موضوعات داغ:

تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر

تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر

سید محمد صادق‌زاده اظهار کرد: امروزه ۴.۱ میلیارد دلار تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر داریم که حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن وارد، نصب و به بهره‌برداری رسیده است.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) از بهره‌برداری ۱۰۰ مگاوات نیروگاه بادی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: امروزه ۴.۱ میلیارد دلار تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر داریم که حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن وارد، نصب و به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید محمد صادق‌زاده امروز در آئین برگزاری پنجمین کنفرانس انرژی بادی ایران اظهار کرد: از این میزان سرمایه‌گذاری حدود ۱.۵ میلیارد دلار آن نیز وارد شده و یا در حال وارد شدن و احداث نیروگاه است که بخشی از آن تا پایان سال و مابقی در سال‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین با بیان این‌که این‌ها سرمایه‌های خارجی معطل بوده‌اند افزود: انرژی تجدیدپذیر این توانمندی را دارد که همه منابع معطل را از خارج از کشور جذب کرده و به فعالیت انرژی زا تبدیل کند.

صادق‌زاده با اشاره به این‌که هم اکنون تعدادی توربین در مناطق سیاهپوش و آقکند نصب است و پروژه نیروگاه‌های بادی در این مناطق در حال اجرا است، اظهار داشت: حدود ۱۰۰ مگاوات توربین بادی تا پایان سال جاری در منطقه سیاهپوش و آقکند نصب خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که هم اکنون هزینه‌هایی که در کشور می‌پردازیم شاید به این دلیل است که برنامه‌ریزی انرژی و اقتصادی ما با نگاه گذشته انجام می‌شود؛ درحالی‌که این برنامه‌ریزی‌ها باید با نگاه به آینده باشد، گفت: ما علاقمند هستیم با صرف هزینه بسیار زیاد و حفاری ۲ تا ۳ هزار متری گاز را از اعماق دریاها استخراج و استفاده کنیم؛ اما نسبت به پتانسیل موجود در انرژی خورشید و باد که به رایگان در اختیار ما قرار دارد نگاه جدی نداشته باشیم.

صادق‌زاده با بیان این مطلب که در سال‌های گذشته نفت و گاز محور اصلی انرژی کشور و انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان مکمل مد نظر قرار داشتند افزود: امروزه حداقل ۱۰ کشور جهان رسما اعلام کرده‌اند تا سال ۲۰۵۰ مصمم هستند ۱۰۰ درصد انرژی‌های مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدید پذیر تامین کنند و وقت آن رسیده که ما نیز در این زمینه جدی‌تر عمل کنیم.

وی با بیان آن‌که این منبع انرژی کاملا اقتصادی است و از نظر هزینه با هیچ منبع انرژی فسیلی قابل رقابت نیست افزود: در ایران انرژی تجدیدپذیر نه به عنوان انرژی جانبی بلکه باید محور انرژی باشد و به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در زمینه نفت و گاز گام برداریم.

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) با اشاره به این‌که انرژی‌های تجدید پذیر به‌جز تامین انرژی و مرتفع کردن معضلات زیست‌محیطی می‌توانند بخش عظیمی از معضلات جامعه از جمله بیکاری را نیز مرتفع کنند افزود: کشور ما امروزه از بیکاری ۳ تا ۴ میلیونی رنج می‌برد و در چند سال آینده نرخ بیکاری کشور به ۸ تا ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید که نسل آینده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تجدیدپذیرها این قدرت را دارند که به سرعت موجب رفع بیکاری در کشور شوند.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۵ که نقطه عطف تجدیدپذیرها در کشور بود، براساس قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی توانستیم خرید تضمینی برق انجام دهیم و برای اولین بار نرخ‌های معقول خرید تضمینی برق تدوین و ابلاغ شد که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت و دستاورد حاصله از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۶ باعث شد تا دولت در فاصله دو سال مستقیما در سرمایه‌گذاری انرژی‌های تجدید پذیر دخالت نکند و دست بخش خصوصی را در این مورد باز بگذارد.

صادق‌زاده با بیان این‌که بخش خصوصی علاقمند است تا تمام نیازهای مربوط به انرژی‌های تجدید پذیر را برطرف کند، افزود: تنها معضل بخش خصوصی قیمت خرید تضمینی برق بود که در مقایسه با قیمت‌های یارانه ای انرژی امکان رقابت نداشت.

وی با اشاره به این‌که این استقبال سبب شده تا در فاصله دو سال از ابلاغ طرح خرید تضمینی برق توسط دولت، ظرفیت دو مگاواتی تبدیل به حدود ۱۰۰ مگاوات تا پایان سالجاری برسد، افزود: آنچه موجب نگرانی است این است که چگونه حجم تجدیدپذیرها را در سال‌های آینده با توجه به عدم زیرساخت‌های لازم کنترل کنیم.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ادامه داد: از سال ۱۳۹۵ که موضوع خرید تضمینی برق مطرح شد و بخش خصوصی به این روند اعتماد کرد تا کنون حدود ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه ۵ کیلوواتی به صورت پراکنده در کشور ایجاد شد که باعث اشتغال‌زایی خانوارهای بیکار و کم درآمد شده است.

وی تصریح کرد: قرار است در سال‌های آتی ۵۰۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر در کشور احداث شود که اگر این میزان به صورت نیروگاه‌های کوچک خانگی و ۵ کیلواتی نصب شود حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد.

صادق‌زاده با اشاره به این‌که به دلیل معضل کمبود آب در حال از دست دادن کشاورزی هستیم و این شرایطی است که تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین بر کشور ما تحمیل کرده است، افزود: با استفاده از نصب پنل های خورشیدی و بادی در زمین‌های کشاورزی می‌توان ضمن جلوگیری از بیکاری اشخاص و ایجاد اشتغال و درآمدزایی و تامین برق مورد نیاز کشور از مهاجرت روستائیان به شهرها نیز جلوگیری کرد.

وی با اشاره به این‌که در گذشته در یک فضای محدود می‌شد با استفاده از سوخت‌های فسیلی ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید کرد و سرمایه‌گذاری آن بایستی به صورت متمرکز در یک نقطه انجام می‌شد تصریح کرد: در مورد نیروگاه‌های تجدیدپذیر چنین نیست و با حداقل سرمایه ۱۰ میلیون تومان می‌توان از یک پنل ۳۰۰ وات و یا توربین ۷۰۰ کیلواتی یک نیروگاه کوچک خورشیدی و یا بادی ایجاد کرد.

معاون وزیرنیرو با اشاره به اینکه حتی با مبلغ ۱۰ میلیون تومان نیز می‌توان یک نیروگاه کوچک احداث کرد افزود: حدود ۱۰۰۰ خانوار که تا سال گذشته تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی بودند امروزه خود صاحب نیروگاه کوچکی هستند که از محل تولید و فروش برق امرار معاش می‌کنند.

وی با بیان این‌که زیرساخت‌هایی مانند قانون اصلاح الگوی مصرف، قانون حمایت از صنعت برق و قانون تاسیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) در کشور ایجاد شده است افزود: این سبب می‌شود تا ساتبا به عنوان یک سازمان مستقل که می‌تواند با استقلال کافی به کار خود ادامه دهد شناخته شود.

رئیس سازمان ساتبا سرمایه اصلی و اجتماعی تجدیدپذیرها را مردم و بخش خصوصی حاضر در صحنه دانست و افزود: در شرایط فعلی حجم زیادی از آحاد کشور از جمله جامعه دانشگاهی و بخش خصوصی نیز درگیر مسئله تجدیدپذیرها هستند.

وی با بیان این‌که بخش خصوصی همکاری خوبی با دولت داشته ولی همواره نگران بازگشت سرمایه و ثبات اقتصادی است گفت: خوشبختانه از سال ۱۳۹۵ تاکنون این ثبات حاکم است و اعتماد بخش خصوصی به تجدید پذیرها بیش از گذشته شده است.

صادق زاده ادامه داد: ما نیز توقع داریم تا همه آحاد دولت از جمله سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نیرو را همراهی کنند تا اعتماد بخش خصوصی به ساتبا خدشه دار نشود.

وی در خاتمه از وزارت اموراقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه خواست تا برای پیشبرد اهداف سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) نسبت به پرداخت اعتبارات لازم به حساب این سازمان همکاری بیشتری داشته باشند.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند