توانایی درآمد معدن برای بستن چاه‌های نفت

صادرات بیش از ۶ تا ۸ میلیارد تومانی در معدن، بیانگر رقابت جدی درآمد این صنعت با نفت، برای تصاحب جایگاه برابری در بودجه‌بندی است.
توانایی درآمد معدن برای بستن چاه‌های نفت

معدن یکی از مزیت‌های بالقوه کشور محسوب می‌شود که رقمی بالغ بر ۷۷۰ میلیارد دلار سرمایه معدنی و بیش از ۷ میلیارد تن ماده معدنی را به ثبت رسانده است، میزان استخراج سالیانه معادن ایران حدود ۴۰۰ میلیون تن است که بیش از ۶۰ درصد آنها مصالح ساختمانی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این امر بیانگر نقش برجسته این صنعت در اشتغال زایی، ایجاد ارزش افزوده و صادرات است که می‌تواند جایگاه عظیمی را در اقتصاد کشور داشته باشد.

در واقع شناخت ظرفیت های غیرنفتی یکی از اقداماتی ایست که باید در اولویت طرح های دولت قرار بگیرد. این در حالی است که نفت امروز در شرایط ایده‌آل فروش روزانه خود به ۲ میلیون بشکه می‌رسد که در پایان سال این میزان فروش به تا حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود.

این میزان فروش نفت اقتصاد و مدیران کشور را تن پرور کرده است درحالی که می توان با بهره گیری از قابلیت بسیار بالای معدن ایران، وابستگی به صنعت نفت را بنا به گفته‌های رهبر انقلاب و سایر مسئولان کاهش دهیم.

محمدرضا بهرامنی، رئیس اتاق معدن ایران با انتقاد به مغفول ماندن نقش معدن در اقتصاد ایران، می گوید: تیم اقتصادی حاکم بر کشور هر زمان که قیمت نفت کاهش پیدا کرد به دنبال مزیت های دیگری مانند معدن و صنایع وابسته به آن، گشت تا کمبودهای خود را جبران کند در صورتی که باید سال ها پیش بر این باور می رسید که معدن یکی از بازوهای بزرگ اقتصاد کشور محسوب می شود.

وی افزود: در ایران هم اکنون ۶۰ نوع ماده معدنی شناسایی شده است که این موضوع موجب ارتقای ایران به رتبه پانزدهمین کشور معدن خیز جهان شد. این رتبه بسیار حائز اهمیت است ولی ما آنچنان که می ‌توانستیم از معدن و صنایع وابسته به آن بهره برداری نکرده‌ایم.

رئیس اتاق معدن ایران با اشاره به سهم یک درصدی تولید خالص معدن در GDP تصریح کرد: این سهم در قبال سهم ۶ درصدی معدن و صنایع وابسته به آن درGDP بسیار ناچیز است به طوری که تمام کارشناسان و مسئولان اقتصاد کشور بر این باورند این صنعت توانایی بالایی را برای کسب درآمد و تامین بودجه کشور در موازات صنعت نفت کشور خواهد داشت.

وی بیان کرد: نکته قابل توجه این است که کشور ما همواره با توجه به استراتژیک های سیاسی، تصمیم به تولیدات معدنی می گیرد و این آفت بزرگی برای سرمایه ملی در بخش معدن به حساب می‌آید، به طور مثال ما در هشتمین دوره دولت به علت عدم برنامه ریزی صحیح و نیازسنجی بازار کشورهای همسایه، دست به تولید بی رویه سیمان زدیم و هم اکنون با مازاد تولیدات این محصول مواجه شدیم.

بهرامنی گفت: عدم برنامه ریزی های بلندمدت و قوانین راهبردی برای معدن و از سمت دیگر بودجه های کلانی که صنعت نفت به خزانه کشور تقدیم می کند مانع توجه دولت به این بخش می شود.

وی با اشاره به عملکرد بخش خصوصی در معدن، افزود: ما در این بخش هم برای تنظیم بازار‌های خارجی هیچ برنامه ای را تنظیم نکرده ایم و پیرو عملکرد بخش دولتی با استراتژیک های سیاسی ،شروع به تبدیل مواد خام به محصول مد نظرمی کنیم.

رئیس اتاق معدن ایران با تاکید بر اهمیت قانون گذاری در این صنعت تشریح کرد: بیش از اینکه این صنعت نیازمند حمایت مالی باشد به شفافیت قانونگذاری و حمایت قضایی نیازمند است.این عدم شفافیت در قوانین در اجرایی نمود پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: گام‌های مثبتی هم از سوی دولت برای حمایت از معدنگران برداشته شده است که می‌توان این بین به صندوق بیمه فعالیت های معدنی اشاره کرد.

این صندوق با تلاش های دولت و (ایمیدرو) تاسیس شده است که با روند رو به رشدی در بخش حمایتی قدم بر می دارد؛ به طوریکه در ۳ سال گذشته میزان سرمایه این صندوق از ۳ میلیارد تومان به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است که در تلاشیم که آن را تا سال آینده به ۳۶۵ میلیارد تومان نیز برسانیم.

بهرامنی با اشاره به حمایت از معادن مرزی کشور گفت: با حمایت از معادن مرزی کشورمان و بهره برداری از آنها شاهد درآمد کلانی در این زمینه خواهیم بود.

 

منبع: بازار خیز

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز