تمایل ترامپ به گفت‌وگوی تلفنی با رهبر کره‌شمالی

تمایل ترامپ به گفت‌وگوی تلفنی با رهبر کره‌شمالی

دونالد ترامپ از تمایلش برای گفت‌وگوی تلفنی مستقیم با رهبر کره شمالی خبر داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی گفت: تمایل به گفت‌وگوی مستقیم با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی داشته و ابراز امیدواری کرد که فضای باز کم سابقه‌ای که اخیرا میان کره‌شمالی و کره‌‌جنوبی ایجاد شد به کاستن از تنش و بحران بر سر برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ کمک کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ترامپ در مصاحبه‌ای در تفرجگاه کمپ‌دیوید در پاسخ به این سوال که آیا با کیم جونگ اون گفت‌وگو تلفنی انجام خواهد داد، گفت: من همواره به گفت‌وگو معتقد بوده‌ام‌.

وی ادامه داد: من حتما این کار را انجام می‌دهم و هیچ مشکلی ابدا با آن ندارم، اما این به این معنی نیست که بدون پیش شرط این گفت‌وگو را انجام می‌دهم.

این در حالی است که کره‌شمالی و کره‌‌جنوبی توافق کرده‌اند تا برای نخستین بار طی بیش از دو سال گذشته اولین مذاکرات رسمی خود را انجام دهند.

ترامپ ابراز امیدواری کرد که دو کره در این مذاکرات از موضوع شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی کره‌‌جنوبی فراتر روند.

روز شنبه یک مقام المپیک کره‌شمالی اعلام کرد که «احتمالا» این کشور در این بازی‌ها شرکت خواهد کرد.

ترامپ گفت: من دوست دارم که آنها مذاکرات‌شان را از موضع بازی‌های المپیک فراتر ببرند و در زمان مناسب نیز ما به آن ورود خواهیم کرد.

او گفت: اگر نتیجه‌ای قرار است از این مذاکرات حاصل شود یک اتفاق بزرگ برای کل بشریت خواهد بود.

این اظهارات ترامپ درحالی مطرح شده که تا همین چند روز پیش او در پاسخ به سخنرانی سال نوی میلادی رهبر کره‌شمالی که در آن از آماده بودن به اصطلاح دکمه هسته‌ای روی میزش خبر داد، گفته بود که او دکمه هسته‌ای قدرتمندتر و بزرگتری دارد.

روز جمعه کره‌شمالی و کره‌‌جنوبی درخصوص این مذاکرات توافق کردند و سئول پیشنهاد اعزام یک هیئت پنج نفره به رهبری یکی از وزرای دولت به مذاکرات در روستای مرزی پانمونجوم در روز سه‌شنبه را داد.

 

منبع: خبرگزاری فرانسه

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند