تاثیر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در بخش کشاورزی

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: تدابیر و سیاست‌های اتخاذ شده در دولت و وزارتخانه‌های آن به گونه‌ای است که اجرای مرحله‌ دوم هدفمندی یارانه‌ها ضربه‌ای به بخش‌های مختلف تولیدی وارد نکند. سید محمد حسین شریعتمدار اظهار کرد: سیاست دولت بر این است که تولید بابت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها لطمه نخورد و علی‌رغم

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: تدابیر و سیاست‌های اتخاذ شده در دولت و وزارتخانه‌های آن به گونه‌ای است که اجرای مرحله‌ دوم هدفمندی یارانه‌ها ضربه‌ای به بخش‌های مختلف تولیدی وارد نکند.

سید محمد حسین شریعتمدار اظهار کرد: سیاست دولت بر این است که تولید بابت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها لطمه نخورد و علی‌رغم این‌که همین سیاست در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها نیز مدنظر قرار گرفته بود، اما در اجرا با مشکلات عدیده‌ای روبرو شد.

وی افزود: اجرای این قانون نه تنها باعث کاهش تولید نمی‌شود بلکه باید دولت و وزارتخانه‌های آن شرایطی را فراهم کنند تا بخش‌های تولیدی تقویت شوند که می‌تواند از طریق اندیشیدن سیاست‌ها و تدابیر تسهیلاتی، تدارکاتی و غیره به هدایت این بخش‌ها در جهت رشد و توسعه اعمال شود.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: باید در مراحل مختلف اجرایی فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بخش‌های مختلف تولیدی به گونه‌ای مدیریت شوند تا مدیران مشکلی از بابت تامین سوخت‌های فسیلی، دیگر حامل‌های انرژی، نهاده‌ها و نیازهای خود برای تولید نداشته باشند.

شریعتمدار ادامه داد: باید نظارت بیشتری صورت گیرد تا نیازمندی‌های کشاورزان در بخش‌های مختلف تولیدی از جمله کودهای شیمیایی، بذور و ماشین‌آلات هم از نظر قیمت و هم از نظر در دست‌رس بودن تامین شود. البته مهم‌تر این‌که تلاش کنیم در سال اول اجرای مرحله‌ دوم هدفمندی یارانه‌ها مشکلات بروز نکند و آنها را مدیریت کنیم. در حالی که در سال اول اجرای مرحله‌ی نخست هدفمندی یارانه‌ها به دلیل عدم تجربه چنین پیش‌بینی نشده بود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر گروهی در دولت برای کل بخش‌های تولیدی و گروه‌هایی در هر وزارتخانه‌ای برای بخش‌های تولیدی حوزه خود تشکیل شده تا به نظارت بر اجرای صحیح فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بپردازند و از بروز مشکلات احتمالی در بخش‌های مختلف تولیدی پیش‌گیری کنند.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: نظر وزارت جهاد کشاورزی نیز بر این است تا از نظر اعتبارات و تدارکات سیاست‌هایی اندیشیده شود تا تولید‌کننده در همه مراحل تولیدی حمایت شود و نیازهای آنها از هر نظر تامین شود.

شریعتمدار خاطر نشان کرد: در نیمه‌ دوم سال گذشته 750 میلیارد تومان اعتبار برای خرید ماشین‌آلات مورد نیاز کشاورزان تخصیص یافت که تا پایان سال بیش از نیمی از آن تامین شد و در اختیار کشاورزان قرار گرفت. هم‌چنین برای تامین کود مورد نیاز بخش‌های تولیدی بخش کشاورزی در نیمه دوم سال گذشته تلاش‌های بسیاری صورت گرفت و نیاز کشاورزان تامین شد.

وی گفت: برای انتقال تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته‌ی دنیا به بخش کشاورزی سفرهای بسیاری به کشور‌هایی از جمله مکزیک، ایتالیا و آلمان و غیره صورت گرفته تا بتوانیم ضمن انتقال دانش و فناوری از تجهیزات ماشین‌آلات پیشرفته این کشور‌ها برای تامین نیاز کشاورزان استفاده کنیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند