تدارکی برای فردوسی‌خوانی ناظری‌ها در پایتخت

تدارکی برای فردوسی‌خوانی ناظری‌ها در پایتخت

پس از برگزاری تور کنسرت «ناگفته» با بیش از ٧٠ اجرا در سراسر ایران، حافظ ناظری (آهنگساز و خواننده موسیقی ایرانی) قصد دارد پروژه جدید خود را به همراهی شهرام ناظری، مرداد ماه امسال در تهران به روی صحنه ببرد. «آواز پارسی، اسطوره و عشق» عنوان پروژه جدید ناظری‌ها است که بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی تنظیم شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق گزارش رسیده، حافظ ناظری در سال ٢٠٠٥ پایان‌نامه تحصیلی خود را در نیویورک روی اشعار فردوسی تدوین کرده بود و این مسیر در کنار استاد شهرام ناظری از ده سال پیش با اجرای کنسرت‌هایی با همراهی اعضای ارکستر فیلارمونیک لس‌آنجلس و بزرگان موسیقی جهان در معتبرترین سالن‌های موسیقی کلاسیک جهان مانند سالن‌ «والت دیزنی کنسرت هال» شهر لس‌آنجلس و سالن «کارنگی هال» شهر نیویورک آغاز شد که در واقع اولین تجربه همنشینی شاهنامه فردوسی و موسیقی ایرانی محسوب می‌شد.

پس از اتمام قسمت اول تور کنسرت «ناگفته»، حافظ ناظری، پروژه جدید خود را بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی به اجرا در خواهد آورد که پیش‌تر نیز شهرام ناظری گام‌های آغازین استفاده از اشعار فردوسی در موسیقی ایرانی را برداشته بود. پروژه جدید ناظری‌ها، تلاشی در جهت ارائه آواز ایرانی با لحن پارسی و به دور از الحان عربی است.

به گفته ناظری‌ها، پروژه «آواز پارسی، اسطوره و عشق»، تلاشی در جهت حفظ و حراست از زبان پارسی و تلفظ صحیح واژه‌ها در حوزه آواز ایرانی است که در چند دهه اخیر دچار آسیب شده‌ است. همچنین سعی در پرهیز از به‌کارگیری از الحان عربی که انتقال آن به نسل آینده می‌تواند برای آواز ایرانی و زبان فارسی آسیب‌ساز باشد.

این رویداد توسط شرکت فرهنگی هنری «ققنوس» برگزار و جزییات بیشتر پروژه به زودی اعلام خواهد شد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند