تعویض یخچال‌های فرسوده، به صرفه‌جویی 55 درصدی در مصرف برق می‌انجامد

تعویض یخچال‌های فرسوده، به صرفه‌جویی 55 درصدی در مصرف برق می‌انجامد

مدیر دفتر مطالعات بهره‌وری انرژی بخش ساختمان و لوازم خانگی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: نتایج آزمون تعیین مصرف انرژی دستگاه‌های فرسوده نشان می‌دهد با تعویض این دستگاه‌ها، حدود 55 درصد در مصرف انرژی یخچال‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، سعید امانی اضافه کرد: با تعویض یخچال فرسوده با نوع راندمان بالا، به طور میانگین مصرف انرژی سالانه هر یخچال برای یک خانوار از 866 به 387 کیلووات ساعت کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: با در نظر گرفتن تعداد کل یخچال‌های تعویض شده (2 هزار و 280 دستگاه)، در مجموع سالانه حدود یک هزار و 100 مگاوات ساعت در مصرف انرژی برق کشور صرفه‌جویی شده که این میزان صرفه‌جویی معادل کاهش تولید سالانه یک هزار و 400 تن گاز دی‌اکسید کربن (CO2) است.

مدیر دفتر مطالعات بهره‌وری انرژی بخش ساختمان و لوازم خانگی ساتبا گفت: تجارب موجود نشان می‌دهد که برخی از خانواده‌‌ها بعد از خرید یخچال‌ فریزر جدید، همچنان وسیله قدیمی خود را در مکانی دیگر به برق زده و روشن نگه می‌دارند که بیشتر مواد غذایی غیرضروری و مازاد بر نیاز خود را در آن نگهداری می‌کنند.

وی تاکید کرد: این امر باعث می‌شود مصرف برق وسیله جدید به مقدار مصرف قبل افزوده شود و اگرچه وسیله جدید دارای رتبه انرژی بالاتر و مصرف انرژی کم‌تری است، ولی در مجموع مصرف برق افزایش پیدا می‌کند.

امانی گفت: در اجرای این طرح از سوی ساتبا پیش‌بینی شده تا متقاضی در مرحله دریافت یخچال‌فریزر جدید، الزاما یخچال‌‌فریزر قدیمی خود را تحویل داده تا وسیله فرسوده به شیوه مطمئنی اسقاط و امحا شود.

طرح تعویض یخچال فرسوده با نوع راندمان بالا پارسال در دستور کار قرار گرفت و دوره آزمایشی آن اجرایی شد؛ در این طرح، یخچال فرسوده از متقاضیان تحویل گرفته می‌شود و یخچال جدید با تسهیلاتی ارزان‌قیمت به آنها تحویل داده می‌شود.

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند