بیمه‌شدگان و بازنشستگان در اولویت باشند

بیمه‌شدگان و بازنشستگان در اولویت باشند

یک استاد دانشگاه معتقد است وزیر جدید رفاه باید بدور از سیاسی‌کاری و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بیمه‌شدگان و بازنشستگان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

مجید ابهری در خصوص تعیین وزیر جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارت رفاه و تعاون از ترکیب وزارت کار و امور اجتماعی، رفاه و تعاون تشکیل شده و گسترده‌ترین سازمان در بین نهادهای دولتی در خدمت گذاری بخش‌های کم درآمد است. کارگران و یا افراد نیازمند به کار، بیمه دهندگان و اقشار دیگر باید در این شرایط دشوار با کمک این سازمان زندگی کنند. همچنین از طرفی بزرگترین گروه های صنعتی و شرکت‌های اقتصادی در قالب شستا و موسسات دیگر تحت پوشش این وزارتخانه هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادغام سه وزارتخانه را امری نادرست ذکر کرد و افزود: ترکیب سه وزارتخانه با خدمات جداگانه از ابتدا کار درستی نبوده چرا که گروه کارخانجات و صنایع نیازمند مدیران تخصصی و با تجربه هستند و سازمان تامین اجتماعی به عنوان نهاد درآمدساز و با مسئولیت بازنشستگی، کارگران و حمایت از حقوق آنها نیاز به مدیری مجرب دارد و وزارت کار نیز با ایجاد زمینه‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی باعث حرکت چرخ های صنعتی و اقتصادی کشور می‌شود.

این استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: متاسفانه در دوران وزیر قبلی شرکت‌های تحت پوشش به دست نورچشمی‌ها سپرده شد و برای انتخاب مدیر فقط روابط سیاسی در نظر گرفته می‌شد و شستا نیز به عنوان حیاط خلوت این وزارتخانه با قبیله سالاری باعث تحمیل زیان‌های سنگین به بیت‌المال شد.

ابهری در مورد سرپرست فعلی این وزارتخانه نیز گفت: با توجه به اینکه بهزیستی بهعنوان متولی اصلی اقشار محروم، معلول و نیازمند، بدسرپرست و بی سرپرست سازمان بسیار گسترده و پیچیده‌ای است و با تعدد وظایف، بهتر است که مدیر بهزیستی به جای خود برگردد و با روندی سریعتر و بهتر به کار خود ادامه دهد چرا که آسیب‌های اجتماعی مردم و دولت را با ابرچالش‌های تاسف آور روبرو ساخته است.

به گفته این آسیب‌شناس اجتماعی، وزیر آینده برای این وزارتخانه باید بدور از رانت و روابط پشت پرده با نیت خدمت جهادی وارد عرصه فعالیت شود و آنچه در جلسه استیضاح در مجلس گفته شد نیازمند زمان برای اصلاح و تغییر نگاه مردم می‌باشد.

ابهری خاطرنشان کرد: هیچ کس حق ندارد با مال مردم برای خود امتیاز تهیه کند به همین دلیل باید اقدامات انجام شده مورد بازنگری قرار گرفته و مدیران گروه های تولیدی مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند. البته وزیر قبلی نیز در حد توانایی خود با توجه به تنوع شگفت انگیز وظایف و گستردگی مسئولیت‌ها توانست خدماتی انجام دهد که البته کافی نبود و باید از روابط سیاسی دور نگه داشته می شد که متاسفانه اینگونه نشد.

وی ایجاد اتاق فکر برای دعوت از نخبگان و مدیران با تجربه، صاحبن‌ظران در آسیب‌های اجتماعی را ضروری دانست وافزود: باید برای تغییر در این وزارتخانه علاوه بر بازنگری در اقدامات، مدیران مالی و صنعتی پس از ارزیابی عملکرد با اهداف نوین همگام شوند وگرنه با تغییر یک نفر دردی درمان نخواهد شد.

این استاد دانشگاه گفت: باید با توجه به افزایش فقر و ضعف اقتصادی موجود ، بازنشستگان و بیمه شدگان در اولویت قرار گیرند، با تغییر مدیران شرکت‌های شستا در جهت درآمدسازی آنها اقدام شود و همچنین پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیز در دستور کار وزیر آینده قرار گیرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند