تعیین تکلیف ۹۸٫۸ درصد از سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز

معاون نظارت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تنها 1.2 درصد از سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز هنوز سپرده خود را به‌طور کامل دریافت نکرده‌اند، از تعییت تکلیف 98.8 درصد از این سپرده‌گذاران خبر داد.

تعیین تکلیف ۹۸٫۸ درصد از سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز

فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزی گفت: ۵ تعاونی غیرمجاز بودند که حدودا دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سپرده‌گذار در آنها سپرده‌گذاری کرده بودند که ما تلاش کردیم تا بیش از ۲ میلیون نفر از این سپرده‌گذاران را تعیین تکلیف کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، او افزود: در حال حاضر تنها حدود ۱٫۲ دهم درصد از این سپرده‌گذاران باقی مانده‌اند که بخشی از سپرده خود را دریافت کرده و به زودی تعیین تکلیف می‌شوند.

معاون نظارت بانک مرکزی افزود: نحوه رفتار ما با هر تعاونی متناسب با ویژگی‌های آن تعاونی است، ما در مورد تعاونی فرشتگان با توجه به نوع سیستم‌های متنوعی که داشتند تصمیم گرفتیم تا به سپرده‌هایی که تا شهریور ۹۴ افتتاح حساب داشتند سپرده به همراه سود پرداخت شود اما برای سپرده‌گذارانی که بعد از این تاریخ افتتاح حساب داشتند سودی ندهیم لذا کسانی که به همراه اصل سپرده‌شان سود هم گرفته‌اند میزان آن حدودا ۱۵ درصد بوده است.

فرشاد حیدری گفت: سیاست ما برای تعاونی‌ها که مدعی پرداخت سودهای بالا به سپرده‌گذاران خود بودند این بود که با توجه به دارایی‌های آن تعاونی‌ها پرداخت مبالغ صورت بگیرد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که دارایی این تعاونی‌ها در حد آنچه وعده داده‌اند نبوده است.

او گفت: درحال حاضر ۹۸٫۸ درصد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف شده‌اند. آنچه باقی مانده سپرده‌گذارانی است که سرمایه میلیاردی خود را نزد این تعاونی‌های غیرمجاز سپرده‌گذاری کرده بودند که مبلغ کل این آن حدود ۲۵ درصد از کل سپرده‌ها را شامل شده و مربوط به همان ۱٫۲ باقی مانده است، چیزی حدود ۵ هزار میلیارد تومان است.

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: اصل براین است که هر موسسه‌ای ورشکسته می‌شود باید براساس دارایی‌هایی که دارد سپرده گذاران خود را تعیین تکلیف کند. در تلاشیم تا نتایج هیئت تسویه را تا ۶ ماه آینده اطلاع‌رسانی کنیم اما این بدان معنا نیست که این گروه باقی مانده تا ۶ ماه آینده تعیین تکلیف شده و مبالغ پدهی خود از این تعاونی‌های غیر مجاز را دریافت می‌کنند.

او افزود: عمده گلایه سپرده‌گذاران این است که آنچه به عنوان سودی که تعاونی به آنها وعده داده بود دریافت نکرده‌اند اما واقعیت این است که دارایی‌های این تعاونی‌ها در حد وعده‌هایی که داده بودند نبوده لذا پرداخت سودهای وعده شده عملاً غیر ممکن است.

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: آنچه پرداخت شده براساس آن چیزی بود که پیش از این در وب سایت بانک مرکزی اطلاع رسانی شده بود لذا هم اکنون ما و بانک عامل آماده‌ایم تا به شکایات سپرده‌گذاران این قبل تعاونی‌های غیرمجاز در صورت هرگونه گلایه‌ای رسیدگی کنیم، بازهم تاکید می‌کنیم اینکه افراد انتظار دارند سود وعده شده را دریافت کنند غیرممکن است زیرا ما به دنبال احیای اصل پول سپرده گذاران از محل دارایی این تعاونی‌های غیرمجاز بودیم که فراتر از اعتباراتشان وعده سود داده بودند.

او گفت: معیار عمل ما قانون است، تا پیش از این بانک مرکزی موظف به نظارت بر بانک‌ها بود و عملا وظیفه‌ای بر نظارت بر مؤسسات و تعاونی‌ها نداشتند، لذا نظارت بر این تعاونی با کسانی بود که خود اجازه فعالیت این تعاونی‌ها را صادر کرده بودند اما امروز تنها ناظر به موسسات، تعاونی‌ها، صندوق‌ها و بانکها بانک مرکزی است.

فرشاد حیدری افزود: هر نوع عملیات صرافی‌ها، موسسات اعتباری، لیزینگ و غیره تنها با مجوز بانک مرکزی ممکن است لذا در غیر این صورت ما می‌توانیم از فعالیت این قبیل بنگاه‌های اقتصادی متخلف جلوگیری کنیم، صندوق خاتم الانبیا و حافظ از جمله این صندوق‌ها بوده که جلوی فعالیتشان گرفته شد.

او گفت: از این به بعد هیچ کس نمی‌تواند در عرصه پولی کشور به‌صورت غیرقانونی فعالیت کند.

معاون نظارت بانک مرکزی افزود: عرصه بانکداری کشور از عناصر غیرمجاز پاکسازی شده که این امر موجب رقابت سالم بنگاه‌های اقتصادی با یکدیگر می‌شود.

او گفت: این موسسات غیرمجاز با اخلال در نظام بانکی کشور موجب شدند تا نرخ سود و تسهیلات بانکی در شبکه مالی کشور دچار مشکل شود لذا نبود این موسسات عرصه را برای سیاست‌های مالی کشور مهیا کرده تا جایی که بانک‌ها در سال ۹۷ می‌توانند به اقتصاد ملی کشور کمک کرده، خدمات مطلوب‌تری ارائه دهند.

فرشاد حیدری گفت: فعالیت صرافی‌ها به گونه ایست که صدور مجوز برای فعالیت آنها ساده‌تر شده ما تاکنون ۶۰۰ صرافی مجاز در کشور داریم که در این صرافی‌ها اگر تخلفی صورت بگیرد به سرعت با آنها برخورد می‌شود، این درحالیست که در سال ۹۶ بالغ بر ۲۰۰ واحد صرافی مجاز و غیرمجاز که مرتکب تخلف شده بودند شناسایی و تعطیل شدند.

 

منبع: شبکه خبر


این مطلب را به اشتراک بگذارید