موضوعات داغ:
رئیس کل بانک مرکزی:

تعادل به بازار ارز بر می‌گردد

تعادل به بازار ارز بر می‌گردد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ذخیره اسکناس ارز ما در بهترین وضعیت نسبت به یک دهه گذشته است، گفت: نرخ‌های فعلی بازار ارز طبیعی نیست و در روزهای آینده تعادل به بازار بر خواهد گشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما بیان کرد: تحریم‌ها تمام تلاشش این است که مبادلات پولی و فروش نفت را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: مباحث مهم از جمله کرونا و کاهش قیمت نفت منجر شده در ورود ارز به کشور مشکل ایجاد شود اما به این معنا نیست که اسکناس ارز کم است. در حال حاضر ذخیره اسکناس ارز ما در بهترین وضعیت نسبت به یک دهه گذشته است. مشکل اصلی بازار ارز حواله‌هاست و واردکنندگان در تلاش برای تامین ارز هستند.

همتی گفت: مرزها در حال بازگشایی است. ۲۰ میلیارد دلار از ارزهای صادراتی سال ۹۸ هنوز به کشور باز نگشته است.

وی اظهار کرد: نمی‌خواهیم در نرخ ارز دخالت کنیم، بلکه به دنبال چرخش تولید و فعالیت اقتصادی هستیم اما این شرایط فعلی هم تاثیرگذار است. نمی‌گوییم مشکلات وجود ندارد بلکه مشکلات زیاد است اما در نظر بگیرید که یک ابر قدرت به جان اقتصادهای دنیا افتاده است.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: نرخ‌های فعلی بازار ارز طبیعی نیست و در روزهای آینده تعادل به بازار بر خواهد گشت.

او ادامه داد: وضعیت بازگشت ارز به کشور فروردین ماه خوب نبود اما اردیبهشت بهتر شد. ۲.۸ میلیارد دلار ارز طی ۲ ماه ابتدای سال به کشور عرضه شد که از طریق سامانه نیما و صادرات در قبال واردات رخ داد.

تورم نباید بیش از ۲۴ درصد باشد

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تورم نباید بیش از ۲۴ درصد باشد و حتی با روند فروش نفت فعلی هم شدنی است. به‌زودی اوراق خزانه توسط بانک مرکزی منتشر خواهد شد.

همتی افزود: مطمئنیم نقدینگی کنترل و تورم کاسته خواهد شد. این کار بسیار سخت اما شدنی است.

وی بیان کرد: به همه اطرافیان توصیه کردیم روی ارز سرمایه‌گذاری نکنند اما اگر این کار را انجام دادند ریسک آن را بپذیرد. توصیه ما را جدی بگیرند و ارز را منبع سرمایه ندانند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند