تعرفه‌های جدید دریایی اجرایی شدند

تعرفه‌های جدید دریایی اجرایی شدند

با اعلام سازمان بنادر و دریانوردی از روز گذشته (۱۵ اردیبهشت) تعرفه‌های جدید دریایی در بنادر ایران وارد فاز اجرایی شده‌اند.

بر اساس اعلام این سازمان تعرفه‌های جدید که از چند هفته قبل بازنگری در آنها به پایان رسیده و در بسیاری از حوزه‌ها به کاهش قیمت برای صادرکننده یا واردکنندگان می‌انجامد، از روز گذشته در بنادر ایران رسما وارد فاز اجرایی شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر این اساس در رویکرد جدید تسریع تخلیه و بارگیری کالا در بنادر شفاف‌سازی تعرفه‌ها و کاهش هزینه کالاهای وارداتی یا صادراتی اصلی‌ترین هدف‌گذاری‌هایی هستند که در اجرای تعرفه‌های جدید مدنظر سازمان بنادر قرار دارند.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته یکی از اصلی‌ترین هدف‌گذاری‌های تعرفه‌های جدید افزایش توان تجاری و ترانزیتی دریاهای ایران است.

هادی حق شناس – معاون سازمان بنادر و دریانوردی – با اشاره به اهمیت اجرای این مصوبات جدید گفت: سازمان بنادر به دنبال آن است که هدف‌گذاری‌های سال‌های گذشته برای افزایش توان تجاری بنادر ایران را به فاز اجرا برساند. از این رو امیدواریم که اجرایی شدن تعرفه‌های جدید مزیت نسبی آب‌های ایران را گسترش دهد.

به گفته وی بنادر چابهار و شهید رجایی در جنوب به عنوان دو هدف کلان توسعه‌ای در بنادر ایران به سیاست‌های تشویقی قابل توجهی دریافت کرده‌اند و این سازمان امیدوار است که در آینده نزدیک بهبود تعرفه‌ها به تبدیل شدن بندر رجایی به هاب ترانزیتی منطقه کمک کند.

بنابرگزارش، چندی قبل مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از کاهش برخی تعرفه‌های دریایی در آب‌های ایران خبر داده بود.

بر اساس اظهارات راستاد، توقف کشتی‌ها در اسکله‌های جنوبی ایران حدود ۱۰.۵ درصد و عملیات تخلیه و بارگیری برای کشتی‌های صادراتی یا آنها که ترانزیت خود را از بنادر ایران انجام می‌دهند، ۳۰ درصد خواهد بود. همچنین در حوزه‌هایی مانند ارائه خدمات بندری در ساعات غیراداری هزینه انبارداری و ورود کشتی‌های رورو یا غیرکانتینری نیز ایران تخفیف‌هایی برای کشورها یا شرکت‌هایی که در حوزه حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کنند، در نظر گرفته است.

 

منبع:

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند