تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه ایران و ژاپن در بخش سلامت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در پی موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور، تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه برای تامین مالی تجهیزات بیمارستانی را امضا کردند.

تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه ایران و ژاپن در بخش سلامت

ارزش این تفاهمنامه که امروز (دوشنبه) امضا شد، یک میلیارد و ۵۳۷ ین ژاپن معادل ۵۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال است.
این تفاهمنامه مسیر را برای ورود فناوری روز و نوین ژاپن به بازار ایران و تامین منافع ۲ کشور، باز می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیشینه این طرح به مذاکرات نخست وزیر ژاپن و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مورد همکاری در بخش بهداشت و سلامت بازمی گردد.

پیرو مذاکرات انجام شده، مطالعات مقدماتی جایکا از سال ۲۰۱۵ آغاز و براساس مطالعات انجام شده، این طرح تدوین شد.

همکاری فنی در قالب این تفاهمنامه براساس فرم درخواست همکاری‌های ارسال شده توسط وزارت بهداشت با موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور و تأیید وزارت امور خارجه آغاز شد.

هدف از این طرح تقویت زیرساخت‌های اجتماعی جمهوری اسلامی ایران برای تأمین تجهیزات پزشکی شامل تجهیزات تشخیصی تصویری و سیستم‌های آنژیوگرافی در ۲ بیمارستان امام حسین (ع) و آرش و توسعه خدمات تشخیصی زودهنگام بیماری‌های سرطان و قلبی عروقی است.

سازمان برنامه و بودجه کشور مرجعیت ملی سازمان همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) در جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد.

به گزارش ایرنا، چند هفته پیش نیز شرکت تولید نیروی برق حرارتی موافقتنامه ای با جایکا درباره تخصیص ۸۰۰ میلیون دلار تسهیلات برای بهره مندی نیروگاه‌های شهید مفتح و شهید رجایی امضا کرد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در این زمینه توضیح داد: نرخ سود تسهیلات جایکا پایین و زمان بازپرداخت آن طولانی مدت است و امید داریم توافقنامه ۲ دولت در زمینه این تسهیلات تا پایان امسال به امضا برسد.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید