نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران:

تبدیل ۵۰ تا ۷۰ درصد سپرده‌های ۱۵ درصدی به اوراق گواهی

تبدیل ۵۰ تا ۷۰ درصد سپرده‌های ۱۵ درصدی به اوراق گواهی

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: آمار نهایی تبدیل سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصدی به اوراق گواهی سپرده ریالی ۲۰ درصدی اعلام نشده ولی این رقم در بانک‌های مختلف بین ۵۰ تا ۷۰ است.

سیدحسین سلیمی درباره تاثیر طرح بانک مرکزی برای مجوز فروش اوراق گواهی سپرده ریالی در بانک‌ها با نرخ ۲۰ درصد سالیانه گفت: هنوز آمار مشخص از اینکه چه میزان اوراق گواهی سپرده ریالی در بانک‌ها فروش رفته و همچنین چه میزان از آنها سپرده‌های بلندمدتی بوده‌اند که به اوراق تبدیل شده‌اند، اعلام نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در عین حال افزود: با این حال وقتی به طور شخصی از برخی بانک‌ها سوال کردم، در برخی از بانک‌ها ۵۰ و در برخی دیگر تا ۷۰ درصد اوراق فروش رفته از محل تبدیل سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصدی به اوراق گواهی سپرده ریالی بوده است.

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه اظهار داشت: نقدینگی جدیدی که از محل فروش اوراق گواهی سپرده جذب بانک‌ها شده، بین ۲۵ تا ۳۵ درصد است؛ البته با اعلام شدن آمار، مشخص خواهد شد که چه میزان از سپرده‌های بلندمدت یا حساب‌های دیداری از یک بانک خارج و در بانک دیگر تبدیل به اوراق گواهی شده است.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران رقم کل سپرده‌های بلندمدت در نظام بانکی را حدود ۹۶۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: البته بعید می‌دانم که نقدینگی جذب شده در اوراق گواهی سپرده ریالی کمکی به کاهش نقدینگی کرده باشد؛ باید رقم دقیق تغییر ترکیب سپرده‌ها را در نظر بگیریم و ببینیم که تا چه اندازه از محل سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصدی کاهش و اوراق خریداری شده است.

بانک مرکزی در راستای ایجاد اطمینان در فعالان بازار درخصوص توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، تدابیری شامل انتشار اوراق گواهی سپرده، اوراق گواهی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهار آزادی را از روز شنبه ۲۸ بهمن ماه اتخاذ و اجرایی کرد.

براین اساس فروش و انتشار این گواهی به صورت با نام از روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه به مدت ۲ هفته هفته تا پایان روز پنج شنبه ۱۰ اسفندماه انجام شد.

نرخ سود علی‌الحساب سالانه این گواهی ۲۰ درصد و پرداخت آن در مقاطع ماهانه بود. حداقل مدت زمان لازم برای تعلق سود به این گواهی، یک‌ماه تعیین شد.

براساس دستورالعمل بانک مرکزی، بازخرید قبل از سررسید گواهی یاد شده در شعب بانک عامل، با نرخ ۱۴ درصد سالانه خواهد بود و بازفروش از محل گواهی‌های بازخرید شده، ممنوع است.

گواهی سپرده مزبور برای هر شخص، حداقل به میزان یک میلیون ریال تعیین شده بود.

 

منبع: پژهشکده پولی و بانکی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند