کد خبر: 233156

اپل شش ماه بعد از معرفی آیفون ۸ مدل قرمز را به بازار فرستاد

تجارت در سایه حمایت از خیریه‌ها

آیفون‌های قرمز درست شش ماه پس از آن رونمایی می‌شوند که اپل گوشی‌های آیفون ۸ و ۱۰ عادی و پلاس خود را به بازار عرضه کرد و به گفته منتقدان، اکنون تلاش می‌کند برای بار دوم در طول یک سال فروش بالای هم پای رونمایی از محصول جدید را تجربه کند. در حالی که غیر از رنگ، گوشی‌های قرمز هیچ تفاوتی با نمونه‌های قبلی ندارند.

سرویس تکنولوژی -

محسن حسینی: محصولات قرمز اپل چند سالی است که بعد از رونمایی و به بازار آمدن گوشی‌های آیفون، البته با فاصله زمانی چند ماهه، معرفی می‌شود. این محصولات در میان طرفداران سیب گاززده محبوبیت زیادی پیدا کرده اما برخی کارشناسان بر این باورند که استراتژی اپل برای فروش آیفون قرمز اشتباه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، گوشی‌های هوشمند اپل، آیفون که به رنگ قرمز فروخته می‌شوند بخشی از پروژه حمایتی اپل از تحقیق و پژوهش‌ها در ارتباط با بیماری ایدز است.

آیفون‌های قرمز درست شش ماه پس از آن رونمایی می‌شوند که اپل گوشی‌های آیفون ۸ و ۱۰ عادی و پلاس خود را به بازار عرضه کرد و به گفته منتقدان، اکنون تلاش می‌کند برای بار دوم در طول یک سال فروش بالای هم پای رونمایی از محصول جدید را تجربه کند. در حالی که غیر از رنگ، گوشی‌های قرمز هیچ تفاوتی با نمونه‌های قبلی ندارند.

استراتژی اپل و رقبا

سازندگان آیفون و رقبای اپل از جمله سامسونگ از فرصت رونمایی از محصولات خاص (مانند آیفون‌های قرمز) استفاده می‌کنند تا شانس دوباره‌ای به طرفدارانی دهند که در نوبت اول موفق به ایستادن در صف و خرید محصول تازه معرفی شده نشده‌اند.

به گقته برخی کارشناسان این اقدام سازندگان تبلیغات و بازاریابی در سایه اقدامی به ظاهر نیکوکارانه است. هرچند آیفون‌های معرفی شده تنها رنگ متفاوتی نسبت به نمونه‌ها و مدل‌های قبلی دارند اما طرفدارا این برند محبوب نسبت به هر تفاوتی در محصولات تولید کننده مورد علاقه‌شان حساس هستند.

در مورد رنگ این وضعیت حساس‌تر است. چرا که گوشی‌های قرمز به سادگی از دیگر نمونه‌های موجود قابل تفکیکند. موضوعی که طرفداران انحصارطلب از آن استقبال می‌کنند.

متهمان ردیف دو

سامسونگ، ال‌جی و هوآوی نیز مدل‌های ویژه از گوشی‌های پرچمدار (قدرتمندترین محصول یک کمپانی) را به بازار عرضه کرده‌اند. تمام این کمپانی‌ها مانند اپل با تاخیری حداکثری اقدام به فروش گوشی‌های ویژه خود کرده‌اند. استراتژی که سعی می‌شود بر اساس آن فروش حداکثری تامین شده و کمپانی همچنان در صدر اخبار دنیای فناوری باقی بماند.

به عنوان مثال گوشی سامسونگ اس ۷ اج با تم محبوب بتمن، سامسونگ اس ۸ با رنگ آبی خاص، ال‌جی وی ۳۰ و هوآوری ۷ ایکس با رنگ قرمز همگی ماه‌ها بعد از ورود محصول اصلی به بازار عرصه شدند.

نکته مهم در این میان چرایی معرفی نسخه‌های ویژه نیست. چرا که این نسخه‌ها می‌تواند سلیقه‌های متفاوت و بیشتری را پوشش دهد و از سوی دیگر موجب رونق بازار فناوری نیز می‌شود. انتقاد وارده اینجاست که کمپانی برندهای معتبر نباید در این میان ماه‌ها بعد از معرفی محصول اصلی نسخه ویژه را عرضه کنند. چرا که برخی خریداران به گمان گوشی جدید به سراغ محصولاتی می‌روند که تنها رنگ آن با نمونه‌های قبلی تفاوت دارد.

راه حل انحصارطلبی تولید کننده و خریدار

تاکنون پیش خرید حدود ۵۰۰ هزار آیفون قرمز در سامانه اپل به ثبت رسیده است. پیش فروش اخیر در مورد دیگر محصولات اپل نمونه‌ای بسیار کوچ به حساب می‌آید. چرا که بر اساس آمار خود اپل، این کمپانی در سال ۲۰۱۷ موفق شده است بیش از ۲۱۵ میلیون آیفون را به فروش برساند.

حال تصور کنید تمام کسانی که در روز اول پیش خرید محصولات تازه‌ایفون به سایت این کمپانی وارد شدند، امکان خرید آیفون قرمز را نیز داشتند. فراوانی این رنگ در میان دیگر محصولات نیز افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کرد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.11)
1343.8
1.4
مثقال طلا (%0.08)
736100
600
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.