تفسیر دنیا از دور زدن تحریم‌های آمریکا

تفسیر دنیا از دور زدن تحریم‌های آمریکا

سایر رسانه‌های مهم جهان اقدام جدید اروپا را چنین با دو محور کلی تفسیر کردند: تلاش سیاسی اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای، تلاش اقتصادی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا.

رهبران اروپایی روز پنجشنبه از برنامه‌ای رونمایی کردند که نشان می‌دهد کشورهایشان چگونه می‌توانند به تجارت با ایران ادامه دهند، بدون آنکه تحریم‌های آمریکا بر آنها اثر بگذارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این تلاش‌ها نشان‌دهنده آخرین راه فرار اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران است که دونالد ترامپ، عهد کرده است تا آن را از بین ببرد.

به عقیده کارشناسان، وسیله جدید پرداخت برای تجارت با ایران، می‌تواند توافق هسته‌ای ایران را که ترامپ در ماه مه تعلیقش کرد، زنده نگه دارد؛ تا زمانی که رهبران جدیدی در آمریکا روی کار بیایند. نیوزویک، روز گذشته چنین درباره SPV نوشت. نه تنها نیوزویک، سایر رسانه‌های مهم جهان از آناتولی ترکیه گرفته تا بلومبرگ و دویچه وله اقدام جدید اروپا را چنین با دو محور کلی تفسیر کردند: تلاش سیاسی اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای، تلاش اقتصادی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا.

رویترز نیز دیروز از حمایت انجمن بازرگانان آلمان از کانال تجاری با ایران نوشت. بر اساس این گزارش، انجمن بازرگانی BGA آلمان اعلام کرد که کانال جدید برای تجارت غیر دلاری با ایران که فرانسه، آلمان و انگلیس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا گشوده‌اند، مشروع است و این پیام مهم را مخابره می‌کند که اروپا به‌عنوان یک شریک تجاری، قابل اعتماد است. هولگر بینگمان، رئیس انجمن بازرگانی BGA آلمان نیز گفت: «با این حال پرسش‌هایی پیرامون ساختار دقیق مکانیزم کانال INSTEX به قوت خود باقی مانده است». با این حال، برخی رسانه‌های امریکایی اما از این اتفاق عصبانی هستند و با متهم کردن اروپا، این خشم را در گزارش‌هایشان نشان داده‌اند.

فاکس معتقد است که در ایران مسائل مربوط به حقوق بشر رعایت نمی‌شود و به خاطر مجازات‌هایی مانند اعدام، اروپا نباید این کانال مالی را راه‌اندازی می‌کرد و نوشته است: «اروپا نسبت به مسائل حقوق بشر در ایران کور شده و تلاش می‌کند که تحریم‌های آمریکا را دور بزند». دور زدن تحریم‌های آمریکا، مساله‌ای است که اکثر رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند. دویچه وله نوشته است: «هدف وسیله پرداخت ویژه، تسهیل کردن تجارت میان اروپا و ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکاست». بر اساس گزارش دویچه وله، این فرآیند پرداخت از شرکت‌های اروپایی در مقابل مجازات‌های مربوط به تحریم‌های آمریکا محافظت خواهد کرد. اما ممکن است شرکت‌های اروپایی که با تهران کار می‌کنند، با مجازات واشنگتن روبرو شوند. امریکا هم البته به اروپا برای استفاده از این کانال مالی هشدار داده است.

تضعیف سیطره آمریکا بر شبکه مالی جهان

اما واشنگتن پست، دیگر رسانه آمریکایی از این اقدام با عنوان «درگیری جدید ترامپ با اروپا» گزارش داده است. هنری فارل و آبراهام نیومن، کارشناسان تحریم می‌گویند: «آمریکا به سیستم مالی جهانی کنترل بی‌قید و شرطی دارد و برای مدت طولانی توانسته است که بدون چالش خاصی برای اهداف امنیتی‌اش خود را مسلح کند. اما حالا این روند می‌تواند تغییر کند. مقامات کلیدی آمریکا در گذشته نگران بوده‌اند که اگر آمریکا مراقب نباشد، اساس معماری مالی جهانی این کشور تضعیف خواهد شد. چرا که اقدامات تهاجمی، ممکن است که دیگر دولت‌ها و نهادها را تشویق کند تا آنها شبکه‌های خودشان را درست کنند». وزیر خارجه آلمان نیز گفته است: «ما راه خودمان را بر اساس مصلحت خودمان در اتحادیه اروپا پیش می‌رویم، حتی اگر دیگران دیدگاه متفاوتی داشته باشند». بر اساس گزارش واشنگتن پست، این اظهارات و اقدام کنونی اروپا برای ایران، تایید‌کننده همین گزاره است که سیطره آمریکا بر معماری مالی جهان به خاطر اقدامات تهاجمی اشتباه علیه ایران، تضعیف شده است.

 

منبع: روزنامه ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند