تخم‌مرغ دوباره گران شد

تخم‌مرغ دوباره گران شد

قیمت تخم‌مرغ دوباره افزایش یافت و به ۱۵ هزار تومان رسید، این در حالی است که ستاد تنظیم بازار نرخ این محصول را ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین کرده بود.

بعد از اینکه قیمت هرشانه تخم‌مرغ 11 هزارتومانی در ماه‌های گذشته به یک‌باره افزایش یافت و به 16 هزار تومان تا 20 هزار تومان در بازار (شهر تهران) به فروش رسید، دولت برای تنظیم بازار، مجوز واردات داد و در سطح عرضه نیز برخورد تعزیراتی کرد تا قیمت این محصول به 12 هزار و 500 تومان کاهش یافت و بازار روی آرامش به خود دید.

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ تخم‌مرغ دوباره در روزهای اخیر افزایش یافته و هر شانه از این محصول در خرده‌فروشی به قیمت 15 هزار تومان رسیده است.

تخم‌مرغ دو‌نرخی شد

بنابراین گزارش، تخم‌مرغ با نرخ مصوب 12 هزار و 600 تومان نیزدر برخی مراکز مانند میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به فروش می‌رسد، اما حجم عرضه این محصول کم است به طوری که در برخی ساعات روز برای عرضه وجود ندارد.

از نکات قابل توجه در باره قیمت تخم مرغ آن است، این محصول در روزهای اخیر دو‌نرخی شده و نرخ عرضه آن در بازار آزاد و میادین میوه و تره بار متفاوت شده و بیش از 2 هزار تومان فاصله پیدا کرده است.

دلیل افزایش قیمت

بر اساس آمار رسمی موجود تا به امروز بیش از 21 میلیون قطعه مرغ به دلیل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در 16 استان معدوم شده که 73 درصد آنها مرغ‌های تخم‌گذار بوده‌اند؛ این امر منجر به کاهش تولید تخم‌مرغ و بالارفتن قیمت آن در بازار شده است.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند