تسهیلات سرمایه در گردش برای فعالیت‌های دانش‌بنیان بخش صنعت و معدن

بانک توسعه صادرات ایران برای تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در مناطق اعمال نرخ ترجیحی و فعالیت‌های دانش‌بنیان مرتبط در تمامی مناطق از محل منابع صندوق توسعه ملی در مجموع 1200 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می‌کند.
تسهیلات سرمایه در گردش برای فعالیت‌های دانش‌بنیان بخش صنعت و معدن

دو قرارداد این بانک و صندوق توسعه ملی که بابت اعطای این نوع تسهیلات منعقد شده، هر کدام به ارزش ۶۰۰ میلیارد ریال است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ سود تسهیلات پرداختی به متقاضیان از محل این سپرده ۱۲ درصد است و سقف اعطای آن برای اشخاص حقوقی ۱۰۰ میلیارد ریال و برای اشخاص حقیقی ۲۰ میلیارد ریال خواهد بود.

اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی مجاز، مشروط به آن است که نسبت حقوق صاحبان سهام به مجموع دارایی‌های شرکت (نسبت مالکانه) در زمان تسلیم درخواست به بانک و در هر مقطع زمانی از بیست درصد (۲۰٪) کمتر نباشد.

اشخاص مجاز برای بهره‌مندی از تسهیلات یادشده شامل اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به موسسات عمومی غیردولتی هستند.

موسسات و شرکت‌هایی که اکثریت مطلق سهام آنها متعلق به موسسات عمومی و عام‌المنفعه نظیر موقوفات، صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی و موسسات خیریه عمومی است در حکم موسسات و شرکت‌های متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی هستند.

همچنین پرداخت تسهیلات به موسسات و شرکت‌هایی مجاز است که حداقل هشتاد درصد سهام یا سهم‌الشرکه آنها مستقیم و یا با واسطه اشخاص حقوقی متعلق به اشخاص حقیقی باشد.

از سوی دیگر پرداخت تسهیلات به اشخاص حقوقی و بنگاه‌های اقتصادی که صرف نظر از نوع مالکیت، بیش از بیست درصد اعضای هیات‌مدیره آنها توسط مقامات دولتی تعیین می‌شوند، انجام نمی‌پذیرد.

موسسات و شرکت‌هایی که به صورت مشترک با سرمایه‌گذاران خارجی فعالیت می‌کنند، مشمول دریافت این تسهیلات خواهند بود.

این بانک برای تحقق رسالت حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی کشور و اختصاص منابع ارزان قیمت به صادرکنندگان، از سال ۱۳۹۱ اقدام به انعقاد قراردادهای عاملیت و سپرده‌گذاری ریالی و ارزی با صندوق توسعه ملی اقدام کرده است.

قدردانی وزیر صنعت دولت یازدهم

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم از اقدامات مدیرعامل بانک توسعه صادرات در حمایت از اجرای طرح‌های توسعه‌ای کشور قدردانی کرد.

محمدرضا نعمت‌زاده؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در نامه‌ای خطاب به علی صالح‌آبادی؛ مدیرعامل بانک توسعه صادرات، از اقدامات وی در راستای تلاش برای تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای کشور قدردانی کرد.

 

منبع: صدا و سیما

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز