مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات:

تراز تجاری امسال منفی می‌شود

تراز تجاری امسال منفی می‌شود

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه تراز تجاری امسال منفی می‌شود، گفت: علیرغم رشد صادرات، تراز تجاری منفی خواهد شد، این در حالی است که نسیه‌فروشی باید فعال شود.

سیدکمال سیدعلی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در همایش تامین مالی صادرات گفت: سال ۸۰که یکسان سازی ارز صورت گرفت ۳.۵ میلیارد دلار کل صادرات کشور بود و سال‌های متمادی صادرکنندگان برای صادرات باید پیمان می‌سپردند؛ این در حالی است که سه تا ۹ درصد از تراز تجاری ایران در سال‌های ۵۶ تا ۶۹ مربوط به صادرات است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: در دو سال گذشته تراز تجاری ما مثبت شده و امسال هم تصور می‌شود با توجه به افزایش قیمت ارز صادرات از سال گذشته بیشتر می‌شود، ولی ممکن است تراز تجاری به دلیل واردات بیشتر، منفی شود؛ این درحالی است که موتور محرکه اقتصاد کشور صادرات است و آن می تواند تولید را حرکت دهد.

وی تصریح کرد: تامین مالی صادرات یعنی نسیه فروشی و یعنی اینکه بتوانیم کالایمان را به خارج از کشور صادر کنیم و خریداران کالای ما یک سال و شش ماهه بعد پول را به ما بدهند و اما صادرکننده به محض صادرات پول خود را به صورت نقد بگیرد.

سیدعلی گفت: در این میان، سال ۶۹ و ۶۸ و حتی در دوران جنگ در بانک مرکزی خط اعتباری ال‌سی‌های پتروشیمی باز شد و بعدها فاینانس ها را انجام دادیم و اگر امروز رقم ۱۴ میلیارد دلار درآمد ارزی از صادرات پتروشیمی داریم، به خاطر آن کار در آن زمان بوده است.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۲ ایران بزرگترین جذب کننده فایناس میان‌مدت و بلندمدت در دنیا بوده است؛ خاطرنشان کرد: از کل فاینانس که ۲۰۰ میلیارد دلار بود ۳۰ میلیارد دلار آن یعنی ۱۵ درصد کل فاینانس‌های بلندمدت و میان‌مدت در دنیا را ایران جذب کرده بود؛ در این میان ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی جی دی پی هر کشور می‌تواند، برای آن کشور بدهی ایجاد کند.

سیدعلی گفت: در بحث کاهش ریسک کشوری فاکتورهایی که ما در دنیا ارائه کردیم در مقام مقایسه با سایر کشورهایی که در گروه ۲ یا ۳ دارند، ایران وضعیت بهتری داشته است.

وی افزود: ذخایر بالا و بدهی ۳ تا ۴ میلیارد دلاری که سررسید نشده وضعیت رشد اقتصادی که سال گذشته داشتیم، باعث شد که گروه ریسک تجاری ایران کاهش پیدا کند و امیدواریم در این زمینه به گروه ۳ و ۴ برسیم.

سیدعلی گفت: ما باید نسیه‌فروشی را فعال کنیم و دادن خط اعتباری به بقیه بانک‌ها در دنیا با عنوان اعتبار خریدار می‌تواند باعث شود که صادرکننده پول خود را نقد بگیرد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: در صندوق ضمانت صادرات اطلاعات ما با موسسات اعتبارسنجی دنیا برقرار است و ما می‌توانیم ظرف یک هفته مشتری صادرکننده را را در هر کجای دنیا اعتبارسنجی کنیم و سقف اعتباری مشتری مد نظررا اعلام می‌کنیم؛ اگر صادرکننده خواست از شرکت و کارخانه‌ای جنسی را به صورت نسیه دریافت کند، ولی صادرکننده را آن شرکت قبول نداشت، صادرکننده می‌تواند به صندوق ضمانت صادرات مراجعه کند و ضمانت‌نامه اعتباری و تولیدی از ما بگیرد و به آن‌ها تحویل دهید و صادرکننده پس از ۶ ماه پول خود را به طرف مقابل بپردازد و حتی اگر صادرکننده نتوانست پول را بپردازد، شرکت می‌تواند با آن ضمانت‌نامه از صندوق ضمانت صادرات پول خود را دریافت کند.

وی افزود: صندوق ضمانت از صادرات برای بیمه ریسک سرمایه‌گذاری در کشور هم اقداماتی انجام می‌دهد و ما ریسک سیاسی آن را به عهده می‌گیرد و برای کشور عراق و افغانستان یک درصد کارمزد در سال از صادرکنندگان دریافت می‌شود.

 

منبع: مهر

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند