بیمه محصولات شیلاتی می‌تواند ضامن تلاش‌های پرورش‌دهندگان باشد

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات گلستان گفت: پوشش بیمه محصولات شیلاتی و مزارع آبزی‌پروری، از وارد شدن ضرر به پرورش‌دهندگان جلوگیری می‌کند.
بیمه محصولات شیلاتی می‌تواند ضامن تلاش‌های پرورش‌دهندگان باشد

محمود سقلی با اشاره به تلف شدن ۷۰ تن ماهی پرورشی در استخرهای سد وشمگیر در اوایل ماه‌جاری، اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و امکان کاهش منابع آب مطمئن و قابل دسترس و نیز ضرورت تامین امنیت غذایی و به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تدابیر متولیان صندوق بیمه کشاورزی می‌تواند برای جبران اینگونه خطرات موثر واقع شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: با توجه به تاکید ریاست سازمان شیلات ایران، از تمامی پرورش‌دهندگان تقاضا داریم با مدیریت تولید و به منظور افزایش بهره‌وری مزارع خود، نسبت به بیمه محصولات تولیدی اقدام تا در چنین مواقعی شاهد کاهش ضرر و زیان باشیم.

سقلی درخصوص تلف شدن ماهیان گوشتی و ۷۵۰ هزار قطعه بچه ماهی در استخرهای پرورشی سد وشمگیر، تصریح کرد: از ماهی‌های گوشتی و بچه ماهیان این استخرها نمونه‌برداری و به اداره دامپزشکی شهرستان آق قلا ارسال شد که به‌زودی نتایج این نمونه‌برداری‌ها اعلام می‌شود.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات گلستان همچنین اظهار کرد: همشهریان اطمینان داشته باشند که تمامی ماهیان آلوده معدوم شده و دامپزشکی اجازه ورود یک ماهی مرده و یا حتی کم‌حال و فروش ماهی با پودر یخ را به فروشندگان نداده است.

وی با اشاره به نمونه‌برداری از آب استخرها نیز گفت: از کلیه استخرهایی که تلفات ماهی در آنها رخ داده نمونه برداری آب انجام و به آزمایشگاه ارسال شده است.

سقلی اضافه کرد: پرورش ماهیان گرمابی در مخازن شماره‌های ۳-۲-۱ و در استخرهای A و B سد وشمگیر انجام می‌گیرد که طبق پروانه بهره‌برداری از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی جمع مساحت مفید آن ۸۷۰ هکتار و ظرفیت اسمی آن ۱۷۴۰ تن ثبت شده است، مالک اصلی این تاسیسات آب منطقه‌ای بوده که توسط ۳ تن از پرورش‌دهندگان به عنوان مستاجر اداره می‌شود.

حدود ۷۵۰ هزار قطعه بچه‌ماهی و ۷۰ تن ماهی در ۱۳ استخر حوزه آب‌بندان پایین دست سد وشمگیر شهر انبار الوم از توابع شهرستان آق قلا تلف شده‌اند که علت این حادثه از سوی کارشناسان دامپزشکی استان در دست بررسی است.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز