تمامی باغ‌های چای تحت پوشش بیمه فراگیر هستند

تمامی باغ‌های چای تحت پوشش بیمه فراگیر هستند

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور گفت: امسال تمامی باغ‌های چای از طریق صندوق حمایت از صنعت چای، تحت پوشش بیمه فراگیر قرار گرفته‌اند.

گودرز خردادپور با اشاره به وارد آمدن خسارت به 30 درصد محصول بهاره برگ سبز چای در فروردین‌ماه بر اثر سرما افزود: چین اول برگ سبز چای 45 درصد محصول بهاره را تشکیل می‌دهد که براساس برآورد کارشناسان، به دلیل سرما خسارت دیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی خاطرنشان کرد: جبران خسارت به شرایط جوی فصل برداشت برگ سبز چای بستگی دارد و ممکن است بر اساس شرایط جوی که در طول فصل برداشت پیش می‌آید، جبران شود.

خردادپور این خسارت را ناشی از یخ‌زدگی سلول گیاه و ترکیدگی آن بر اثر تابش آفتاب ذکر و اضافه کرد: امسال تمامی باغات چای از طریق صندوق حمایت از صنعت چای تحت پوشش بیمه فراگیر قرار گرفته‌اند که در پایان دوره بهره‌برداری، خسارت چایکاران پرداخت خواهد شد.

امیر جانبازی فرماندار لاهیجان نیز در این رابطه اعلام کرد: برگ سبز حدود 550 هکتار از باغ‌های چای شهرستان به دلیل سرمای دیررس بهاری دچار سرمازدگی و آسیب شده که این میزان خسارت در برخی از باغ‌ها بین 20 تا 80 درصد است.

وی افزود: پرداخت سطح خسارت ناشی از سرمازدگی باغات چای شهرستان لاهیجان طی امسال با توجه به بیمه فراگیر تمامی چایکاران از صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور در حال پیگیری است.

به گفته جانبازی، لاهیجان دارای 28 کارخانه چایسازی است و تا زمان حاضر 14 کارخانه ضمن انعقاد قرارداد با سازمان چای، آماده دریافت برگ سبز از کشاورزان هستند.

استان گیلان طی 2 هفته اخیر، شاهد نوسان جوی شدید بود به گونه‌ای که برخی روزها وزش باد گرم جنوبی همراه با افزایش دما و سپس ورود جبهه هوای سرد، موجب بارش برف در ارتفاعات می‌شد.

برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد؛ چین بهاره از نیمه اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

استان‌های گیلان و مازندران بین 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ‌ها در استان گیلان قرار گرفته است.

لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور و پژوهشکده چای در این شهرستان مستقر هستند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند