توافق برزیل برای پایان اعتصاب کامیون‌داران

توافق برزیل برای پایان اعتصاب کامیون‌داران

دولت برزیل برای خاتمه دادن به اعتصاب کامیون‌داران، قیمت فرآورده‌های نفتی شرکت ملی نفت این کشور را کاهش داد که در اثر آن، سهام پتروبراز با سقوط سنگین ۱۵ درصدی روبرو شد.

روز دوشنبه، پس از این که دولت برزیل در تلاش برای خاتمه دادن به اعتصاب کامیون‌داران که وضعیت بزرگترین اقتصاد آمریکای جنوبی را به‌طور گسترده‌ای به هم ریخته است، سوبسیدهای جدیدی برای سوخت ارائه کرد و سیاست قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی شرکت ملی نفت این کشور، سهام پتروبراز را تعدیل کرد، به نحوی که هر سهم این شرکت، با سقوط سنگین ۱۵ درصدی مواجه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در نتیجه سوبسیدها و و تخفیفات مالیاتی‌ که شب گذشته از سوی رئیس‌جمهور مایکل تمر اعلام شد، قیمت دیزل در داخل ۱۳ درصد در هر لیتر کاهش خواهد یافت و تا ۶۰ روز هم در همین قیمت باقی خواهد ماند.

سهام‌داران شرکت نفت دولتی پترولئو برازیلیرو، که پیش‌تر در این ماه پس از اعلام بالاترین سود شرکت در ۵ سال اخیر، اوج گرفته بودند، در هفته گذشته تقریبا له شدند، چراکه تنها در این هفته، نزدیک به یک سوم ارزش سهام شرکت از بین رفت.

مدیریت پتروبراز هم که بحران را به خوبی حس کرده است، در نامه‌ای از کارکنان خود خواست در اعتصابات برنامه‌ریزی شده در ادامه این هفته شرکت نکنند. در این نامه آمده است فشارها و مختل کردن وضعیت برای تعدیل قیمت‌ها، به این شرکت و در کل به کشور آسیب خواهد زد.

تحت توافقی که توسط رییس‌جمهور تمر اعلام شد، پس از دوره ۶۰ روزه توقف قیمت‌ها، پتروبراز که در حال حاضر به صورت روزانه قیمت‌ها را تنظیم می‌کند، قیمت‌ها را به صورت ماهانه تنظیم خواهد کرد.

پتروبراز اعلام کرد که دولت توافق کرده است که هر گونه ضرر و زیان این شرکت را جبران کند؛ اما سرمایه‌گذاران در این مورد تردید دارند.

از ۱۸ می تا کنون، که گمانه‌زنی‌ها در مورد لزوم مداخله دولت جهت مذاکره با کامیون‌داران در مورد قیمت‌های دیزل، بالا گرفت، پتروبراز ۳۴.۱۳ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داده است.

سقوط روز دوشنبه سهام این شرکت باعث شد موج گسترده‌تری برای سهام برزیل به وجود بیاید و بنچ‌مارک سهام برزیل، بووسپا، ۴.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و حالا تا به اینجای سال در کل در محدوده قرمز قرار گرفت.

 

منبع:رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند