کد خبر: 156144

تحلیل عرضه اولیه شرکت هتل‌ بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان

امروز عرضه اولیه سهام شرکت هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان با نماد گکوثر در فرابورس ایران به روش ثبت سفارش انجام شد. این موضوع بهانه‌ای شد تا به بررسی بنیاد این سهم بپردازیم.

بورس
سرویس بازار -

پانیذ نوربخش: شرکت هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان در تاریخ ۱۳۴۷/۱/۱۴ در اصفهان به ثبت رسیده است. طی حکم ۳۶۷ مورخ ۱۳۵۸/۱۲/۱۱ دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان، مالکیت صد در صد سهام شرکت به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منتقل شد و در پایان سال ۱۳۶۰ اداره امور این شرکت تحت نظر مدیران منتخب بنیاد مستضعفان قرار گرفته است.

در سال مالی ۱۳۹۵ تغییرات با اهمیتی در ساختار تشکیلاتی و سرمایه شرکت انجام نشده است و آخرین اطلاعات از سهام‌داران و اعضای هیات مدیره شرکت به شرح زیر است:

سهام‌داران گکوثر

سهام‌داران درصد
شرکت هتل‌های پارسیان ۵۱%
بنیاد مستضعفان ۴۹%

 

اعضای هیات مدیره گکوثر

ردیف شرکت نماینده سمت تاریخ انتصاب تاریخ اتمام
۱ بنیاد مستضعفان فتح اله معین رئیس هیات مدیره دی ۹۵ دی ۹۷
۲ شرکت هتل‌های پارسیان محمد ابوطالبی نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل دی ۹۵ دی ۹۷
۳ شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا علی مرادی عضو هیات مدیره و مدیر مالی اداری دی ۹۵ دی ۹۷
۴ شرکت سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان جلال فرهادی عضو هیات مدیره دی ۹۵ دی ۹۷
۵ شرکت پیوند تجارت آتیه ایرانیان محمد خزایی نیا عضو هیات مدیره دی ۹۵ دی ۹۷


مشخصات بیشتر در خصوص عرضه اولیه گکوثر

  • نوع سهام: سهام عادی با نام
  • ارزش اسمی هر سهم: ۱۰۰ تومان
  • تعداد کل سهام شرکت: ۱۱۰ میلیون سهم
  • تعداد کل سهام قابل عرضه در عرضه اولیه: ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم معادل ۱۵ درصد کل سهام شرکت
  • مدیر عرضه: شرکت کارگزاری بورس بهگزین
  • حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی: ۳۰۰ سهم
  • تاریخ ثبت سفارش: روز یک‌شنبه مورخ ۱۳۹۶/۶/۱۲
  • دامنه قیمت در ثبت سفارش: از مبلغ ۱۱۱۰ تومان تا مبلغ ۱۲۲۰ تومان
  • متعهد خرید: شرکت کارگزاری بورس بهگزین

عملکرد مالی شرکت

سود ناخالص شرکت هتل‌های پارسیان در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۳ میلیارد و ۲۶۹ میلیون تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد. این شرکت در گزارش بودجه سود ناخالص سال ۹۶ را ۱۵ میلیارد و ۳۰۳ میلیون تومان پیش‌بینی کرده است. گفتنی است شرکت در دوره سه‌ماهه ابتدایی سال ۹۶ سود ناخالصی به میزان ۵ میلیارد و ۶۹ میلیون تومان محقق کرده و ۳۳ درصدد بودجه را محقق کرده است.

سود هر سهم گکوثر بر اساس عملکرد سه‌ماهه شرکت ۱۰۲ تومان پیش‌بینی می‌شود. این در حالی است که سود هر سهم این شرکت در سال گذشته حدود ۸۹ تومان بوده است.

بررسی تغییرات پیش‌بینی شرکت

شرکت هتل‌های پارسیان کوثر با توجه به عملکرد واقعی سه‌ماهه اخیرا تغییراتی در درآمدهای عملیاتی خود اعمال کرده است.

علت این تغییرات، ضریب رشد با توجه به تعداد اتاق‌های در دسترس و درصد اشغال و شرایط فعالیت در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری بوده است.

شرکت در گزارش بودجه قبلی ظرفیت پیش‌بینی شده هتل بر اساس تعداد اتاق‌های در دسترس را ۶۶٫۳۳۲ اتاق با درصد اشغال ۸۶ اعلام کرده بود در حالی که در گزارش جدید تعداد اتاق‌ها به ۶۵٫۷۰۰ با درصد اشغال ۸۰ رسیده و این موضوع منجر به رشد درآمد هتل به میزان ۱۲ میلیارد و ۴۰۲ میلیون ریال شده است.

مقایسه پیش‌بینی اولیه سال ۹۶ با پیش‌بینی تعدیل شده بر اساس عملکرد واقعی سه‌ماهه

شرح تعداد درآمد ریالی و ارزی اتاق‌ها به میلیون ریال ظرفیت اشغال
پیش‌بینی اولیه پیش‌بینی تعدیل شده پیش‌بینی اولیه پیش‌بینی تعدیل شده پیش‌بینی اولیه پیش‌بینی تعدیل شده
۶ ماهه اول ۱۸۵ ۲۲۵ ۱۷۳۶۰۱ ۱۸۶۰۰۳ ۸۶% ۸۰%
۶ ماهه دوم ۲۲۵

نگاهی به نسبت‌های مالی شرکت

یکی از روش‌های مهم تحلیل وضعیت مالی یک شرکت بررسی نسبت‌های مالی است. این نسبت‌ها رابطه میان اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت را نشان می‌دهند و واقعیت‌های مهمی در مورد عملیات و وضعیت مالی شرکت را بیان می‌دارند. در زیر به بررسی نسبت‌های مهم مالی گکوثر پرداخته‌ایم.

نسبت‌های سودآوری

نسبت‌های سودآوری میزان موفقیت شرکت در سودآوری و نحوه تأمین این سود از محل‌های مختلف (درآمد، فروش و سرمایه‌گذاری) را نشان می‌دهند.

نسبت مالی/سال مالی ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های سودآوری حاشیه سود خالص ۲۷ ۳۳٫۰۳ ۳۲٫۲ ۳۳٫۱۱
حاشیه سود عملیاتی ۳۰ ۳۷٫۴۸ ۳۵٫۸۲ ۳۷٫۲۳
بازده دارایی‌ها ROA ۱۵٫۲۹ ۲۲٫۸۵ ۲۰٫۶۲ ۲۲٫۳
بازدهی حقوق صاحبان سهام ROE ۳۳٫۱۲ ۴۷٫۸۶ ۳۷٫۹۴ ۴۵٫۰۳
تعاریف نسبت‌ها حاشیه سود خالص (Net Profit Margin) نسبتی است که به‌وسیله آن، سودآوری هر ریال از فروش محاسبه می‌شود و برای محاسبه آن مقدار سود پس از کسر مالیات را بر فروش خالص تقسیم می‌کنند.
حاشیه سود عملیاتی (Operating Profit Margin) این نسبت از تقسیم سود عملیاتی به فروش به دست می‌آید. اقلام غیرعملیاتی مانند درآمد و هزینه بهره، سود و زیان واگذاری دارایی‌ها در محاسبه سود عملیاتی منظور نمی‌شوند. این نسبت معیار قوی‌تری برای ارزیابی سودآوری و فروش است.
بازده دارایی(Return on Asset)  نشان دهنده مدیریت کارآمد در رابطه با استفاده از دارایی‌ها در جهت تولید سود (دارایی‌های مولد) است که از طریق تقسیم سود خالص به کل دارایی‌های شرکت محاسبه می‌شود.
بازده حقوق صاحبان سهام (Return on Equity) نشان دهنده کارایی شرکت در خلق سود خالص برای سهام‌داران آن شرکت است. در واقع این نسبت بیان می‌کند که بنگاه اقتصادی به ازای هر یک واحد سرمایه‌گذاری سهام‌داران، چه میزان سود خالص برای آن‌ها کسب می‌کند. این نسبت از تقسیم سود خالص به حقوق صاحبان سهام به دست می‌آید.

نسبت‌های نقدینگی

نسبت‌های نقدینگی توانایی شرکت را در مورد پرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت اندازه‌گیری می‌کنند.

نسبت مالی/ سال مالی ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های نقدینگی نسبت جاری ۰٫۱۶ ۰٫۱۵ ۰٫۴۷ ۰٫۳۸
نسبت آنی ۰٫۰۶ ۰٫۰۸ ۰٫۴ ۰٫۳۱
تعاریف نسبت‌ها نسبت جاری نشان دهنده قدرت شرکت در پرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت است. این نسبت از تقسیم دارایی‌های جاری به بدهی‌های جاری به دست می‌آید.
نسبت آنی حاصل تقسیم دارایی‌های آنی به بدهی‌های جاری است. این نسبت نشان می‌دهد که دارایی‌های آنی به چه میزان بدهی‌های جاری را پوشش می‌دهند. دارایی‌های آنی دارایی‌هایی هستند که سرعت نقدشوندگی بالایی دارند. به عبارتی دارایی آنی برابر است با دارایی جاری منهای موجودی مواد و کالا، پیش‌پرداخت‌ها، سپرده و سفارشات.

نسبت‌های فعالیت

نسبت‌های فعالیت (کاراریی) میزان کارایی شرکت در کاربرد منابعش را تجزیه و تحلیل می‌کنند. این نسبت‌ها مربوط به مقایسه بین میزان فروش و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف شرکت است.

نسبت مالی/سال مالی ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های فعالیت نسبت دارایی‌های جاری ۰٫۰۸ ۰٫۰۷ ۰٫۱۸ ۰٫۱۶
دوره وصول مطالبات ۱۴٫۲۳ ۱۳٫۵۱ ۳۶٫۱ ۴۹٫۵۵
تعاریف نسبت‌ها نسبت دارایی‌های جاری یا گردش دارایی‌های جاری حاصل تقسیم فروش بر دارایی‌های جاری است. این نسبت نشان می‌دهد که دارایی‌های جاری شرکت چگونه به منظور ایجاد درآمد فروش به کار گرفته شده‌اند.
دوره وصول مطالبات از تقسیم متوسط مطالبات به فروش نسیه روزانه حاصل می‌شود.

نسبت‌های اهرمی

نسبت‌های اهرمی نشان می‌دهند که شرکت تا چه حد نیازهای مالی خود را از طریق منابع دیگران تأمین کرده است. به عبارت دیگر این نسبت‌ها تأمین نیازهای مالی از طریق ایجاد بدهی را نشان می‌دهند.

نسبت مالی/سال مالی ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های اهرمی نسبت بدهی ۰٫۵ ۰٫۴۶ ۰٫۵۲ ۰٫۵۴
هزینه‏‌های مالی به سود خالص ۱۴٫۹۶ ۱٫۲ ۵٫۷۷ ۶٫۳
هزینه‌‏های مالی به سود عملیاتی ۱۳٫۴۶ ۱٫۰۶ ۵٫۱۹ ۵٫۶
تعاریف نسبت‌ها نسبت بدهی از تقسیم جمع بدهی‌ها به جمع دارایی‌ها به دست می‌آید. معمولا وام و تسهیلات دهندگان نسبت بدهی پایین را ترجیح می‌دهند. نسبت بدهی بالا نشان می‌دهد که شرکت برای تامین منابع مورد نیاز از تسهیلات زیادی استفاده کرده است.
نسبت هزینه‌های مالی به سود خالص نشان می‌دهند هزینه‌های مالی شرکت چه درصدی از سود خالص شرکت هستند.
نسبت هزینه‌های مالی به سود عملیاتی نشان می‌دهند هزینه‌های مالی شرکت چه درصدی از سود عملیاتی شرکت هستند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.