ترس بانک‌های پاکستان از همکاری با ایران

سفیر پاکستان در تهران گفت: برخی از بانک‌های پاکستان برای تبادلات می‌ترسند بنابراین باید به دنبال حذف دلار و جایگزینی واحد پولی دیگری بود.
ترس بانک‌های پاکستان از همکاری با ایران

سفیر پاکستان در تهران گفت: روابط ایران و پاکستان برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهترین وضعیت قرار دارد که از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی باید استفاده کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رفعت مسعود روز شنبه در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: دولت‌های ایران و پاکستان تمایل زیادی دارند که در تمام زمینه‌ها با همدیگر کار کنند و هم‌اینک نوبت به عملی کردن این خواسته‌هاست.

وی بیان کرد: مردم دو سوی مرز ایران و پاکستان با هم مشترکات زیادی دارند که باید از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی استفاده کرد.

سفیر پاکستان در تهران گفت: عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان تاکید زیادی دارند که روابط خودمان را با ایران، افغانستان و هندوستان افزایش دهیم.

وی ادامه داد: همچنین نخست‌وزیر پاکستان همواره تاکید دارند که هر مشکلی در زمینه اقتصادی با ایران است باید برطرف شود.

مسعود اظهار داشت: مرزهای ریمدان و پیشین برای افزایش تجارت و تبادلات مرزی در هر دو سوی مرز ایران و پاکستان باید هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود.

وی بیان کرد: مسئولان ایران و پاکستان و مردم این کشورها در مرز ریمدان گردهم بیایند و این بازارچه را به صورت رسمی افتتاح کنند.

سفیر پاکستان در تهران گفت: ما می‌خواهیم مرز ریمدان و پیشین به طور هم‌زمان افتتاح شود اما این کار عملی نیست و ابتدا باید مرز ریمدان افتتاح شود.

وی تاکید کرد: مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان تنها از طریق زمینی نباید انجام شود بلکه باید پروازهای بین کویته-زاهدان-کراچی افزایش یابد تا بتوان به نتیجه دلخواه رسید.

مسعود با اشاره به تحریم‌های ایران گفت: برخی از بانک‌های پاکستان برای تبادلات می‌ترسند بنابراین باید به دنبال حذف دلار و جایگزینی واحد پولی دیگری بود.

وی با اشاره به تامین امنیت مرزهای ایران و پاکستان اظهار داشت: در مرزها برای تامین امنیت باید کارهای مشترکی انجام داد.

سفیر پاکستان در تهران همچنین بر مشخص شدن حد و مرز کنسولگری این کشور در زاهدان تاکید کرد.

ایران و پاکستان به دنبال سرمایه‌گذاری‌های مشترک باشند

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: ایران و پاکستان برای پیشبرد اهداف باید به دنبال سرمایه‌گذاری‌های مشترکی باشند.

احمد علی موهبتی تصریح کرد: صاحبان زر و زور نمی‌خواهند که ایران و پاکستان به قدرت و شکوه برسند و باید همواره به این موضوع توجه داشت.

وی بیان کرد: دولت‌ها برای سرمایه‌گذاری تنها می‌توانند بخشی از زیرساخت‌ها را فراهم که نیاز است تا تجار و بازرگانان ایران و پاکستان در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی بیان کرد: پاکستان در بندر گوادر سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده که برای بهره‌برداری واحدهای پتروشیمی در این بندر نیاز به گاز و برق دارد که ایران می‌تواند این نیاز را برطرف کند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چنانچه زیرساخت‌های مرزهای ریمدان و پیشین از سوی پاکستان فراهم شود این کشور زودتر می‌تواند از بندر گوادر بهره‌برداری کند.

وی ادامه داد: پاکستان می‌تواند از طریق مرزهای ریمدان و پیشین به کشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد.

موهبتی تاکید کرد: راه‌اندازی بازارچه‌های ریمدان، پیشین و کوهک به افزایش مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان و در نتیجه اشتغالزایی مردم دو سوی مرز کمک شایانی می‌کند.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی بین ایران و پاکستان برای اینکه مردم بتوانند از مدار قانون به تبادلات تجاری خودشان بپردازند، تاثیرگذار است.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: با قانونی کردن بازارچه‌های مرزی می‌توان جلوی افرادی که از راه‌های غیر قانونی و قاچاق مبادلات تجاری انجام می‌دهند را گرفت.

وی تاکید کرد: ایران و پاکستان از قاچاق زیان می‌بینند بنابراین ابتدا باید بستر ورود قانونی که همان بازارچه‌هاست را فراهم کرد.

موهبتی اظهارداشت: زیرساخت‌های راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی ریمدان و پیشین از سوی ایران در حال انجام است، انتظار می‌رود پاکستان نیز در این زمینه ورود جدی‌تری داشته باشد.

وی تصریح کرد: این آمادگی را داریم که مصالح ساختمانی برای ساخت این بازارچه‌ها را در اختیار پاکستان قرار دهیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: خط سوم ریلی برای رفت و آمد قطارهای پاکستانی از میرجاوه تا زاهدان تا یک‌سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد که بزودی حد و مرز کنسولگری پاکستان در زاهدان مشخص خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز