تاکسی‌های هوایی در آسمان ایران

تاکسی‌های هوایی در آسمان ایران

دبیر انجمن ایرلاین‌ها می‌گوید: ٣ مالک هواپیماهای فوق سبک شخصی درخواست راه‌اندازی تاکسی‌های هوایی در ایران را داده‌اند که این درخواست‌ها درحال بررسی است.

تاکسی‌های هوایی به ‌زودی در آسمان ایران راه‌اندازی می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مقصود اسعدی‌‌سامانی، دبیر انجمن ایرلاین‌ها می‌گوید: «٣ مالک هواپیماهای فوق سبک شخصی درخواست راه‌اندازی تاکسی‌های هوایی در ایران را داده‌اند که این درخواست‌ها درحال بررسی است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که ایرانی‌ها برخلاف بسیاری از کشورهای جهان هواپیماهای شخصی ندارند و پولدارها به هواپیماهای فوق سبک تک‌موتوره قناعت کرده‌اند. هواپیماهای شخصی در ایران از ‌سال ٨٢ وارد کشور شده‌اند و حالا چیزی حدود ١٧٠ هواپیمای یک‌موتوره فوق سبک در ایران مالکان شخصی دارند. هواپیماهایی که قیمتشان بالای یک‌میلیارد تومان است و تا ارتفاع کمی می‌توانند پرواز کنند».

چه تعداد هواپیمای شخصی داریم

جت‌های شخصی در ایران طرفداران زیادی ندارند و البته بهتر است که بگوییم تنها چیزی حدود ١٧٠ ایرانی مالک هواپیماهای شخصی هستند. هواپیماهای کوچکی که تنها قابلیت حمل تعداد انگشت‌شماری سرنشین را دارند.
آرمان بیات، کارشناس صنعت هوایی در این‌باره می‌گوید: «درحال حاضر هیچ هواپیما و جت شخصی با ظرفیت بالای دونفر و وزن ٦٠٠کیلوگرم در ایران وجود ندارد».

در ‌سال ٨٢ وزارت راه وقت، لایحه‌ای را در رابطه با اجازه پرواز هواپیماهای شخصی به دولت برد و از آن تاریخ بود که مالکیت حقیقی و حقوقی هواپیماهای شخصی در ایران آزاد شد و هرکس می‌توانست براساس ضوابط سازمان هواپیمایی بهره‌برداری کند، اما این لایحه در سال‌های گذشته به دلایل مختلفی مغفول ماند.

به گفته این کارشناس صنعت هوایی، بعد از این مصوبه تنها ١٦٠ الی ١٧٠ هواپیمای یک‌موتوره فوق سبک که از آنها به‌عنوان هواپیماهای ورزشی استفاده می‌شود، وارد کشور شد. این هواپیماها که وزنی کمتر از ٦٠٠ کیلوگرم دارند، تنها در تفریحات استفاده می‌شوند و خلبان‌های آنها معمولا قادر به پرواز در مسیرهای طولانی نیستند.

بیات می‌گوید: «البته نخستین‌بار ‌سال ٧٦ فردی یک فروند هواپیمای ٤ نفره یک‌موتوره پیستونی وارد کرد اما به دلیل مشکلات قانونی امکان استفاده از آن نبود و درنهایت بعد از سال‌ها خاک‌خوردن در فرودگاه قلعه‌مرغی به یکی از ایرلاین‌ها واگذار شد. بعد از آن، در ‌سال ٧٩ شرکت بلند پرواز یک هواپیمای ورزشی وارد کرد که به دلیل محدودیت‌هایی که وجود داشت، این هواپیما در بخش آموزش مورد استفاده قرار گرفت.

هواپیماهای شخصی چقدر هزینه دارند؟

جالب است بدانید که هواپیماهای شخصی مشمول تحریم نمی‌شوند. بنابراین متقاضیان آن می‌توانند به راحتی نسبت به خرید آنها اقدام کنند. این هواپیماها معمولا در بازار جهانی بین ١٠٠ تا ١٥٠‌هزار دلار قیمت دارند. به عبارت دیگر با دلار ١٢‌هزار تومانی این روزهای بازار ایران، قیمت هر هواپیمای شخصی چیزی حدود یک‌میلیارد و ٢٠٠‌میلیون تا یک‌ میلیارد و ٨٠٠‌میلیون تومان قیمت دارد و تعمیر و نگهداری آن معمولا برای صاحبانش بسته به نوع آن ماهانه چیزی حدود ٣ تا ٥‌میلیون تومان آب می‌خورد؛ البته نباید فراموش کرد که در هواپیماهای شخصی خبری از یارانه سوخت نیست.

مقصود اسعدی‌سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی می‌گوید: «سوخت جت‌ها و هواپیماهای شخصی به قیمت فوب خلیج‌فارس یعنی لیتری حدود ٩‌ هزار تومان فروخته می‌شود و هزینه تعمیر و نگهداری که صاحبان آنها پرداخت می‌کنند، به‌مراتب بیشتر است. البته باید توجه داشت که هواپیما یا همان جت‌های شخصی با وزن بالای ٦٠٠ کیلوگرم که امکان جابه‌جایی بیش از ٢ مسافر را دارند، هزینه‌های نگهداری‌شان خیلی بیشتر از اینهاست و در برخی مواقع معادل هواپیماهای مسافری کوچک برای صاحبانشان هزینه می‌تراشند.

ایرتاکسی به ایران می‌آید

جابجایی مسافر با جت و هواپیماهای شخصی تابع یکسری قوانین و مقرراتی است و صاحب جت در صورتی که موفق به دریافت موافقت اصولی و بهره‌برداری از سازمان هواپیمایی شود، مجاز به حمل مسافر خواهد بود. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران می‌گوید: «درحال حاضر ٣ دارنده هواپیمای شخصی درخواست راه‌اندازی ایرتاکسی را ارایه داده‌اند که هم‌اکنون درحال بررسی است».

٢‌ هزار خلبان بیکار در ایران

در حال حاضر نزدیک به ٢‌هزار خلبان آموزش‌دیده که توانسته‌اند گواهی‌نامه‌های مخصوص هوانوردی را کسب کنند، در ایران وجود دارد که به استخدام هیچ شرکت هواپیمایی در نیامده‌اند. این خلبان‌ها که برای گذراندن دوره‌های خلبانی چیزی حدود ١٨٠ تا ٢٠٠‌میلیون تومان هزینه کرده‌اند، در صورت فعالیت هواپیماهای خصوصی با ظرفیت بالای ٢ مسافر می‌توانند به رویای خلبانی خود دست یابند. بیات، کارشناس صنعت هوایی در اینباره می‌گوید: «در همه دنیا شرکت‌هایی تحت عنوان ایر سرویس در صنعت هوایی مشغول هستند که هیچ هواپیمایی در اختیار ندارند، اما هواپیماها یا جت‌های شخصی که مالک حقیقی و حقوقی دارند تحت مسئولیت این شرکت‌ها هستند، بدین صورت که این شرکت‌ها مسئولیت‌های عملیاتی، تعمیر، نگهداری و حتی رزرو خلبان را برعهده دارند. این شرکت‌ها براساس قراردادی که با خلبان منعقد می‌کنند، موظف به تمامی مسئولیت‌های پرواز می‌شوند و متناسب با خدماتی که ارایه می‌دهند، پول دریافت می‌کنند».

مزایای استفاده از هواپیماهای خصوصی چیست؟

یکی از نخستین مزیت‌های استفاده از هواپیمای خصوصی این است که لازم نیست ۲-۳ ساعت زودتر از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشید. تنها یک ربع قبل از پرواز به فرودگاه برسید و خودروی‌تان را نزدیک هواپیما پارک کنید و با چند قدم پیاده‌روی سوار جت خصوصی‌تان بشوید! مراحل چک-این و مراحل امنیتی بسیار کوتاه و جزیی است. لازم نیست نگران وزن چمدان‌ها یا بررسی وسایل داخل چمدان‌های‌تان باشید و پس از فرود هم نباید کلی معطل شوید تا بالاخره چمدان‌تان را تحویل بگیرید. بلافاصله پس از اینکه شما و همسفران‌تان سوار هواپیما شدید، درها بسته می‌شود و هواپیما پرواز می‌کند!

آیا هواپیماهای خصوصی امن‌تر است؟

اگر از لحاظ امنیت پرواز بخواهیم مقایسه کنیم، جت‌های خصوصی تقریبا به اندازه هواپیماهای تجاری امنیت داشته و در برخی موارد حتی امنیت بالاتری هم دارند. هواپیماهای خصوصی نیز تابع همان قوانین امنیتی هواپیماهای تجاری هستند و علاوه‌براین، شرکت‌های ارایه‌کننده خدمات جت خصوصی سعی می‌کنند، امنیت بالاتری نیز برای مسافران فراهم کنند. نکته دیگر این‌که جت‌های خصوصی معمولا جوان‌تر از هواپیماهای تجاری هستند و از این لحاظ امنیت بالاتری دارند. مهمتر از همه از آن‌جا که سوار هواپیمای خصوصی می‌شوید، دقیقا می‌دانید با چه کسانی همسفر هستید و دیگر نگران حملات تروریستی از سوی سایر مسافران نیستید.

آیا محدودیتی از نظر وزن و تعداد چمدان وجود دارد؟

یکی از بهترین مزیت‌های جت خصوصی شاید همین باشد. در پرواز با هواپیمای خصوصی هیچ‌گونه محدودیتی از نظر وزن و تعداد چمدان‌ها وجود ندارد و هرچقدر بخواهید می‌توانید وسیله با خودتان حمل کنید. تنها محدودیتی که وجود دارد این است که بارتان داخل هواپیما جا شود! محدودیت حمل مایعات و سایر محدودیت‌های هواپیماهای تجاری نیز وجود ندارد و می‌توانید آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

 

منبع: شهروند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند