کروز با داخلی‌سازی آمادگی تامین روزانه 3500 ECU را دارد

کروز با داخلی‌سازی آمادگی تامین روزانه 3500 ECU را دارد

شرکت صنایع تولیدی کروز در مسیر پویش داخلی‌سازی قطعات خودرو گام‌های موثری برداشته و مانند همیشه سعی در پیشبرد این صنعت و کاهش میزان وابستگی به کشورهای خارجی را دارد.

یکی از مشکلات امروزه صنعت خودروسازی کشور، مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه بین‌المللی است که حرکت فعالان این صنعت در جهت داخلی‌سازی قطعات از فرصت‌های آن است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت صنایع تولیدی کروز در مسیر پویش داخلی‌سازی قطعات خودرو گام‌های موثری برداشته و مانند همیشه سعی در پیشبرد این صنعت و کاهش میزان وابستگی به کشورهای خارجی را دارد.

حسین انصاری، مدیر قوای محرکه شرکت صنایع تولیدی کروز با اشاره به داخلی‌سازی صددرصدی ECU توسط این شرکت گفت: کروز از سال 92 تولید اولین نسل از ECU را آغاز کرد و تا به امروز توانسته 5 نسل متفاوت از آن را داخلی‌سازی و تولید کند. در واقع این شرکت قطعه‌سازی نخستین شرکت داخلی در بومی‌سازی صددرصدی ECU است، چرا که این قطعه های‌تک به عنوان سامانه مدیریت موتور یک برد الکترونیکی است که با استفاده از میکروپروسسور مخصوص (دربردارنده لایه‌های مختلف نرم‌افزاری) و مدارات ورودی و خروجی متعدد، امکان دریافت، تحلیل ورودی‌ها و همچنین ارسال فرمان‌های لازم براساس شرایط تنظیم شده (کالیبراسیون) را دارا است و کروز توانسته تمام اجزای تشکیل دهنده آن را از سخت‌افزار تا بخش نرم‌افزاری که مهمترین بخش آن محسوب می‌شود داخلی‌سازی کند و این امر با مهندسی معکوس بسیار متفاوت می‌باشد.

وی افزود: یک جنبه از دانش طراحی و تولید ECU مربوط به سخت‌افزار آن است که در خودروهای متفاوت به طوری تقریبی یکسان هستند و جنبه دیگر آن طراحی و پیاده‌سازی توابع و استراتژی‌های کنترل موتور بر اساس مشخصات آن و خودروی خاص و منطبق با استانداردها و نیازهای مشتری است که نشان از اهمیت بیشتر دانش نرم‌افزار و کالیبراسیون در طراحی و تولید این قطعه داشته که نیاز به دانش فنی و تخصص بسیار بالا در آن است.

مدیر قوای محرکه کروز با تاکید بر اینکه کروز تنها شرکت در بومی‌سازی واقعی این قطعه است، اظهار کرد: چندی از شرکت‌ها به داخلی‌سازی ECU اقدام کرده‌اند که عمدتا توانستند بخش سخت‌افزاری آن را با مهندسی معکوس قطعات خارجی موجود، داخلی‌سازی کنند ولی در بخش نرم‌افزاری آن که نیاز به دانش فنی حساس است، هنوز توسط هیچ شرکت داخلی به جز کروز بومی‌سازی نشده است.

انصاری با بیان اینکه کروز توانایی تامین همه نیاز روزانه خودروسازان به ECU را دارد، تصریح کرد: این بنگاه اقتصادی ظرفیت تولید روزانه 3500 عدد ECU را دارد که در حال حاضر بنا به درخواست خودروسازان روزانه حدود 1200 تا 1400 قطعه به آنها تحویل می‌دهد و نیمی از نیاز روزانه صنعت خودروسازی کشور به این قطعه را تامین می‌کند. البته کروز ظرفیت تولید بیش از نیاز روزانه خودروسازان به این قطعه های‌تک الکترونیکی را دارا بوده و در صورت افزایش درخواست، این بنگاه اقتصادی توانایی تامین آن را دارد.

وی با اشاره به تعداد ECU تولیدی در کروز گفت: شرکت کروز از سال 92 تا به حال توانسته بیش از سه میلیون و ششصد هزار ECU را در داخل تولید و به بازار عرضه کند، اکنون در قدمی دیگر در بومی‌سازی قطعات با فناوری بالا، نسل جدید ECU با میکروپروسسور 32 بیتی را تولید کرده و به صورت انبوه آماده عرضه به بازار است که به زودی از آن طی مراسمی رونمایی می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند