عضو هیات‌مدیره شرکت توانیر:

تقاضای برق در سال‌های آینده به ۷ درصد افزایش می‌یابد

عضو هیات‌مدیره شرکت توانیر به رشد پیک برق سالیانه متوسط 5% اشاره کرد و افزود: میزان رشد تقاضا در سال‌های آینده هفت درصد خواهد بود.
تقاضای برق در سال‌های آینده به ۷ درصد افزایش می‌یابد

عضو هیات‌مدیره شرکت توانیر، هوشمندسازی شبکه را از ضروریات صنعت برق ایران برشمرد و بر توازن هوشمندسازی متناسب با نیازهای صنعت برق و به لحاظ سرمایه‌گذاری هماهنگ با سایر طرح‌های توسعه برق برای برون‌رفت از چالش‌های فعلی تاکید کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از پایگاه خبری توانیر؛ مصطفی رجبی مشهدی به رشد پیک برق سالیانه متوسط ۵% اشاره کرد و افزود: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال‌های آینده هفت درصد خواهد بود.

وی افزود با توجه به کم‌آبی در سال آبی ۹۷-۹۶، علی‌رغم افزایش ۲۰۰۰ مگاوات قدرت اسمی نیروگاه‌های جدید به شبکه، امکان تامین تقاضا به طور کامل فراهم نشد.

رجبی ادامه داد: امکان تامین بار برای تعداد ساعت محدود و کمتر از ۵۰۰ ساعت در سال نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار سنگینی در توسعه بخش‌های انتقال و تولید دارد.

معاون برنامه‌ریزی شرکت توانیر اظهار داشت: در طی سا‌ل‌های اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع به تعویق افتاده است و در صورت احداث نیروگاه‌های جدید امکان انتقال و توزیع آن به طور کامل با راهکارهایی از جمله هوشمندسازی ممکن است.

عضو هیات‌مدیره شرکت توانیر سپس به اقدامات انجام شده برای مدیریت سمت تقاضا و پاسخگویی بارکه در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفت اشاره کرد و گفت: طرح تشویقی ذخیره عملیاتی صنایع، ساعت کارکرد چاه‌های کشاورزی و اصلاح ساعت کار ادارات از جمله طرح‌هایی بودند که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.

رجبی مشهدی تصریح کرد:با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، گسترده اعمال خاموشی‌ها به ۱۸ روز کاهش یافت و در ساعت‌های محدودی به اجرا در آمد.

رجبی مشهدی استفاده از طرح‌های حفاظت ویژه را برای رفع گلوگاه‌های شبکه انتقال که منجر به رفع حبس تولید بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و جلوگیری از سه هزار مگاوات اعمال خاموشی ناشی از پرشدگی خطوط و ترانسفورماتورها و افت ولتاژ را برای حفظ پایداری شبکه در کوتاه‌مدت سودمند دانست.

وی افزود طرح‌های حفاظت ویژه زمینه‌ای برای توسعه هوشمندسازی شبکه انتقال است که با الگوریتم‌های کامل‌تر و هوشمند می‌تواند شرایط را برای سال‌های آینده تنگناهای صنعت برق را مرتفع نماید.

معاون برنامه‌ریزی شرکت توانیر بر وضعیت حال و نیازهای آینده هوشمندسازی  ایران اشاره کرد و افزود: شبکه فیبرنوری صنعت برق، بزرگترین شبکه مخابراتی کشور بعد از شبکه ملی مخابرات کشور بوده و زیر ساخت اصلی شبکه هوشمند است.

وی بر دفاع سایبری با بومی‌سازی نرم‌افزارها و سخت‌افزارها اشاره و بر آمادگی در برابر تهدیدات و بازیابی شبکه تاکید کرد.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که براساس برنامه‌ریزی‌ها این میزان باید به چهار هزار مگاوات برسد. در صورت تحقق این برنامه، لازم است متناسب با افزایش ضریب نفوذ تولید تجدیدپذیر حفظ یکپارچگی، کنترل تولید و ذخیره‌سازها در اولویت قرار گیرند.

عضو هیات‌مدیره شرکت توانیر گفت: علاوه بر طرح‌های مدیریت بار در بخش‌های صنعت، کشاورزی لازم است در بخش مصارف خانگی توجه ویژه‌ای صورت پذیرد.

رجبی مشهدی اظهارداشت: در حال حاضر با نصب ۳۵۰ هزار کنتور AMI حدود ۳۰% بار شبکه رویت‌پذیر شده است.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام شده قرار است با راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ‌ها) مدیریت بار در سطح گسترده‌ای اجرا شود.

رجبی همچنین اشاره کرد که شرکت توانیر در نظر دارد تعداد افزایش تعدادکنتورها AMI رویت‌پذیری برای مدیریت بار را به ۵۰ درصد برساند.

رجبی افزود: با اجرای طرح خرید تابستانی برق از مولدین مقیاس کوچک و استفاده از مولدهای خود تامین برای چهار ماه خرداد تا شهریور پیش‌بینی می‌شود که ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک این نیروگاه‌ها به ۳۰۰۰ مگاوات برسد که نیازمند رویت‌پذیری و مدیریت‌پذیری است.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز