کد خبر: 157703

ارز آمريكا ٣٩٠٠ تومان را رد کرد

تلاش‌های مخفیانه برای گرانی دلار

افزایش قیمت دلار در دو هفته اخیر سیگنال‌های مختلفی را به بازار ارسال کرده است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند دولت به دنبال افزایش نرخ ارز است.

سرویس بازار -

روز گذشته قیمت دلار سه هزار و ٩٠٠ تومان را رد کرد و به سه هزار و ٩٠٩ تومان رسید. این در حالی است که دولت در ماه‌های اخیر تلاش کرده بود قیمت ارز را تثبیت کند و به آن اجازه افزایش ندهد. با وجود این ، افزایش قیمت دلار در دو هفته اخیر سیگنال‌های مختلفی را به بازار ارسال کرده است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند دولت به دنبال افزایش نرخ ارز است و برخی دیگر می‌گویند به دلیل در پیش گرفتن سیاست‌های پولی و بانکی از سوی بانک مرکزی، قیمت دلار در یکی دو هفته اخیر افزایشی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آنها می‌گویند منابع بانکی به‌دلیل کاهش سود سپرده‌ها به سمت خرید ارز سرازیر شده و در کنار آن، تحریم‌های جدید نیز شرایطی ایجاد کرده تا نرخ ارز افزایش یابد. این کارشناسان البته افزایش تقاضا برای خرید ارز به‌دلیل سفرهای پایان تابستان را هم زیاد نمی‌دانند و اعتقاد دارند عمده خریدها از سوی فعالان اقتصادی و بازرگانان انجام می‌شود و سفرها تاثیر زیادی بر بازار ارز ندارد.

در چنین شرایطی، برخی کارشناسان می‌گویند بانک مرکزی به‌دنبال افزایش نرخ ارز است، اما ترجیح می‌دهد قیمت‌ها را به تدریج و در سایه شوک‌های کوتاه‌مدت و مقطعی افزایش دهد. یکی از این کارشناسان، آلبرت بغزیان است که می‌گوید بانک مرکزی تلاش می‌کند نرخ ارز را در روندهای مقطعی و حساب‌شده افزایش دهد.

این اقتصاددان موضوع تحریم‌ها، کاهش سود سپرده‌های بانکی و همچنین افزایش مسافرت‌های خارجی در پایان تابستان را دلیل محکمی برای افزایش نرخ ارز ندانست و تاکید کرد برای بررسی دلایل افزایش نرخ ارز، باید همه موارد به‌صورت دقیق موشکافی شود. او گفت: «موضوع مسافرت‌های پایان تابستان در افزایش نرخ ارز تاثیرگذار نیست؛ درست است که معمولا در شهریورماه میزان مسافرت‌های خارجی افزایش می‌یابد، اما میزان افزایش تقاضا برای ارز در این سفرها به‌اندازه‌ای نیست که بازار را تحت تاثیر قرار دهد».

بغزیان همچنین موارد مطرح‌شده درباره تحریم‌های جدید را در بازار ارز بی‌تاثیر دانست: «صحبت‌هایی که درباره تحریم و برجام از سوی مسئولان آمریکایی مطرح‌ شده نیز در بازار ارز تاثیر زیادی ندارد، چرا که از سویی هنوز اقدامی در این ارتباط انجام نشده و از سوی دیگر، دولتمردان آمریکایی همواره این مباحث را علیه کشورمان مطرح کرده‌اند؛ بنابراین این موضوع نیز نمی‌تواند توجیه مناسبی برای افزایش نرخ ارز باشد».

به گفته این اقتصاددان، برخی از کارشناسان اعتقاد دارند کاهش سود سپرده‌های بانکی سبب شده مردم سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کنند و ارز بخرند که این موضوع در نهایت به افزایش نرخ دلار منجر شده است. این در حالی است که بغزیان این دلیل را برای افزایش نرخ ارز موجه نمی‌داند: «آن‌گونه که در هفته‌های اخیر شاهد بوده‌ایم، تغییر خاصی در میزان سپرده‌های بانکی ایجاد نشده و این سپرده‌ها نیز از بانک‌ها خارج نشده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان کاهش سود سپرده‌ها را نیز دلیل اصلی افزایش قیمت دلار دانست».

تقصیرها بر گردن بانک مرکزی است

بخش زیادی از تمرکز مالی دولت در سال‌های اخیر، کنترل قیمت ارز به منظور جلوگیری از افزایش غیرمنطقی آن بوده است. این موضوع سبب شده افزایش کنونی قیمت ارز بسیاری از تقصیرها را بر گردن بانک مرکزی و به دنبال آن، دولت بیندازد. آلبرت بغزیان در این‌ ارتباط هم تاکید دارد که رد پای بانک مرکزی در افزایش قیمت دلار به چشم می‌خورد: «با بررسی همه مواردی که ممکن است باعث افزایش قیمت دلار شده باشد، به نقش بانک مرکزی در این موضوع برمی‌خوریم؛ از نظر من، بانک مرکزی با توجه به مقطع کنونی، قیمت فروش ارز به صرافی‌ها را افزایش داده تا با استفاده از زمان، قیمت دلار را با افزایش مقطعی روبه‌رو کند».

به گفته او، قیمت ارز پس از افزایش دیگر برگشت ندارد و در همان نقطه بالا باقی می‌ماند؛ به همین دلیل اکنون هم نباید منتظر ارزان شدن قیمت دلار باشیم: «بانک مرکزی تمایلی به حفظ قیمت قبلی در نقطه سه هزار و ٧٠٠ تومانی نداشته و به بازار ارز نگاه سود کوتاه‌مدت دارد؛ البته نمی‌توان هم گفت قیمت ارز تا چه مقدار افزایش خواهد داشت اما این قیمت در ایران همواره به سمت افزایشی حرکت کرده و هیچ‌گاه منفی نشده است».

بغزیان همچنین از تاثیر منفی افزایش قیمت ارز بر تولید گلایه کرد و گفت: «افزایش قیمت ارز به این صورت باعث افزایش بی‌اعتمادی در بازار می‌شود؛ البته از نظر من افزایش قیمت ارز مقطعی است و قیمت در یک نقطه ثابت خواهد ماند؛ بانک مرکزی هم به دنبال آن است تا با ایجاد شوک‌های ارزی، قیمت را در نقطه‌های مشخصی قرار دهد و بازار را بر مبنای آن قیمت تثبیت کند».

سیاست ارزی بانک مرکزی مشخص نیست

سیاست‌های نابسامان بانک مرکزی نیز از جمله مباحثی است که سبب نوسان در بازار ارز و به ویژه دلار شده است. یک کارشناس دیگر بازار ارز در این‌ ارتباط اعتقاد دارد نامشخص بودن سیاست ارزی دولت سبب شده مشکلات پولی و ارزی در ایران بیشتر شود.

میثم رادپور گفت: «متاسفانه دولت ما سیاست ارزی مشخصی ندارد و صندوق بین‌المللی پول نیز ایران را جزء کشورهایی طبقه‌بندی کرده که از هیچ سیاست مشخصی پیروی نمی‌کنند». به گفته او، صندوق بین‌المللی پول کشورها را بر اساس سیستم‌های ارزی طبقه‌بندی کرده که ایران جزء هیچ‌یک از این سیستم‌ها نیست. او البته تلاش‌های بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز در بازه‌های زمانی طولانی را قابل ‌تحسین می‌داند اما تاکید دارد شوک‌های ارزی نیز تاثیر مستقیمی بر بازار دارند: «کشور ما دوره‌های تثبیت طولانی را پشت سر گذاشته اما شوک‌های ارزی مقطعی سبب شده تلاش‌ها برای تثبیت نرخ ارز زیر سوال برود؛ اکنون هم در مقطعی قرار داریم که شوک‌های ارزی سبب تاثیرگذاری مستقیم در بازار می‌شوند».

رادپور همچنین بر این موضوع تاکید دارد که در شرایط فعلی نمی‌توان برنامه خاصی برای تثبیت نرخ ارز در نظر گرفت: «بانک مرکزی به‌صورت مشخص تلاش می‌کند نسبت‌های ارز در بازار تهران را با نسبت‌های بازار جهانی همسان کند؛ البته این تلاش‌ها هم باید انجام شود ولی درصورتی‌که بانک مرکزی به این وظیفه عمل نکند، بازار به سرعت خود را با بازار جهانی تطبیق خواهد داد».

به گفته این کارشناس بازار ارز، بانک مرکزی همواره تلاش کرده میزان ارز مبادله‌ای را کمتر و کمتر کند؛ این سیاست‌ هم به تدریج و با حذف گروه‌های ١٠‌گانه اولویت کالایی اعمال‌ شده تا نرخ ارز به سمت بازار آزاد حرکت کند. او این سیاست بانک مرکزی را تلاشی برای تک‌نرخی کردن ارز می‌داند: «زمانی که مرکزی برای تعیین قیمت دولتی ارز وجود دارد و در کنار آن، بازار هم قیمت خود را روی ارز می‌گذارد، حذف هر یک از این بخش‌ها باعث می‌شود ارز تک‌نرخی شود».

رادپور موضوع اصلی را اینجا می‌داند که بانک مرکزی در شرایط فعلی به صورت ناخودآگاه سیگنال‌هایی را به سمت بازار آزاد ارسال می‌کند: «این سیگنال‌ها بازار آزاد را به این نتیجه می‌رساند که از نظر ارزی شرایط خوبی بر بانک مرکزی حاکم نیست و ممکن است دولت دلار کافی در اختیار نداشته باشد؛ بنابراین در شرایطی که دلار در هفته‌های اخیر بیش از ٢٠٠ تومان افزایش پیدا کرده می‌تواند به آن معنا باشد که افزایش نرخ ارز کنترل شده و از سوی بانک مرکزی نبوده و فشارهای بازار آزاد در آن تاثیر داشته است».

او همچنین اعتقاد دارد که دلار چهار‌ هزارتومانی ‌گران نیست، چرا که افزایش قیمت ارز در سال‌های اخیر همگام با تورم حرکت نکرده است: «زمانی که دولت روحانی فعالیت خود را آغاز کرد، قیمت دلار سه هزار و ٣٠٠ تومان بود؛ با توجه به اینکه پنج سال سپری شده و در تمام این سال‌ها نیز شاهد اتفاقات خاصی؛ مانند کسری بودجه دولت، نصف شدن درآمدهای ارزی و وضع تحریم‌های بانکی پس از برجام بوده‌ایم، دلار چهار‌ هزار تومانی زیاد ‌گران نیست و احتمال افزایش آن متناسب با نرخ تورم نیز وجود دارد».

به گفته رادپور، میزان افزایش نرخ ارز در کشور ما همواره عقب‌تر از تورم داخلی بوده است: «دولت‌ها برای جلوگیری از افزایش تورم، تلاش کرده‌اند نرخ ارز را کنترل کنند؛ البته این موضوع باعث کنترل تورم خارجی می‌شود، اما موضوع اصلی اینجاست که آنچه در بازار داخلی باعث افزایش تورم می‌شود، نرخ ارز نیست».

 

منبع: شرق

6 دیدگاه
 1. 1  0

  بقول یکی از نویسندگان انگلیسی ” مرغ نیستم که تخم بذارم , اما مزه املت رو از خود مرغ بیشتر میفهمم ”
  سال ۵۷ که دلار ۷۰ ریال بود – قیمت مواد غذایی مثلا نان لواش ۲/۵ ریال – نان بربری ه ریال مرغ ۶۵ ریال و کره پنجاه گرمی ۱۶۰ ریال بود
  قیمت یک اتوموبیل پیکان ارزان ترین آبش ۱۷۰۰۰ تومن و گران ترین آبش ۲۱ هزار تومن
  بعداز گذشت نزدیک ۴ دهه از انقلاب ۵۷ – به دلیل جنگ – نداشتن سابقه مدیریت مسولین – تحریم و خیلی اتفاقهای دیگه , قیمت اکثر مایحتاج مردم ۱۰۰۰ برابر شد – البته تعدادی هم بیشتر از هزار برابر شد که با اونها کاری نداریم
  نون لواش ۲۵۰ نون بربری ۵۰۰ تومن و تخم مرغ از ۳۰۰ تومن به بالا – کره پنجاه گرمی ۱۸۰۰ تومن و مرغ هرکیلو ۶۵۰۰ تومن و برنج از کیلوی ۷۰۰۰ تومن به بالا
  اتوموبیل ملی ( پراید از ۱۹۲۰۰ به بالا -تا گران ترین آبش ۲۲ میلیون تومن
  و بنزین لیتری ۱۰ ریال شد لیتری ۱۰۰۰۰ ریال
  ( البته این وسط حقوق کارگران و کارمندان قربانی عدم توجه مسوولین شده
  پس در یک نگاه متوجه میشیم که قیمت ارزها و مخصوصا دلار بطور مصنوعی پایین نگه داشته شده – و با مقایسه سایر قیمت ها باید دلار حدود ۷۰۰۰ تومن بیشتر باشه – اینجا ممکنه دولت درآمدش کم باشه از پایین بودن قیمت دلار ولی ضرر واقعی رو مردم متحمل میشن – چون ارزهای دولتی به جز بیماری ها برای واردات و تجارت به افرادی تعلق میگیره که جنس رو با دلار دولتی وارد میکنن و موقع محاسبه و فروش با دلار بازار آزاد محاسبه میکنن و میفروشن و سود کلانی از این رانت خواری به جیب میزنن –
  اگه روزی برسه دولت شهامت اینو داشته باشه که نرخ واقعی ارز رو اعلام کنه و براساس اون قیمت ارز تعیین بشه , البته با درایت که افراد ضعیف جامعه آسیب نبینن
  • 0   0

   ممنون هادی جان. به نظر من استدلال شما کاملا درست هست و البته اینکه با عدد و رقم همراهش کردی هم به لطف قضیه اضافه کرده، چون بحث اقتصادی بدون عدد و رقم بی معنیه.
   اما یک نکته هم در انتهای بحث شما بود که برای من جالب بود و اون هم اینکه دولت نباید نرخ واقعی دلار رو اعلام کنه. دولت فقط باید اعلام کنه که از این به بعد کاری به قیمت دلار نخواهد داشت و نرخ دلار توسط نیروهای عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شه. از اون لحظه به بعد (که امیدوارم بالاخره فرا برسه) خود دولت هم با نرخ دلاری سر و کار داره که در بازار معامله می شه و ممکنه درآمد دولت بالاتر بره یا پایین تر بیاد.
   فقط کافیه به این فکر کنیم که یک چنین دولتی چقدر منطقی تر می شه و به جای توزیع رانت به حساب این و اون، به کارهای اساسی تر، مثل فعالیت های عمرانی می پردازه. ضمن اینکه دایره مفسدین اقتصادی که حول دولت ها شکل می گیره هم کوچک تر می شه، چون خود دولت هم با نرخ دلاری مبادله هاش رو انجام می ده که توسط بازار تعیین شده، نه اینکه به ضرب و زور بخشنامه.
   ممنونم
 2. 0  0

  آقای حاتمی
  تا جاییکه من میدونم بزرگترین عرضه کننده دلار یا یورو در بازاز ارز ایران دولته. بیشتر درآمد ارزی ایران صرفاً از محل فروش نفت خام و فراورده های نفتی تامین میشه که این هم به صورت انحصاری دست دولت و موسسات دولتی یا شبه دولتیه. بنابراین دولت بعنوان بزرگترین تامین کننده ارز میتونه هروقت دلش خواست ارز به بازار تزریق نکنه تا نرخ بره بالا و هر وقت هم دلش خواست ارز بریزه تو بازار و قیمت رو بیاره پایین. مکانیسم عرضه و تقاضا فقط زمانی جواب میده که ایران به یک کشور صنعتی و با اقتصاد خصوصی و قوی تبدیل بشه که شرکتهای متعدد بخش خصوصی محصولات صنعتی خودشون رو صادر کنند و ارز بیارند به داخل مملکت. با توجه به شرایط فعلی ایران به نظر نمیرسه که این موضوع در کوتاه مدت یا آینده بلند مدت قابل پیش بینی اتفاق بیفته! بنا براین همینه که هست و آقایون هم هرکاری دلشون بخواد با قیمت ارز میکنند و به کسی هم حساب پس نمیدن!
  • 0   0

   خسرو جان اتفاقا به موضوع مهمی اشاره کردی که من رو هم به فکر فرو برد. بله، دولت ها در ایران به دلیل سهم بزرگی که در اقتصاد ملی دارن، قطعا تاثیرگذارترین بازیگر در تعیین نرخ ارز هم هستن. با این همه، کل موضوعِ تلاش برای توسعه در ایران رو باید به شکل یک منظومه دید و نه یک سری اتفاقات مجزا.
   به عنوان مثال، همین که تلاش بشه درآمدهای حاصل از فروش نفت وارد بودجه عمومی و به طور کلی وارد جریان اقتصاد ایران نشه، قدم بسیار بزرگی هست که امروز نه فقط دولت روحانی به دنبال تحقق اون هست، که مقامات نظام، مثل مقام معظم رهبری هم در سیاست های بالا دستی بر این موضوع تاکید کردن.
   نتیجه چی خواهد بود؟ به نظر میاد اگر قطع وابستگی اقتصاد ایران به نفت دنبال بشه و از طرف دیگه دولت با جدیت موضوع صادرات غیر نفتی رو دنبال بکنه (که درآمدهاش به جای جیب دولت به جیب مردم می ره) می شه تا قبل از سال ۱۴۰۰، برای اولین بار در حدود یک قرنی که اقتصاد ما یک اقتصاد نفتی بوده، از شر فسادِ همیشگی در اقتصادهای نفتی خلاص بشیم. ما که امیدواریم!
 3. 0  0

  در ضمن تا شرایط سیاسی، اجتماعی و ساختار اقتصادی و همچنین حقوقی و قضایی مملکت اصلاح نشه و وضعیت اقتصادی شفاف نشه و سیستم قضایی با رانت خواران و کسانیکه پول بانکها رو سرکیسه کردن برخورد جدی نکنه و مملکت با یک دموکراسی پایدار که در آن حق و حقوق افراد و صاجبان فکر و اندیشه و سرمایه تضمین نشه وضعیت درست نمیشه.
  از یک طرف دوستان عزیز رانت خوار که بدون شک با منابع قدرت در قوای سه گانه ارتباط دارند ثروت کشور رو تاراج میکنن و پس از تبدیل اون به دلار و یورو ثروت باد آورده رو در آمریکای شمالی و اروپای غربی و شمالی سرمایه گذاری میکنند(الان دیگه خیلی از اون ور آبیها خواهران و برادران خودی هستند!) و از طرف دیگه اون کسانیکه کارآفرین واقعی هستند ترجیح میدن به جای کار در این سیستم فاسد و رانت محور، دانش، مهارت و ثروت خودشون رو ببرن جایی که ثبات، آزادی و فرصتهای برابر وجود داره تا بتونن موفق بشن و از زندگی لذت ببرند.
  • 0   0

   درست می‌گید آقا خسرو. و البته واقعا یکی از راه‌های اصلی جلوگیری از فسادِ سازمان‌یافته همین شناورسازی یا آزادسازی قیمت ارز هست. الان همین افرادی که شما می‌فرمایید دارن با استفاده از تفاوتی که بین قیمت ارز مرجع و قیمت ارز در بازار هست، مقادیر زیادی سود می‌کنند و بالاخره باید جلوی این موضوع گرفته بشه.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.13)
1312.0
1.7
مثقال طلا (%0.51)
662850
3350
سکه امامی (%0.68)
1617000
11000
دلار (%0.19)
4773
9
یورو (%0.09)
5858
5
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.