تامین ۸۰ درصد درآمد شهرداری‌ها از ساخت‌و‌ساز

تامین ۸۰ درصد درآمد شهرداری‌ها از ساخت‌و‌ساز

کارشناس مسکن با بیان این‌که تقاضا برای املاک تجاری نیز رو به کاهش است، مدعی شد: ۸۰ درصد از درامد شهرداری‌ها از محل ساخت‌و‌ساز تامین می‌شود.

ملکی با با یادآوری این‌که طی بیش از یک دهه اخیر شهرداری‌ها به دلیل نداشتن درآمد پایدار با مشکلات بودجه‌ای زیادی مواجه بودند، مدعی شد: به دلیل اینکه شهرداری‌ها از درآمد پایدار محروم هستند، بنابراین 80 درصد درآمد این نهادهای عمومی غیردولتی از محل ساخت و ساز تامین می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، عدم درآمد پایدار منجر شده تا شهرداری‌ها به صورت غیرعلنی از تجاری سازی‌ها حتی ساخت و سازهای تجاری غیرمجاز حمایت کنند و به صورت ضمنی موافق تجاری سازی باشند.

همین موضوع باعث رشد و توسعه املاک تجاری در کشور به ویژه کلان شهرها شد که این املاک در کلان شهرهای تهران، اصفهان، تبریز و مشهد با حجم گسترده‌ای قابل مشاهده است.

وی افزود: واقعیت این است تقاضا برای املاک تجاری نیز رو به کاهش است چراکه با راه اندازی اپلیکیشن‌ها و کسب و کارهای نوپا به تدریج نیاز مردم هم در سطح عام و هم در سطح خاص از طریق نرم افزارهای مختلف قابل سفارش و تامین است.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات اساسی که منتج به پروژه‌های مازاد تجاری شده، ارزیابی اقتصادی این پروژه‌ها توسط افراد غیر متخصص است، تصریح کرد:‌ ارزیابی و امکان سنجی یک پروژه ساختمانی در دنیای امروز فن و تخصص محسوب می‌شود، اما بسیاری از افراد در عین حال که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، در این عرصه وارد می‌شوند و با پیش بینی‌ها و ارزیابی‌های ناصحیح علامت غلط به سرمایه گذار و بازار می‌دهند.

وی با اشاره به این‌که بسیاری از فعالان اقتصادی در املاک با کاربری اداری فعالیت تجاری انجام می‌دهند گفت: یکی از پیشنهادات برای درآمد پایدار شهرداری، شناسایی این واحدها و صدور مجوز تغییر کاربری برای مالکان این واحدهاست تا ضمن قانونمند کردن محل فعالیت این کسب و کارها، یک درآمد پایدار برای شهرداری ایجاد شود.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند