عضو کانون صرافان ایران:

ارزهای خانگی به بازار ارز تزریق می‌شوند

ارزهای خانگی به بازار ارز تزریق می‌شوند

عضو کانون صرافان ایران گفت: امروز فروشندگانی که ما در بازار داریم بیشتر از متقاضیان و خریداران هستند و نشان می‌دهد ارز‌های خانگی با مثبت شدن روند کاهش نرخ ارز به سمت فروخته شدن و تزریق به بازار حرکت کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کامران سلطانی‌زاده، درباره تحولات بازار ارز و کاهش نرخ دلار گفت: فاکتور‌های زیادی در این موضوع دخیل هستند از جمله تعطیلی طولانی‌مدت بازار‌های داخلی و کاهش مصرف ارز در این بخش، تعطیلی تور‌ها و آژانس‌های مسافرتی، لغو سفر‌های خارجی و مواردی از این قبیل.

او با اشاره به تاثیر روند مثبت مذاکرات بر این موضوع تشریح کرد: مذاکرات و صحبت‌های تیم مذاکره‌کننده نیز کاهش نرخ ارز را تقویت می‌کند. برداشته شدن تحریم‌ها، لغو محدودیت‌های بانکی، تسهیل بازگشت ارز، افزایش صادرات نفت و آزاد شدن بسیاری از منابع ارزی و اموال بلوکه شده از جمله مواردی است که می‌تواند کاهش نرخ ارز را به همراه داشته باشد.

سلطانی‌زاده ادامه داد: امروز فروشندگانی که ما در بازار داریم بیشتر از متقاضیان و خریداران هستند و نشان می‌دهد ارز‌های خانگی با مثبت شدن روند کاهش نرخ ارز به سمت فروخته شدن و تزریق به بازار حرکت کرده است. هموطنانی که از سودآوری در این بازار نا امید شده‌اند به سمت فروش ارز‌های شخصی حرکت کرده‌اند و همین باعث افزایش عرضه شده است.

عضو کانون صرافان ایران بیان کرد: بسیاری از بازار‌ها مثل خودرو، طلا و مواردی از این قبیل می‌توانند تا حدود زیادی تحت تاثیر قیمت ارز قرار بگیرند. با توجه به این که بخشی از قطعات مورد استفاده در صنعت خودرو از طریق واردات تامین شده و مابقی قطعات مثل فولاد با قیمت جهانی محاسبه می‌شود می‌تواند از جمله بازار‌های تحت تاثیر قیمت ارز باشد. خودرو‌های وارداتی هم بیش از خودرو‌های داخلی تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند.

سلطانی‌زاده درباره پیش‌بینی‌ آینده بازار گفت: تا زمانی که بازار‌هایی مثل بازار ارز جذابیت داشته باشد سرمایه‌های هموطنان از بازار‌هایی مثل بازار سرمایه دور می‌شود و با کاهش قیمت ارز امیدوار هستیم هموطنانمان به سمت بازار سرمایه حرکت کنند. اگر چه با اتفاقاتی که در یک سال گذشته در بازار سرمایه افتاد، باید با هجوم سرمایه‌های مردم به بازار سرمایه با احتیاط بیشتری حرکت کنیم. افراد زیادی در سال گذشته و در بازار سرمایه متضرر شدند و باید اعتماد برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به مردم بازگردد.

عضو کانون صرافان ایران ادامه داد: یکی از بازار‌هایی که سرمایه مردم را جذب کرد ارز‌های دیجیتال بود که در سال گذشته سوددهی خوبی برای هموطنانمان داشت، اما با اتفاقاتی که برای سرمایه‌گذاران این حوزه در ترکیه افتاد مشاهده کردیم که این نوع سرمایه‌گذاری هم می‌تواند مخاطراتی را به همراه داشته باشد.

او تصریح کرد: همچنان که تمام فعالان بازار و کارشناسان ارزی توصیه کرده‌اند، ارز نمی‌تواند کالایی برای سرمایه‌گذاری باشد و دارایی‌های مردم باید به سمت سرمایه‌گذاری صحیح و ایجاد اشتغال برای مردم حرکت کند تا مولد باشد. بازار ارز، با توجه به تنش‌ها و پیچیدگی‌هایی که دارد محلی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت نیست. چندین عامل خارجی می‌تواند بر نرخ ارز تاثیر داشته باشد و هر عاملی می‌تواند باعث بروز نوسان در این بازار باشد.

سلطانی‌زاده گفت: اگر وضعیت مذاکرات به سمت توافق قابل استناد و اعتماد، با حفط منافل ملی و رفع تحریم‌ها حرکت کند کاهش نرخ ارز ادامه خواهد داشت و اگر به نتیجه مثبتی نرسد کاهش نرخ ارز متوقف خواهد شد، اما آنچنان افزایش نرخ ارزی به همراه نخواهد داشت. ما در سال‌های گذشته هم با تحریم‌های مختلف مواجه بودیم و پیش‌بینی‌های بانک مرکزی باعث کنترل شوک‌های ارزی شده است. امیدوار هستیم این روند کاهشی ادامه پیدا کند، اما در صورت توقف مذاکرات، با افزایش چشمگیری در بازار ارز مواجه نخواهیم شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه ارز را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند