رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو پاسخ داد:

پیش‌فروش‌ خودرو چه تاثیری بر قیمت‌ها دارد؟

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو توضیح داد که چطور ممکن است پیش‌فروش‌ خودرو بر قیمت‌ها در بازار خودرو تاثیر بگذارد؟ آیا اعلام خودروسازان بزرگ مبنی بر آغاز پیش‌فروش خودرو می‌تواند کمکی به وضیت بازار خودرو کند؟

پیش‌فروش‌ خودرو چه تاثیری بر قیمت‌ها دارد؟

طبق اعلام شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا قرار است این دو شرکت پیش‌فروش‌هایی را انجام دهند. آیا پیش فروش خودرو کمکی به وضعیت بازار می‌کند؟

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: اگر پیش فروش خودرو بر اساس تحویل یک تا دو ماهه باشد می‌تواند این روزها بر وضعیت بازار خودرو تاثیر بگذارد اما اگر تحویل یک ساله باشد این امر برای بازار موثر نیست.

وی افزود: شرکت‌های خودرو سازی ایران محصولاتشان را به چند طریق به فروش می‌رسانند. یکی از روش‌ها این است که خریدار از طریق پیش‌پرداخت خودروی مورد نظر خود را در زمان مورد تایید بین دو طرف معامله، خریداری می‌کند. در این روش نظارت بر قیمت کم است و همین مساله باعث ایجاد آشفتگی‌هایی در بازار خودرو می‌شود.

وی اشاره کرد: در روشی دیگر شرکت‌های خودرویی به صورت کلی اقدام به تهیه خودرو و عرضه به بازار می‌کنند و به این ترتیب نیاز روزانه بازار تامین می‌شود.

موتمنی تصریح کرد: باید خودرو با قیمت مشخص در اختیار شرکت‌ها قرار بگیرد و همچنین آنها متعهد شوند که کالاهایشان را براساس قیمت‌های مصوب شده بفروشند.

وی عنوان کرد: حتی شرکت‌های بزرگ هم بدون توجه به نرخ‌های مصوب محصولاتشان را به فروش می‌رسانند و معاملاتشان را با قیمت‌های بالا انجام می‌دهند.

موتمنی ادامه داد: برخی از مشتریان توانایی خرید به روز ماشین را ندارند، پس با پیش خرید خودرو نیازشان را تامین می‌کنند و برخی دیگر می‌خواهند خودروی به روز بخرند و یک روزه معامله خود را به سرانجام برسانند. با این حال خرید یک روزه خودرو هم نباید باعث به وجود آمدن اختلاف قیمت کارخانه و بازار شود که البته این روزها در بازار خودرو شاهد این اتفاق هستیم.

وی بیان کرد: اختلاف قیمت باید عاقلانه و منطقی باشد و متاسفانه این همان مساله‌ای است که امروز در بازار خودرو دیده نمی‌شود. اختلاف قیمت‌ها باید در سطحی باشد که خریداری که می‌خواهد از بازار آزاد خرید کند دچار مشکل مالی نشود و برای تهیه خودرو به زحمت نیفتد.

موتمنی افزود: خرید و فروش خودرو در دنیا به صورت نقدی انجام نمی‌شود. خودرو‌سازان در پی مشتری هستند. در حال حاضر خودرو‌سازان ما خود را تنها می‌بینند و خروجی خودرو را می‌بندند پس زمانی که خودرو‌سازان خودرو در اختیار بازار قرار ندهند مشتری چطور باید محصول مورد نظر خود را تهیه کند؟

وی ادامه داد: وقتی خودرو‌ساز و دارندگان خودرو از خرید و فروش ممانعت می‌کنند نتیجه همین آشفته بازاری می‌شود که این روزها در حوزه خودرو با آن رو به رو هستیم.

وی تصریح کرد: اگر خودرو‌سازان توان تامین نیاز بازار را دارند که دلیلی برای پیش فروش وجود ندارد مگر اینکه این پیش فروش در کوتاه مدت یعنی زمانی بین یک تا دوماه صورت بگیرد و بیش از این مدت کمکی به بازار خودرو نمی‌کند. در عین حال اگر تولیدکنندگان موجودی کمی دارند باید آن را اعلام کنند تا دولت اقدامات لازم در خصوص کمبودهای موجود را انجام دهد.

موتمنی در پایان عنوان کرد: راه‌حل این شرایط این است که تولیدکنندگان به اندازه کافی خودرو به بازار عرضه کنند تا اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار کاهش پیدا کند. مشکلات فعلی از عرضه کم ناشی شده است و برای بهبود شرایط باید شیوه عرضه کالا را اصلاح کنیم.


این مطلب را به اشتراک بگذارید