کدام دهک‌ها تورم بیشتری را متحمل شدند؟

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال 1396 کالاها و خدماتی که دارای بیشترین اهمیت برای دهک‌های مختلف جامعه بودند، تورم کمتری داشتند. بنابراین جهش تورم در سال 96، چندان محسوس نبود.
کدام دهک‌ها تورم بیشتری را متحمل شدند؟

میلاد مرادی: سال ۹۶ سالی بود که بسیاری از خانوارهای ایرانی نسبت به سال‌های قبل، رشد اندکی را در قیمت‌ اقلام خوراکی و کالاهای اساسی احساس کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمارهای منتشر شده از بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که سال ۹۶ اولین سال در دولت حسن روحانی محسوب می‌شود که در آن نرخ تورم صعودی بود. هرچند که این جهش چندان محسوس نبود. اما خبری از روند نزولی سال‌های گذشته نیز در میان نبود.

اقتصاددانان براساس درآمد و مصرف جمعیت، جامعه را به ده دهک مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند که دهک اول نشان‌دهنده بخشی از جمعیت است که دارای کمترین میزان هزینه طی سال هستند. از طرفی، دهک دهم بخشی از جامعه را شامل می‌شود که سبد هزینه‌ای آنان در طی سال بیشترین مقدار را دارد.

با این اوصاف، تورم و افزایش قیمت‌ها در دهک‌های مختلف درآمدی برای کالاها و خدمات مختلف متفاوت است. چرا که برای هر کدام از دهک‌ها، کالاها و اقلام مصرفی و خدماتی دارای اهمیت متفاوتی است.

مرکز آمار ایران، گزارشی را تحت عنوان «شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور براساس دهک‌های هزینه‌ای در اسفند ماه ۹۶» منتشر کرده است.
در این گزارش، میزان تورم برای دو گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» آمده است.

براساس این گزارش، برای دهک‌های اول که در واقع اقشار ضعیف جامعه هستند، گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌‌ها و دخانیات» ضریب اهمیت بیشتری دارد.

این در حالی است که برای دهک‌های بالای جامعه که وضعیت معیشتی بهتری دارند، این گروه از اقلام و کالاها، ضریب اهمیت کمتری دارد و برعکس، ضریب اهمیت گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» برای دهک‌های پایین جامعه کمتر و برای دهک‌های بالا بیشتر است.

اما مشاهده تورم سالانه در دو گروه از کالاهای ذکرشده برای دهک‌های مختلف جامعه قابل تامل است. براساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۶، ضریب اهمیت گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» دارای بیشترین حد یعنی ۴۳٫۳۰ درصد است.

با این حال، نکته قابل توجه آن است که این گروه از کالاها برای دهک‌های پایین جامعه که وضعیت معیشتی مناسبی ندارند، دارای کمترین تورم در سال ۹۶ بوده‌اند. به طوری که شاخص تورم این گروه از کالاها برای پایین‌ترین دهک جامعه، ۱۱٫۳ درصد است که کمترین میزان خود را نشان می‎دهد.

اما برای دهک‌های بالای جامعه که وضعیت مناسبی به لحاظ معیشتی دارند، شرایط به گونه دیگری است. برای این دهک‌ها ضریب اهمیت گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بیشتر است. به نحوی که میزان اهمیت این گروه از کالاها برای بالاترین دهک جامعه ۸۲٫۷۸ درصد بوده که بیانگر بیشترین میزان اهمیت است.

با این حال، نرخ تورم «کاالاهای غیرخوراکی و خدمات» برای دهک‌های بالای جامعه، دارای کمترین مقدار است. به نحوی که نرخ تورم این گروه از کالاها برای بالاترین دهک جامعه در کمترین میزان خود یعنی ۶٫۷ است. این موضوع برای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی و دخانیات» کاملا برعکس است.

نرخ تورم گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» که برای دهک‌های بالای جامعه از ضریب اهمیت کمتری برخوردار بوده است، به میزان بالایی است.
آنچه که از گزارش مرکز آمار قابل بوده وجود این است که کالاهایی که دارای اهمیت بیشتری برای هر کدام از دهک‌های جامعه هستند، جهش قیمتی کمتری را در سال ۹۶ تجربه کرده‌اند.

با این وجود، می‌توان ادعا کرد که اگر چه در سال ۹۶ نرخ تورم اندکی روند صعودی به خود گرفت، اما کالاها و خدماتی که دارای بیشترین اهمیت برای دهک‌های مختلف جامعه بودند، تورم کمتری داشتند. از این رو، تورم ایجاد شده آنچنان محسوس نبوده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز