تجهیز 20 درصد زمین‌های کشور به سامانه آبیاری نوین

تجهیز 20 درصد زمین‌های کشور به سامانه آبیاری نوین

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه‌های آبیاری نوین گفت: از 8.7 میلیون هکتار زمین آبی موجود در کشور تاکنون یک‌ میلیون و 730 هزار هکتار به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شده که 20 درصد زمین‌های آبی کشور را شامل می‌شود.

عباس زارع شامگاه چهارشنبه در آیین آغاز بکار نمایشگاه صنعت آب و آبیاری کشاورزی و تاسیسات آب و فاضلاب استان همدان افزود: در 2 سال گذشته اعتبارهای قابل توجهی در حوزه سامانه‌های آبیاری نوین در نظر گرفته شده است و بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید سالانه 250 هزار هکتار زمین به سامانه آبیاری نوین مجهز شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی بیان کرد: سال گذشته 18 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین در کشور مصوب و تخصیص داده شد و در سال 96 نیز این اعتبار به 31 هزار و 170 میلیارد ریال افزایش یافت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های آبیاری نوین در 280 هزار هکتار از زمین‌های کشور امسال اجرا شده است، افزود: 134 هزار هکتار طرح در حوزه سامانه آبیاری‌های نوین اجرا و تحویل بهره بردار شده و حدود 146 هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این وزارتخانه در راستای مصرف بهینه منابع آبی 12 راهبرد دارد که یکی از آنها طرح توسعه آبیاری نوین است، اظهار کرد: استان همدان همواره در اجرای سامانه نوین آبیاری جزو استان‌های پیشرو و برتر کشور بوده است.

زارع با اشاره به اینکه همدان در اجرای طرح آبیاری نوین بعد از فارس و اصفهان، رتبه سوم را دارد، گفت: به علت عملکرد مطلوب این استان اعتبارهای سال 96 آن حدود 80 درصد نسبت به سال 95 افزایش یافته است.

نمایشگاه صنعت آب و آبیاری کشاورزی و تاسیسات آب و فاضلاب به مدت چهار روز در محل دائمی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی همدان دایر است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند