تقاضای ایرانی‌ها برای خرید سکه و طلا به 15 تن رسید

تقاضای ایرانی‌ها برای خرید سکه و طلا به 15 تن رسید

شورای جهانی طلا اعلام کرد: در سه ماه دوم سال جاری میلادی، تقاضای ایرانی‌ها برای خرید سکه و طلا به ۱۵.۲ تن رسیده است.

شورای جهانی طلا اعلام کرد: در سه ماه دوم سال جاری میلادی، تقاضای ایرانی‌ها برای خرید سکه و طلا به ۱۵.۲ تن رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی؛ بلومبرگ انگلیسی نوشت: شورای جهانی طلا امروز اعلام کرد انتظار می‌رود تقاضا برای خرید سکه و طلا در بازار ایران در باقیمانده سال جاری میلادی به قوت خود باقی بماند و حتی به دنبال وضع تحریم‌های جدید آمریکا که ارزش ریال را کاهش خواهد داد، تقاضای طلا باز هم افزایش پیدا کند.

در همین حال فروش سکه و طلا در سه ماه دوم سال جاری میلادی در ایران با ۳ برابر رشد به ۱۵.۲ تن رسیده است که در ۴ سال اخیر بی‌سابقه گزارش می‌شود. ایران در حدود سه چهارم تقاضا برای طلا و سکه را در خاورمیانه در سه ماه دوم سال جاری میلادی به خود اختصاص داده است؛ در حالی‌که این رقم برای مدت مشابه سال قبل کمتر از ۵۰ درصد و در سال ۲۰۱۶ میلادی فقط ۱۵ درصد گزارش شده است.

همچنین «کاگداس کوکامیروگلو» تحلیل‌گر در شرکت تحقیقاتی «متال فوکوس» گفت: تقاضا برای طلا در بازار ایران در باقی‌مانده سال جاری میلادی در همین سطح یا بالاتر باقی خواهد ماند. وی تصریح کرد سکه‌هایی که توسط بانک مرکزی پیش‌فروش شده‌اند، به بازار تزریق خواهد شد؛ اما فروش طلا و جواهرات غالب باقی خواهد ماند.

همچنین مسعود غلامپور، تحلیل‌گر در بانک توسعه نوین در تهران گفت: تقاضا برای طلای فیزیکی از آنجایی‌که ارزش ریال در حال کاهش است، بسیار بالا است و اگر مردم فکر کنند که بحران احتمالی در راه است، خواهان سرمایه‌گذاری بر روی یک کالای امن هستند.

بر پایه این گزارش، «آلیستر هویت»، رئیس اطلاعات بازار در شورای جهانی طلا گفت: با توجه به شرایط فعلی میان ایران و آمریکا، بسیاری از سرمایه‌گذاران در ایران به دنبال حفاظت از دارایی خود از طریق روی آوردن به طلا هستند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند