بیت‌کوین تهدید اصلی برای ثبات مالی است

بیت‌کوین تهدید اصلی برای ثبات مالی است

یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا گفت: درگیر شدن بازارهای بورس با بیت‌کوین می‌تواند تهدید اصلی برای ثبات مالی باشد.

«پویس مرش» عضو هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا در مصاحبه‌ای با روزنامه بورسن زیتانگ آلمان در مورد بیت‌کوین گفت: اگر مسسات، زیرساخت مالی خود را درگیر بیت کوین کنند، عاملی برای تهدید ثبات مالی تلقی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به این مقام ارشد بانکی گفت: در حال حاضر حجم معاملات بیت‌کوین در مقایسه با قبل کمی کاهش پیدا کرده است و این موضوع فعلاً برای سیاست پولی مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

وی در ادامه گفت: بیشترین نگرانی که در باره بیت کوین دارم، به زمانی بر می‌گردد که زیرساخت‌های بازار مالی مانند بازارهای بورس خود را درگیر بیت‌کوین کنند و این می‌تواند تهدید اصلی برای ثبات مالی باشد.

مرشه تصریح کرد: بیت کوین دارای ریسک بالایی است و این موجب نگرانی برای ایمنی سرمایه‌گذار می‌شود.

عضو هیات اجرایی بانک مرکزی گفت: سرمایه‌گذاران برای انجام سرمایه گذاری با ریسک بالا آزاد هستند، اما اگر دارایی خود را از دست دادند، نباید از دست بانک مرکزی اروپا شکایت کنند.

یک ماه پیش این مقام اروپایی اعلام کرده بود که بانک‌ها نیازمند بکارگیری سیستم‌های پرداخت فوری در اسرع وقت هستند تا از آن بعنوان ابزار جایگزین برای بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگار استفاده شود.

مرشه در سال ۲۰۱۶ میلادی از فناوری بلاک چین بعنوان عاملی که دارای پتانسیل ایجاد اختلال در پرداخت‌های بر پایه کارت هستند، یاد کرده بود. عضو هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا گفت: در صورتی که نهادهای مالی درگیر بیت‌کوین شوند، این ارز رمزنگار تهدید جدی برای ثبات مالی محسوب می‌شود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند