تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در آلمان

سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران با تاکید بر اینکه دولت آلمان بی‌توجه به تحریم‌ها همکاری‌های خود را با ایران ادامه خواهد داد، از تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در آلمان خبر داد.
تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در آلمان

سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران با تاکید بر اینکه دولت آلمان بی‌توجه به تحریم‌ها همکاری‌های خود را با ایران ادامه خواهد داد، از تسهیل فرآیند صدور ویزا و حضور شرکت‌های ایرانی در آلمان خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ میشائیل کلور برشتولد در دیدار با معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گفت: از مشکلات کنونی که دولت آمریکا برای ایران درست کرده است باخبریم، اما دولت آلمان علی‌رغم این سیاست‌ها همچنان بر توافق خود در برجام پایبند است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه اخیر منعقد شده با آلمان، اضافه کرد: این تفاهم‌نامه بستر مفیدی را برای تداوم همکاری‌ها فراهم آورده است.

برشتولد با بیان اهمیت جایگاه SMEها (صنایع خرد و متوسط)، گفت: تکیه‌گاه حقیقی اقتصاد آلمان همین SMEها هستند و با تمام توان و کمال میل از همکاری SMEهای دو کشور استقبال می‌کنیم.

سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران سرمایه‌گذاری روی SMEها را کار درستی دانست و افزود: خلاقیت و نوآوری از سوی همین SMEها عملی می‌شود و SMEها فرصت‌های بازار را به خوبی درک می‌کنند.

در این دیدار همچنین صادقی نجفی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد از صنایع کشور SMEها هستند و انتظار داریم در این مقطع دولت آلمان این صنایع را حمایت کند، گفت: وزیر جدید صمت بر اهمیت آموزش و استفاده از تکنولوژی روز دنیا تاکید دارد که در این راستا می‌توانیم در حوزه‌های مختلف آموزشی با آلمان همکاری داشته باشیم.

نجفی با بیان اینکه در زمینه خواهرخواندگی هامبورگ با تبریز و برقراری پروازهای هامبورگ، تبریز سفرای آلمان نهایت همکاری را با ما داشتند، بر جایگاه SMEها در اقتصاد دو کشور تاکید کرد و افزود: انتظار داریم تا در سفارت کسی را تعیین کنید که در خصوص SMEها با ما همکاری جدی داشته باشد.

نجفی در ادامه خواستار توجه ویژه به کم شدن زمان صدور ویزا برای حضور شرکت‌های SME ایران در نمایشگاه‌های آلمان و یا شرکت آن‌ها در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت این کشور شد و گفت: سفیر آلمان در سفرهای استانی خود در کشور ما از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی بازدید به عمل آورد.

وی همچنین یادآور شد: انتظار داریم تا شرکت‌های آلمانی در نمایشگاه SMEهای ما که سال آینده برگزار می‌شود، جهت برقراری ارتباط بیشتر شرکت کنند.

معاون وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه باید واقعیت‌های ایران در حوزه صنایع کوچک و متوسط به کشورهای اروپایی منتقل شود، تصریح کرد: در دنیا کشورهای زیاده‌خواه مانند آمریکا وجود دارد، اما ما عادت داریم که در شرایط سخت کار کنیم و از دولت آلمان انتظار داریم که در کنارمان باشد.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم مهیا کردن بسترهای لازم برای حضور آلمانی در ایران، تصریح کرد: البته که اقتصاد دستوری نیست و ما باید بستر لازم را برای حضور آلمانی در ایران فراهم آوریم و اگر بخش خصوصی دو کشور به هم نزدیک شود، این بستر فراهم خواهد شد.

گفتنی است که میشائیل کلور-برشتولد نیز در پایان این دیدار گفت: در حال رفع مشکلات مربوط به صدور ویزا و کم کردن زمان این فرآیند برای تسهیل ورود شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های آلمان یا شرکت آنها در دوره‌های آموزشی کشورمان از طریق افزایش ظرفیت پذیرش درخواست‌ها هستیم.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز