بیداد پیچ و مهره‌های چینی در بازار

بیداد پیچ و مهره‌های چینی در بازار

پیچ و مهره از نمونه اقلام به ظاهر ساده‌ای به شمار می‌رود که نقش آن به‌عنوان یک مکمل در تمامی صنایع کشور حیاتی و بدیهی است، با این اوصاف، علی‌رغم توان داخلی برای تولید پیچ و مهره، متاسفانه در این عرصه وابسته به تولیدات خارجی همچون کشور چین هستیم.

یچ و مهره از نمونه اقلام و کالاهای به ظاهر پیش افتاده و سطحی به نظر می‌رسد، اما در واقعیت امر، تمامی صنایع کشور به این اقلام وابسته می باشد زیرا در فقدان و خلا آن،فرآیند تکمیل و تولید کالا، محال ممکن است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تنها با نیم نگاهی به اطراف و اکناف منزل و سکونتگاه خویش به سادگی به اهمیت این محصول پی خواهیم برد، در واقع امر کمتر کالایی را می توان یافت نمود که به نوعی به پیچ و مهره وابسته نباشد.

این قاعده در خصوص تمامی صنایع کشور، جاری و ساری است و از حساس ترین صنایع تا سطحی‌ترین آنها به نوعی به این کالای اساسی نیازمند است.

از صنایع هوا فضا گرفته تا صنایع پایین‌دستی، همگی با پیچ و مهره قادر به فعالیت و تولید هستند، با چنین اوصافی انتظار می‌رود با توجه به نقش حیاتی این کالا، خودکفایی لازم در این عرصه حاصل شده باشد.

اما جای بسی تاسف است که بنابر گزارش‌ها و اخبار و شواهد موجود، در این عرصه نیز نیازمند واردات هستیم، وابستگی که نتیجه سوء مدیریت مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط است، زیرا توان داخلی کشور به سهولت قادر به تامین پیچ و مهره مورد نیاز کشور است.

70 درصد پیچ و مهر مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود

چندی پیش، نورالدین مهری در گفتگو با رسانه‌ها در تشریح بازار پیچ و مهره در کشور، بیان کرد: حدود 70 درصد پیچ و مهره مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود و سالیانه حدود 70 میلیون دلار ارز به واسطه واردات همین محصولات ، از کشور خارج می شود و این در شرایطی است که در صورت حمایت هر چه بیشتر دستگاه‌های ذی‌ربط، این میزان از واردات، به 30 درصد کاهش پیدا خواهد کرد و به واقع 70 درصد از نیاز کشور در سایه فعالیت واحدها و مراکز تولید پیچ و مهره داخلی تامین خواهد شد.

وی می افزاید: در این خصوص،مشکلی از حیث نیروی انسانی و تکنولوژی نداریم و اگر موانع موجود مرتفع شود و حمایت هر چه بیشتری از تولید داخلی لحاظ شود واردات ما بسیار کم خواهد شد.

مهری می گوید:در صورت تامین و ایجاد فضای مناسب برای تولید کنندگان، توان رقابت جدی ایران در ساخت پیچ و مهره در جهان حاصل خواهد شد، اما متاسفانه به دلیل سیاست‌های غلط وارداتی در حال حاضر توان و قدرت رقابت با کشورهای دنیا (در عرصه تولید پیچ و مهره) را نداریم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند