کد خبر: 188707

بیمه بیکاری به کاریابی‌ها واگذار شد

رئیس کانون کاریابی‌های کشور از واگذاری اختیار بیمه بیکاری به کاریابی‌ها از شنبه جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر این طرح در ۲ استان به صورت پایلوت انجام می‌شود که تا اواسط اسفند به صورت فراگیر این طرح در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

سرویس بانک و بیمه -

بابک هاشمی‌پور، رئیس کانون کاریابی‌های کشور از طرح تفویض اختیار بیمه بیکاری به کاریابی‌ها از شنبه هفته جاری خبر داد و گفت: در راستای تمهیداتی که برای کاریابی‌ها صورت گرفته بود، مقرر شد این موضوع از شنبه هفته جاری در استان‌های تهران و سمنان آغاز شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هماهنگی ادارات کار و تامین اجتماعی و کاریابی‌های هر استان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ۲ استان این طرح آغاز شده است. هفته آینده هم این طرح توسعه خواهد یافت و در مرحله دوم استان‌های شمال غرب کشور مانند همدان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و هرمزگان اضافه خواهند شد، تا اواسط اسفند به سمتی پیش می‌رویم که سراسر کشور بحث بیمه بیکاری به کاریابی‌ها واگذار می‌شود.

رئیس کانون کاریابی‌های کشور «تشکیل پرونده»، «ثبت نام مشاوره شغلی»، «معرفی به فنی‌وحرفه‌ای»، «نهضت سواد آموزی (برای افراد کم سواد)، «حضور و غیاب هفتگی» و «معرفی به کار و به کارگماری» را ۶ فرآیند معرفی مقرری‌بگیران بیمه بیکاری به بازار کار عنوان کرد و گفت: افراد متناسب با نوع مهارت و سوابق کاری از سوی کاریابی‌ها به کارفرمایان معرفی می‌شوند و اگر فرد مقرری بگیر از سوی کارفرما به کار گمارده شد گزارش جذب وی به کاریابی ارائه می‌شود که در این شرایط کاریابی‌ها از سوی تامین اجتماعی به دلیل به کارگماری مقرری بگیر بیمه بیکاری پاداش دریافت می‌کنند چراکه در این شرایط مقرری فرد بیکار قطع خواهد شد.

البته علاوه بر این موارد عده‌ای هستند که اشتغال پنهان دارند یعنی علاوه بر اینکه کار می‌کنند از بیمه بیکاری نیز حقوق دریافت می‌کنند. این دسته از افراد شناسایی می‌شوند و از این طریق از بار مالی دولت کاسته می‌شود.

هفته گذشته نشست «رونمایی از نرم افزار تحت وب بیمه بیکاری (سابک) و کارگاه آموزشی امور غیرحاکمیتی بیمه بیکاری به دفاتر کاریابی استان تهران» با حضور نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی، کانون کاریابی‌های سراسرکشور، روسا و نمایندگان انجمن‌های صنفی کاریابی‌های برخی استان‌های کشور برگزار و از سامانه بیمه بیکاری به صورت پایلوت رونمایی شد.

در این جلسه مقرر شد آخرین هماهنگی‌های لازم بین ادارات بیمه بیکاری و تامین اجتماعی منطقه‌های مربوطه انجام گرفته و با توجه به آمادگی کامل کاریابی‌های منتخب و غالب دفاتر کاریابی استان تهران، بیمه بیکاری از هفته آینده، به این مراکز تفویض اختیار شود که آموزش‌های لازم استفاده از نرم افزار تحت وب سابک نیز توسط شرکت مربوطه ارائه شده است.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1329.9
0.4
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.