مقابله با پدیده بیابان زدایی باید عملیات بیولوژیک، فیزیکی و شیمیایی انجام داد.

سرداری ادامه داد: طرح مالچ پاشی به عنوان یکی از عملیات شیمیایی از سال 85 متوقف شده بود که خوشبختانه از سال گذشته دولت سالانه رقمی معادل 390 میلیارد تومان مالچ رایگان در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار داد که با این میزان امکان عملیات مالچ پاشی 27 تا 30 هزار هکتار وجود دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه سال گذشته مقدار زیادی مالچ رایگان در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفت، افزود: سال گذشته مقادیری مالچ در اختیار استان‌های خوزستان، هرمزگان، اصفهان، قم و سیستان و بلوچستان قرار گرفت و امسال نیز در نظر داریم تعداد استان‌ها را افزایش دهیم.

مدیرکل دفتر امور بیابان ادامه داد: با توجه به شرایط حاد خوزستان، منابع اعتباری به این استان از طریق قانون بودجه اختصاص داده شده است و سازمان جنگل‌ها و وزارتخانه در تلاش است که برای سایر استان‌ها منابع لازم را تأمین کند.

وی نهال کاری، بوته کاری و مدیریت مناطق بیابانی از جمله پروژه‌های در دست اجرا برای مقابله با بیان زدایی دانست و افزود: خشکسالی های اخیر و قرار گرفتن در کمربندی خشک و نیمه خشک موجب شده که در این مناطق با شرایط حادتری از گسترش بیابان روبرو باشیم.

با توجه به آنکه شعار روز جهانی بیابان زایی امسال سرزمین ارزشمند است و برای حفظ و احیای آن باید سرمایه گذاری کرد، به نظر می‌رسد که سازمان برنامه و بودجه و مردم باید توجه ویژه‌ای به این سرمایه گذاری داشته باشند، به طوریکه از طریق دولت اعتبار مناسبی برای این بخش در نظر گرفته شود.

21 میلیون هکتار از بیابان‌های کشور تحت تاثیر فرسایش بادی است

ناصر حیدری پور، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از حدود 164 میلیون هکتار پهنه که در سطح کشور قرار دارد، هم اکنون 100 میلیون هکتار تحت تأثیر بیابان زایی است.

وی با اشاره به اینکه 32 میلیون هکتار بیابان در کشور موجود است، افزود: 21 میلیون هکتار از این میزان تحت تاثیر فرسایش بادی و 7 میلیون و 700 هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی در کشور داریم که این امر برای مناطق مسکونی، تاسیسات و راه‌های مواصلاتی مشکلاتی ایجاد کرده است.

حیدری پور مدیریت بحران، مدیریت ریسک یا پیشگیری را از برنامه‌های مقابله با بیابان زدایی در کشور اعلام کرد و گفت: در مناطقی از خوزستان، جنوب، جنوب شرق و شرق کشوربا پدیده گرد و غبار و حرکت تپه‌های ماسه‌ای روبرو هستیم که این امر متاسفانه در کاهش توان اکولوژیک سرزمین و بیابان زایی تاثیر بسزایی دارد.

به همین خاطر در قالب مدیریت بحران، مدیریت اجرایی، عملیات بیولوژیک، بیومکانیک و مدیریتی و مراقبتی در صدد مهار این کانون‌ها هستیم.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود در پاسخ به این سؤال که اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در جلوگیری از بیابان زایی تاثیرگذار است یا خیر، تصریح کرد: اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در تقویت پوشش گیاهی، حفاظت خاک، کنترل فرسایش و رسوب و جلوگیری از توسعه سطح بیابان‌های کشور نقش اساسی دارد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند