مرتضی بانک خبر داد:

تدوین آئین‌نامه تاسیس بانک خارجی در مناطق آزاد

تدوین آئین‌نامه تاسیس بانک خارجی در مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی از اتمام تدوین آئین‌نامه تاسیس بانک خارجی در مناطق آزاد و ارسال آن به شورای اقتصاد خبر داد.

مرتضی بانک در نشست هم اندیشی مدیران مناطق آزاد کشور در فرودگاه امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران گفت: این نشست برای تبادل تجربیات مدیران مناطق آزاد برگزار می شود و برای اینکه بتوانیم هماهنگی‌های گسترده‌ای بین مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایجاد کنی، هر دو هفته یک‌بار این جلسات را در یکی از مناطق آزاد برگزار خواهیم کرد که اولین جلسه آن دو هفته قبل در منطقه آزاد قشم برگزار شد و امروز دومین نشست را در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار می‌کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه مدیران عامل و معاونان مناطق آزاد و اعضای شورای عالی مناطق آزاد در این نشست‌ها حضور دارند و با پیشرفت‌های هر منطقه به صورت مستقل آشنا می‌شوند، افزود: به نظر می‌رسد فعالیت‌های اقتصادی صرفا در چارچوب رقابت آزاد و سالم ایجاد خواهد شد.

بانک گفت: مناطق آزاد نیز به عنوان مناطقی که برای فعالیت آزاد اقتصادی، تجاری و صنعتی در نظر گرفته شده‌اند و در کشورهای مختلف نیز این نوع مناطق بر پایه رقابت سالم حرکت می کنند، رقیب اصلی ما کسانی خواهند بود که بتوانند فعالیت جدی تر اقتصادی را در حوزه منطقه‌ای انجام دهند.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: شرکت های خارجی در مناطق آزاد حضور دارند و با توجه به توافقات خوبی که انجام داده‌ایم تلاش شده سهم ویژه‌ای از ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی را برای مناطق آزاد تخصیص دهیم. طبیعی است که مرحله اجرایی هر نوع فعالیت اقتصادی منوط به سرمایه‌گذاری است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد: پس از برجام از ترکیه، چین، ایتالیا، کره‌جنوبی و فرانسه در مناطق آزاد در حوزه بنگاه‌های کوچک و متوسط سرمایه‌گذاری شده است.

به گفته بانک: در چهار سال اخیر ۴.۵ میلیارد دلار در مناطق آزاد سرمایه‌گذاری مصوب شده که ۹۰۰ میلیون دلار آن به مرحله اجرا و عملیاتی رسیده است.

وی تاکید کرد: امتیازاتی که قانون در مناطق آزاد برای فعالیت‌‎های اقتصادی در نظر گرفته برای سرمایه‌گذاران در این مناطق اعمال خواهیم کرد که شامل معافیت مالیاتی و عوارض گمرکی به مدت ۲۰ سال، تردد بلامانع اتباع خارجی در حوزه مناطق آزاد و اختصاص زمین ۱۰۰ درصد رایگان به سرمایه‌گذاران است.

این مقام مسئول در وزارت امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: آئین‌نامه تاسیس بانک خارجی از سوی بانک مرکزی تدوین و به شورای اقتصاد ارسال شده است که نتیجه آن امکان ایجاد بانک خارجی در مناطق آزاد است.

بانک خاطرنشان کرد: تاکنون ارتباط منسجمی میان شورای عالی مناطق آزاد و منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) وجود نداشت که پس از تغییر مدیر فرودگاه امام‌خمینی(ره)، این ارتباط برقرار شده و زیرساخت‌هایی نیز ایجاد شده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند