تشکیل کمیته حقیت‌یاب / رسیدگی فوری به امور بیمه‌ای و معیشتی کارگران

پس از حادثه ناگوار معدن زمستان یورت در آزادشهر استان گلستان و جان باختن جمعی از کارگران این معدن، جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن و مدیران بخش معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه صبح امروز برگزار شد.
تشکیل کمیته حقیت‌یاب / رسیدگی فوری به امور بیمه‌ای و معیشتی کارگران

به گزارش تجارت‌نیوز، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در این جلسه ویژه ۳ ساعته ضمن ابراز تأسف و تسلیت به بازماندگان کارگران معدن زمستان یورت گفت: در این معدن ۳۷۰ نفر به صورت مستقیم و پیمانکاری مشغول فعالیت بودند که بنا به دلایلی که به زودی از طریق کمیته حقیقت‌یاب اعلام می‌شود، در ظهر چهارشنبه حادثه انفجار رخ داد.

وی با بیان اینکه بلافاصله پس از این حادثه ناگوار بنده به همراه وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بنا به دستور رئیس محترم جمهور و معاون اول ایشان به محل حادثه رفتیم، افزود: استاندار محترم گلستان از همان لحظات اولیه در محل حادثه اقدام به تشکیل ستاد بحران نموده است و از صبح پنجشنبه گذشته ستاد مدیریت بحران در آزادشهر استان گلستان تشکیل شد که تمامی ابعاد حادثه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه هم‌اکنون تیم‌های مختلف امدادی و نجاتی در منطقه به ۱۰ گروه تقسیم شدند که در حال عملیات آواربرداری هستند، تصریح کرد: ریزش شدیدی در لایه‌های کوه رخ داد و نیاز به آواربرداری است که با تأمین تجهیزات از سایر معادن مجاور و یا خریداری آنها از بازار این اقدام در حال انجام است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: قرار است که کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود و ظرف یک هفته با بررسی‌هایی که انجام می‌دهد علت اصلی حادثه را مشخص کند و به اطلاع هموطنان عزیزمان برساند.

وی با بیان اینکه در این جلسه گمانه‌زنی اصلی این بوده است که باطری به باطری کردن لوکومتیو حمل ذغال سنگ و جرقه ناشی از آن عامل حادثه بود، افزود: آنچه که واضح است معدن زمستان یورت عاری از گاز متان بوده است و ذرات ریز ذغال سنگ به خودی خود آتش‌زا است.

 

*تشکیل کمیته رسیدگی به مسایل انسانی
مهندس نعمت‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علاوه بر کمیته حقیقت‌یاب که به زودی تشکیل می‌شود، کمیته رسیدگی به مسائل انسانی صبح امروز تشکیل شد تا در خصوص مسایل درمانی، بیمه‌ای و معیشتی بازماندگان و خانواده‌های معدنکاران تصمیماتی در جهت کمک به آنها گرفته شود.

وی صدور احکام دریافت مستمری برای خانواده‌های بازماندگان، اعطای بیمه بیکاری به کارگران معدن تا زمان بازگشایی مجدد معدن یاد شده، پرداخت هزینه تدفین جان‌باختگان این حادثه و در نهایت توافق با شرکت بیمه آسیا برای پرداخت بیمه مسئولیت را از مهم‌ترین مواردی برشمرد که در دستور کار این کمیته قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه توجه به آموزش پیوسته و دایمی تمامی دست‌اندرکاران بخش معدن، به ویژه بازرسان ایمنی با هر مقدار سابقه کار و شهرت امری ضروری است، گفت: پس از این حادثه ناگوار سه کمیته حقیقت‌یاب، کمیته بررسی مسایل انسانی و کمیته بررسی رفع نواقص، ایمنی برای ادامه کار و مشکلات کلی معادن ذغال سنگ کشور در نظر گرفته شد.

وی با اعلام اینکه صبح امروز یک نفر دیگر از ۲۱ نفر کشته شده قبلی در حادثه معدن آزادشهر استان گلستان پیدا شده است، افزود: عملیات کشف و انتقال اجساد با جدیت توسط ارگان‌های مختلف انجام می‌شود و بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و دانشگاه‌های علوم پزشکی آمادگی خود را برای بهبود حادثه‌دیدگان مرتبط با این معدن اعلام و اقدام نموده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز