توافق آمریکا، اروپا و ژاپن برای خانه‌تکانی در WTO

توافق آمریکا، اروپا و ژاپن برای خانه‌تکانی در WTO

نماینده تجاری آمریکا در بیانیه مشترک با همتایان اروپایی و ژاپنی که در شهر نیویورک با آنها دیدار داشت، بر ضرورت اصلاحات سازمان تجارت جهانی (WTO) تاکید کرد.

رابرت لاتیزر، نماینده تجاری آمریکا، هیروشیگه سیکو، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، سسیلیا مالم استروم، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا همچنین برای ادامه همکاری با یکدیگر برای حفظ کارآمدی مقررات فعلی سازمان تجارت جهانی موافقت کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش اسپوتنیک، این وزیران اعلام کردند در نخستین گام به سوی اصلاحات این نهاد تجاری جهانی، از بررسی پیشنهاد شفافیت و اطلاع‌رسانی در نشست آینده شورای تجارت کالاهای سازمان تجارت جهانی حمایت خواهند کرد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد: سیستم تجارت جهانی باید فورا اصلاح شود و برخی از اعضای سازمان تجارت جهانی اصولی را که این سازمان بر پایه آنها بنیان گذاشته شده است نقض می‌کنند.

ترامپ شیوه‌های تجاری مختلف مانند دامپینگ محصول، دستکاری ارزی و سرقت مالکیت معنوی را هدف گرفته است.

دولت آمریکا پیش‌تر چین را برای کاربرد تمامی این شیوه‌ها مورد انتقاد قرار داد.

رییس‌جمهور آمریکا ترامپ گفت: ما دیگر چنین رفتارهایی را تحمل نخواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد کارگران ما قربانی شوند و شرکت‌های ما هدف تقلب قرار گیرند.

اظهارات ترامپ یک روز پس از وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی مطرح شد. چین به تلافی این اقدام آمریکا روی ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی مالیات واردات جدید وضع کرد.

ترامپ تهدید کرده در صورت تلافی چین، روی واردات ۲۶۷ میلیارد دلار دیگر کالای چینی تعرفه وضع خواهد کرد. توی در اوت تهدید کرده بود اگر سازمان تجارت جهانی اصلاح نشده و با آمریکا رفتار بهتری نداشته باشند، این کشور از آن خارج خواهد شد.

خروج آمریکا از سازمان تجارت جهانی رویداد قابل توجهی برای اقتصاد جهانی ندر مقایسه با جنگ تجاری میان آمریکا و چین خواهد بود و سیستم تجارتی را که پس از جنگ جهانی دوم برقرار شده، تضعیف خواهد کرد.

 

منبع: رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند