تقسیم‌بندی سه سطحی مشکلات اقتصادی کشور

تقسیم‌بندی سه سطحی مشکلات اقتصادی کشور

رییس اتاق بازرگانی ایران، گفت: مشکلات را در سه سطح قواعد حاکم بر اقتصاد،قوانین حاکم بر اقتصاد کلان و قوانین حاکم بر اقتصاد خُرد تقسیم‌بندی کرد و نمی‌توانیم با اصلاح قوانین خرد یا کلان مشکلات را حل کنیم.

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران صبح امروز (یکشنبه) و در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، اظهار داشت: وزرای جدید، کار خود را آغاز کرده است. اتاق برنامه دارد قول‌های وزرا قبل از رای اعتماد را با عملکرد آنها پایش خواهد کرد و امیدواریم آنها به قول‌های خود عمل کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز،شافعی با قدردانی از وزیر صمت برای دیدار با فعالان بخش خصوصی افزود: از اینکه قرار است اتاقی در وزارت صنعت برای فعالین بخش خصوصی اختصاص یابد. رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات متعدد کشور در زمینه اقتصادی، گفت: سال‌هاست که کارشناسان به بیان مشکلات اقتصادی می‌پردازند و با ارائه راهکارهایی خواهان حل مشکلات هستند اما با این شیوه نمی‌توانیم راه به جایی بببریم.

وی افزود: اگر با روش گذشته عمل کنیم نه تنها قادر به حل مشکلات نخواهیم بود بلکه بر عمق مشکلات افزوده و برون رفت را سخت تر خواهیم کرد. شافعی ادامه داد: حجم عظیمی از مشکلات و راه‌حل‌هایی که برای برون رفت از وضعیت فعلی از جمله کاهش سهم نفت در بودجه، کاهش فساد، اصلاح نظام بانکی، بهبود محیط کسب و کار ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در یک بازه زمانی مشخص فعالان اقتصادی به طور دائم بر این مشکلات و راه حل ها تاکید کردند ولی شاهد حل و فصل نهایی این مشکلات نیستیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران دلیل و ریشه اصلی ناتوانی حل مشکلات را عدم ارائه صورت‌بندی از مشکلات عنوان کرد و اظهار داشت: با صورت بندی مشکلات و اولویت بندی مشکلات باید درجه بندی حل مشکلات را انجام دهیم ولی ما دائما معلول‌ها را می‌گوییم بدون آنکه به علت اصلی بپردازیم.

وی خاطرنشان کرد: با این روش فعلی قادر به حل مشکلات متعدد اقتصادی نیستیم و باید مشکلات را سطح بندی کنیم.

شافعی مشکلات را در سه سطح قواعد حاکم بر اقتصاد، قوانین حاکم بر اقتصاد کلان و سپس قوانین حاکم بر اقتصاد خُرد تقسیم‌بندی کرد و افزود: صرفا نمی توانیم با اصلاح قوانین خرد یا کلان مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم. بسیاری از  راه‌حل‌های ارائه شده در سطح اقتصاد خرد یا کلان بوده‌اند اما بسیاری از مشکلات ناشی از عدم پیروی از قوانین کلی اقتصاد مانند عدم تمرکز در ساختار اقتصادی و بهره گیری از نظرات کارشناسی و فعالان اقتصادی بوده است.

عضو شورای پول و اعتبار ادامه داد: سیاست‌های اقتصادی با سیاست خارجی ما همسو نبوده‌اند و راه حل بازگشت به قواعد ترسیم شده در اقتصاد کشور  است.

شافعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره تدوین لایحه بودجه اظهار داشت: برای اولین بار نمایندگانی از اتاق بازرگانی در کمیسیون‌های تدوین بودجه حضور دارند که این موضوع قابل تقدیر است.

وی تصریح کرد: انتظار داریم نهادها و دستگاه‌های دولتی لایحه بودجه را پیگیری کنند و در بهترین روش باید در این زمینه تعادل برقرارشود و هزینه‌ها براساس منابع قابل وصول، تدوین شود.

شافعی گفت: قرار بود تصدی‌گری دولت کاهش یافته و دولت کوچک شود اما شواهد اندکی در زمینه عمل به این مسائل بوده‌ایم.

رییس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: قرار بود بخشی از منابع حاصل از فروش نفت برای آیندگان به حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی واریز شوند ولی دست‌اندازی‌های دولت باعث شد امروز اندوخته مناسبی در زمان تحریم نداشته باشیم.

وی گفت: بودجه و اندازه دولت باید تناسبی با ساختار اقتصاد کشور و تولید داشته باشند و باید از فعالیت سازمان‌های غیر تولیدی و فعالیت‌های موازی در دولت جلوگیری شود. از دولت می‌خواهیم با قدرت از موازی کاری بپرهیزد.

شافعی خاطرنشان کرد: دولت بیش از توان خود اوراق مشارکت و خزانه منتشر می‌کند و تداوم استفاده از این روش می‌تواند به بحران بدهی و بزرگتر شدن بخش عمومی نسبت به بخش خصوصی منجر خواهد شد.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند