تعادل در بازار با پیش‌فروش سکه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران گفت: پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی می‌تواند بازار سکه را متعادل کند.
تعادل در بازار با پیش‌فروش سکه

«آیت محمدولی» درباره روش جدید بانک مرکزی برای پیش فروش سکه گفت: سیاست عرضه سکه به بازار در اختیار بانک مرکزی است و هدفش از این کار تنظیم بازار و جمع آوری نقدینگی است تا از رشد غیرمنطقی قیمت‌ها جلوگیری کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی بروز نوسان در بازار سکه را ناشی از نوسانات اخیر در بازارهای جهانی دانست و گفت: در هفته گذشته هر اونس طلا بیشترین افزایش را در یک سال و نیم اخیر ثبت کرد که این افزایش در بازار داخلی ایران نیز اثرگذار است.

این فعال بازار طلا و سکه در عین حال افزود: البته نمی‌توان نوسان نرخ ارز در بازار آزاد را بر قیمت سکه و طلا نادیده گرفت زیرا قیمت طلا از حاصلضرب قیمت اونس جهانی طلا در قیمت دلار آمریکا در بازار تعیین می‌شود.

محمدولی پیش‌بینی کرد که پیش‌فروش سکه در رسیدن به اهداف خود موفق خواهد بود و می‌تواند بازار را به آرامش برساند.

وی افزود: حُسن این پیش‌فروش این است که نقدینگی سرگردان در جامعه را که می‌تواند بازارهای موازی را به هم بریزد، جمع آوری می‌کند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران درباره بازار مصنوعات طلا در آستانه نوروز نیز گفت: پس از افزایش قیمت طلا که به دلیل نوسان در بازار ارز رخ داد، رکود عجیبی در بازار مصنوعات طلا حاکم شده است و امیدواریم با مهار بازار ارز، قیمت‌ها تعدیل شود و قدرت خرید مردم بالا رود.

پیش‌فروش سکه به روش جدید از دیروز (۲۸ بهمن) در شعب منتخب بانک ملی آغاز شده است؛ در این شیوه پیش فروش سکه در ۲ بازه زمانی ۶ ماه و یکساله انجام می‌شود؛ نرخ اعلامی بابت پیش خرید سکه در سررسید ۶ ماه ۱۴ میلیون ریال و در سررسید یک ساله ۱۳ میلیون ریال است.

در روش پیشین که پیش خرید با ۱۰ میلیون ریال انجام می‌شد، بیش از ۵۶ هزار قطعه سکه به فروش رفت.

در روز نخست اجرای طرح به روش جدید ۱۳ هزار و ۲۳۴ قطعه سکه به صورت قطعی به فروش رفت و ۵ هزار و ۲۴۹ قطعه سکه در صف فروش و انتظار واریز وجه قرار دارد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید