تصویب صورت‌های مالی بانک ملی

مجمع عمومی عادی سالانه بانک ملی ایران با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۵ بانک تصویب شد.

تصویب صورت‌های مالی بانک ملی

مجمع عمومی عادی سالانه بانک ملی ایران با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۵ بانک تصویب شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران؛ در ابتدای مجمع عمومی بانک ملی محمدرضا حسین زاده با تشکر از توجه ویژه دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی به این بانک، به سابقه طولانی و اثر قابل توجه فعالیت‌های بانک ملی ایران در اقتصاد کشور اشاره کرد و اظهارداشت: بسیاری از اقدامات روزمره و بزرگ بانک ملی ایران مانند توزیع روزانه پول و اسکناس در نظام بانکی، برای عموم مردم ناشناخته است.

وی افزود: بانک کارگشایی به عنوان یکی از واحدهای تابعه بانک ملی ایران، وظیفه ملی کنترل نرخ سکه و طلا را عهده دار است و از سوی دیگر حجم اشتغال ایجاد شده با پرداخت تسهیلات توسط بانک بسیار قابل توجه است.

مدیرعامل بانک ملی با بیان اینکه سهم این بانک در بزرگراه‌های کشور بیش از ۵۰ درصد است، تصریح کرد: بانک ملی ایران هم اکنون لنگرگاه نظام بانکی کشور است و روزانه نیاز مالی ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها به منابع مالی را تامین می‌کند.

به گفته حسین‌زاده، نسبت مطالبات مطالبات غیرجاری بانک به تسهیلات پرداختی (NPL) در سال گذشته به ۷٫۹ درصد رسیده، در حالی‌که متوسط این رقم در نظام بانکی حدود ۱۱ درصد است.

حسین‌زاده همچنین به توسعه فعالیت های بانک ملی ایران در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: در حالی‌که طی دوران تحریم روابط کارگزاری ما با بانک‌های خارجی به صفر رسیده بود، هم‌اکنون با بیش از ۴۰۰ کارگزاری در ارتباطیم.

وی اظهار کرد: شعبه هامبورگ بانک ملی ایران موفق شده مجوز تاسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری را دریافت کند که از این طریق می توان با جذب منابع، محل مناسبی برای تامین مالی پروژه‌ها ایجاد کرد.

مدیرعامل بانک ملی ایران همچنین افزایش سرمایه، تسویه بدهی‌های دولت به بانک و نیز مستثنی کردن عضویت بانک‌های دولتی از جمله بانک ملی ایران در صندوق ضمانت سپرده‌ها را بخشی از خواسته‌ها از وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد.

وزیر اقتصاد: بانک ملی ایران لنگرگاه نظام بانکی کشور است

در ادامه این جلسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی با تقدیر از اقدامات بانک ملی ایران در ارائه خدمات بانکی حتی در دورترین نقاط مرزی کشور، گفت: رئیس‌جمهور هم به صورت شفاهی و هم به صورت کتبی از مدیریت، کارکنان و اقدامات این بانک تشکر کرده است.

مسعود کرباسیان افزود: خوشبختانه فعالیت مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بانک ملی ایران به گونه‌ای بوده که حساب‌های این بانک شفاف است و این موضوع برای وزارت اقتصاد بسیار مهم است و جای تقدیر دارد.

وی همچنین از اقدامات پیشتازانه بانک ملی ایران در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه به عنوان اولین بانک اقدام کننده و همچنین رابط و هماهنگ‌کننده بانک‌های دولتی در این مورد تقدیر و تشکر کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه بانک ملی ایران در نظام بانکی کشور جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: بانک‌ها باید به سمتی پیش بروند که مردم، دیگر نیازی به مراجعه به شعب نداشته باشند و بانک ملی ایران در این زمینه باید پیشتاز باشد.

کرباسیان بیان کرد: بانک ملی ایران در حوزه بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، کارکرد خوبی داشته و این روند می تواند به عنوان الگو به دیگر بخش‌ها تعمیم داده شود.

وی با تاکید بر اینکه هر میزان سرمایه‌گذاری در بخش IT می تواند بازتاب خوبی در حوزه فرامرزی داشته باشد، ادامه داد: اقدامات این بانک در حوزه IT قابل توجه است که بابت این اقدامات قدردان هستیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه بانک ملی ایران بار دولت را به دوش می کشد، اظهار کرد: زمانی که صحبت از تسویه بدهی‌ها با اوراق خزانه اسلامی است و یا از تسویه مطالبات گندم‌کاران بدون ایجاد تنش در بازار صحبت به میان می‌آید، تکیه گاه ما بانک ملی ایران است.

بانک ملی ایران بازوی پیشبرد سیاست‌های دولت

سیدحمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این مجمع با تاکید بر اینکه باید از بانک ملی ایران برای پیشبرد سیاست‌های دولت قدردان بود، گفت: امروز بانک ملی ایران یکی از قوی‌ترین بازوهای دولت برای پیشبرد برنامه‌هاست.

وی ضمن قدردانی از مدیرعامل، هیات‌مدیره و کارکنان بانک ملی ایران، افزود: این بانک توانسته بیش از ۴۰۰ رابطه کارگزاری با بانک‌های خارجی برقرار کند و سرانه سپرده‌ها و تسهیلات را افزایش دهد، اما با توجه به منابعی که دولت برای کفایت سرمایه به این بانک اختصاص داده، باید نسبت کفایت سرمایه آن حفظ شود.

 

منبع: فارس


این مطلب را به اشتراک بگذارید