بی‌آبی در 355 دشت کشور

بی‌آبی در 355 دشت کشور

مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: افت قابل‌توجه آب‌های زیرزمینی در 600 دشت موجود در کشور وجود دارد اما در حال حاضر 355 دشت با بی‌آبی مواجه است.

نگهدار اسکندری شیری روز یکشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در ارومیه افزود: میزان افت آب‌های زیرزمینی در کشور به علت برداشت‌های بی‌رویه حدود 6 میلیارد مترمکعب در سال بوده و این روند موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان حوزه آب و خاک شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار کرد: برداشت‌های بی‌رویه آب با وجود کم‌آبی در بخش وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد و منابع محدود آب در کشور بدون حساسیت به موضوع بی‌آبی به هدر می‌رود.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: علاوه بر مصرف بی‌رویه، تخریب منابع حفظ کننده آب نظیر جنگل‌ها و مراتع نیز از جمله مواردی است که مشکلات بی‌آبی در آینده را تشدید می‌کند.

اسکندری بیان کرد: روند تشکیل آب در سفره‌های زیرزمینی بسیار کند بوده و سال‌های طولانی زمان نیاز داریم تا میزان هدررفت یک ساله آب را به طبیعت بازگردانیم و این امر نشان از لزوم پیشگیری در حوزه مصرف آب دارد.

وی وضعیت دریاچه ارومیه را وضعیت آبی ناگوار در سطح کشور دانست و گفت: باید همه ما دست‌به‌دست هم بدهیم تا با احیای منابع آبی، زمینه جلوگیری از بروز مشکل در آینده را فراهم کنیم.

در این آئین ضمن قدردانی از تلاش‌های ‘رحمان وهاب زاده’ مدیرکل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، ‘میرصمد موسوی’ به سمت مدیرکل جدید این اداره منصوب شد.

وهاب زاده اواخر هفته گذشته به سمت مدیرکل بازرسی و نظارت بر عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور منصول شده بود؛ موسوی نیز پیشتر معاون مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بود.

آذربایجان غربی از جمله استان‌های با ظرفیت منابع طبیعی قابل توجه در کشور است و 2 میلیون و 700 هزار هکتار عرصه مرتعی و جنگلی در این استان وجود دارد؛ 2 میلیون و 600 هزار هکتار از این میزان عرصه مرتعی و اندکی بیشتر از 101 هزار هکتار، عرصه جنگلی است.

اداره کل منابع طبیعی از جمله نهادهای فعال در حوزه احیای دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند