تشکیل شورای عالی مصرف‌کنندگان برای تحقق حقوق شهروندی

تشکیل شورای عالی مصرف‌کنندگان برای تحقق حقوق شهروندی

محمد شریعتمداری گفت: برای تحقق حقوق شهروندی در این وزارت‌خانه، شورای عالی برای موضوع حقوق مصرف‌کنندگان تشکیل شده است تا از این طریق حقوق آنان بهتر استیفا شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تحقق حقوق شهروندی در این وزارت‌خانه، شورای عالی برای موضوع حقوق مصرف‌کنندگان تشکیل شده است تا از این طریق حقوق آنان بهتر استیفا شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ «محمد شریعتمداری» افزود: سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز در دولت فعالیت دارد که یکی از مهم‌ترین وظایف آن، استانداردسازی فعالیت‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین حقوق مصرف‌کنندگان است.

شریعتمداری ادامه داد: شورای عالی استاندارد در این زمینه حقوق مصرف‌کنندگان را تعیین می‌کند.

«آن دسته از کالاها و خدماتی که استاندارد اجباری دارند مورد کنترل دولت است و بقیه کالاها نیز از طریق صاحبان تولیدکننده می‌توانند آرم استاندارد دریافت کنند؛ البته آرم استاندارد به کالاهایی تعلق می‌گیرد که شورای استاندارد اجباری بودن آن را تایید کرده است».

وی ادامه داد: ابلاغیه عام و خاصی در زمینه حقوق شهروندی به همه بخش‌ها ارسال شده است تا با مشارکت دستگاه‌های اجرایی، برای تحقق آن تلاش کنند.

شریعتمداری گفت: با اجرای این منشور تسهیل امور، ایجاد فرصت‌های برابر، اشتغالزایی در بخش صنعتی، دسترسی آزاد به اطلاعات، شفاف‌سازی فعالیت‌های اجرایی وزارت‌خانه، حذف مقررات دست و پا گیر، ایجاد شرایط مطلوب‌تر برای کسب مجوزهای لازم از بخش‌های گوناگون صنعتی، اصلاح فضای کسب‌وکار و کاهش میزان مجوزهای صادر شده صورت می‌گیرد که البته گزارش مشروع همه این‌ها در حوزه‌های مختلف رسیده است.

شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی یکی از بندهای منشور حقوق شهروندی است که رئیس‌جمهوری آذرماه 1395 از آن رونمایی کرد.

«حسن روحانی» سه‌شنبه این هفته در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی، اعلام کرد: همه سازمان‌ها باید توجه داشته باشند که هر کاری در این کشور باید استاندارد باشد. باید همه مشاغل، همه کارها، از کارهای جزیی تا کارهای کلی، استاندارد شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند