تعطیلی ۴۰۰ تعاونی‌ مرزنشین طی ۵ سال

تعطیلی ۴۰۰ تعاونی‌ مرزنشین طی ۵ سال

۵۳۰ تعاونی‌ مرزنشین طی پنج سال گذشته به کمتر از ۱۰۰ تعاونی کاهش پیدا کرده که منجر به از دست رفتن ۲۴ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم شده است.

درحال حاضر حدود ۱۰ میلیون نفر در ۱۷ استان مرزی کشور سکونت دارند که بخشی از درآمد مردم دیار این منطقه از محل تعاون‌های مرزنشین است.

به گزارش تجارت‌نیوز، درحالی‌که طی حدود ۵ سال گذشته تعداد تعاونی‌های مرزنشین کشور ۵۳۰ تعاونی بود اما به گفته رئیس کمیسیون تعاونی‌های مرزنشین اتاق تعاون ایران طی چند سال گذشته تعداد تعاونی‌های فعال در این مناطق به کمتر از ۱۰۰ تعاونی رسیده است.

با احتساب ایجاد ۱۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم توسط هر تعاونی، در زمان فعالیت ۵۳۰ تعاونی مرزنشین برای ۵۳۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد شده بود اما با تعطیلی حدود ۴۰۰ تعاونی طی حدود ۵ سال اخیر ۴ هزار فرصت شغلی به‌صورت مستقیم از بین رفته است.

در عین حال به گفته رئیس کمیسیون تعاونی‌های مرزنشین، حدود ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ۵۳۰ تعاونی مرزنشین مشغول به کار بودند که طی این مدت نیز با کاهش تعاونی‌های فعال به ۱۰۰ تعاونی در مناطق مرزی، جمعیت شاغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ۶ هزار نفر رسیده است.

در همین زمینه مهیب ناحیه رئیس کمیسیون تخصصی تعاونی‌های مرزنشینان، با تشریح وضعیت تعاونی‌های مرزنشین گفت: از زمانیکه قرار شد با صدور کارت‌های هوشمند، تعاونی‌های مرزنشین ساماندهی شوند متاسفانه فعالیت این تعاونی را مختل کردند به طوریکه فعالیت رو به رشد و خدمات این تعاونی‌ها به اعضا تا حدود زیادی متوقف شد.

وی با اشاره به دلایل توقف فعالیت تعاونی‌های مرزنشین افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع کارت‌های هوشمند به تعاونی‌های مرزنشین واسطه‌هایی را به عنوان توزیع‌کننده معرفی کرد و در این میان تعاونی‌های مرز نشینان را به عنوان متولی اصلی نادیده گرفت درصورتی‌که وزارت صنعت برای ساماندهی و توزیع عادلانه کارت‌های هوشمند باید با مشارکت «اتحادیه نظارت بر عملکرد مرزنشینان» عمل می‌کرد.

رئیس کمیسیون تخصصی تعاونی‌های مرزنشینان با بیان اینکه متاسفانه در بعضی مواقع واسطه‌ها و توزیع‌کنندگان کارت‌های هوشمند در جلسات استانداری‌ها خود را به عنوان نمایندگان تعاونی‌های مرزنشین معرفی می‌کردند، گفت: درحال حاضر در روند فعالیت‌های صادراتی و وارداتی تعاونی‌های مرزنشین اخلال به وجود آمده است.

مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان کشور ادامه داد: این کارت‌های هوشمند با هدف شفاف سازی و شناسایی مرزنشینان طراحی شد اما هزینه‌هایی را به اعضا تحمیل کرده است چراکه دفاتر پیشخوان برای صدور این کارتها در مناطق مرزی وجود ندارد و متقاضیان برای صدور این کارت‌ها باید به مناطق شهری عزیمت کنند. در صورتی که وزارت صنعت می‌توانست کارت‌های هوشمند مرزنشین را با نظارت اتحادیه‌ها و از طریق تعاونی‌های مرزنشین صادر و توزیع کند.

سهمیه سالانه صادراتی و وارداتی مرزنشینان سوخت می‌شود

وی به مشکلات حقوقی کارت‌های هوشمند مرزنشین گفت: با صدور این کارت‌ها این امکان برای اعضا وجود دارد تا سهمیه خود را در اختیار سایر تعاونی‌ها قرار دهند درحالی که عضو یک تعاونی نمی‌تواند سهمیه خود را به تعاونی دیگری واگذار کند و این یک بار حقوقی برای تعاونی‌های مرزنشین ایجاد کرده است.

ناحیه، با بیان اینکه دو سوم از تعاونی‌های مرزنشین صرفا از محل همین مشکلات حقوقی تعطیل شدند افزود: از طرف دیگر، براساس ادعای شرکت توزیع کننده،، سالیانه ۷۵ دلار به حساب اعضا واریز می‌شود اما این مبلغی که واریز می شود به منزله واریز وجه و دلار به حساب اعضا نیست بلکه صرفا پیمان ارزی و یک تعهدی است که به ازای صادرات ۷۵ دلار کالا و اجناس، اعضا می توانند معادل آن اجناس مورد نیاز و البته مجاز را وارد کنند.

رئیس کمیسیون تخصصی تعاونی‌های مرز نشینان گفت: از سوی دیگر سامانه‌ مرزنشینان که توسط صادرکننده کارت‌های هوشمند مرزنشین طراحی شده از طرف گمرک برای اتصال به سامانه گمرک پذیرفته نشده است و این باعث می‌شود فرصت استفاده از صادرات و واردات توسط اعضا تلف شود. ضمن اینکه سهمیه اعضا در هر سال منحصر به همان سال است و در صورت از دست دادن زمان صادرات و واردات، این سهمیه به سال بعد موکول نمی‌شود و منجر به زیان اعضا می‌شود که عمده سهمیه‌های خود را از همین محل از دست دادیم.

وی گفت: پیش از صدور کارت‌های هوشمند ۵۳۰ تعاونی مرز نشین در ۱۷ استان مرزی کشور وجود داشت که جمعیت ۱۰ میلیونی مناطق مرزی تحت پوشش این تعاونی‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم فعالیت می‌کردند اما درحال حاضر تعداد تعاونی‌های فعال مرزنشین به کمتر از ۱۰۰ تعاونی رسیده است.

ناحیه افزود: همچنین حدود ۵ میلیون نفر از جمعیت مرزنشین موفق به دریافت کارت‌های هوشمند نشدند. علاوه بر این نیمی از افرادی که این کارت‌های هوشمند را دریافت کردند به هیچ وجه مرزنشین نیستند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند