توافق کاهش تولید ۹ ماه دیگر تمدید می‌شود

منابع آگاه در اوپک اعلام کردند این سازمان تمایل دارد توافق کاهش تولید با روسیه و سایر تولیدکنندگان به مدت ۹ ماه دیگر تمدید شود.
توافق کاهش تولید ۹ ماه دیگر تمدید می‌شود

منابع آگاه در اوپک اعلام کردند این سازمان تمایل دارد توافق کاهش تولید با روسیه و سایر تولیدکنندگان به مدت ۹ ماه دیگر تمدید شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به همراه روسیه و سایر تولیدکنندگان با هدف مقابله با عرضه اضافی که باعث شده قیمت‌ها کاهش پیدا کنند، توافق کرده‌اند تولیدشان را تا مارس سال ۲۰۱۸ به میزان حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

اوپک پس از پیشرفت آهسته‌ای که اجرای این توافق در ابتدا بر بازار نفت داشت، اطمینان بیشتری پیدا کرده که توافق مذکور موثر واقع شده است. قیمت‌های نفت تحت تاثیر کاهش ذخایر، تقاضای جهانی قوی و کندی رشد تولید شیل آمریکا و پایبندی بالای تولیدکنندگان به محدود کردن عرضه، نزدیک به بالاترین رکورد دو سال گذشته قرار دارد.

سه منبع آگاه در اوپک به رویترز گفتند، حفظ محدودیت عرضه تا پایان سال ۲۰۱۸ تصمیم احتمالی این سازمان خواهد بود در حالی که منبع چهارم اعلام کرد تمدید توافق به مدت شش تا ۹ ماه دیگر برای حذف مازاد ذخایر نفت ضروری است.

به گفته یکی از این چهار منبع، اگر رشد تقاضا بسیار مطلوب باشد، در این صورت تصمیم برای تمدید توافق ممکن است به اوایل سال آینده موکول شود اما احتمال زیادی وجود دارد که این تصمیم در نوامبر گرفته شود.

مذاکرات در میان تولیدکنندگان اوپک با نزدیک شدن به زمان نشست بعدی این سازمان که ۳۰ نوامبر در وین برگزار می‌شود، ادامه دارد.

پیش از نشست رسمی، هیات اجرایی اوپک که درباره سیاست این سازمان تصمیم نمی‌گیرد، روزهای ۲۳ و ۲۴ اکتبر در وین دیدار می‌کند و احتمالا درباره گزینه‌ها و سناریوهای احتمالی مذاکرات غیررسمی خواهد داشت.

به گفته دو منبع اوپک، اگر تصمیم در نوامبر اعلام نشود، اوپک و متحدانش ممکن است اوایل سال ۲۰۱۸ دیدار کنند. اوپک معمولا نخستین دیدار سیاست‌گذاری هر سال را در ماه مه یا ژوئن برگزار می‌کند.

اوپک می‌خواهد سطح ذخایر نفت در اقتصادهای توسعه یافته به متوسط پنج ساله کاهش پیدا کند. آخرین آمار نشان می‌دهد که این سازمان در هدف مذکور پیشرفت کرده اما کاملا به آن دست نیافته است.

اوپک در آگوست اعلام کرد میزان این ذخایر در ۲.۹۹۶ میلیارد بشکه قرار دارد که ۱۷۱ میلیون بشکه بالای سطح متوسط پنج ساله قرار دارد.

به گفته دو منبع اوپک، کاهش بیشتر تولید که در نشست ماه مه مورد مخالفت قرار گرفت این بار بررسی نخواهد شد، زیرا کاهش بیشتر تولید برای برخی از تولیدکنندگان دشوار است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه چهارم اکتبر اظهار کرده بود که این توافق ممکن است تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شود اما وزیران اوپک درباره چنین اقدامی تعهد خاصی نداده‌اند.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید