توصیه‌های لازم در خصوص برداشت محصول کلزا

توصیه‌های لازم در خصوص برداشت محصول کلزا

رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی گلستان با توجه به نزدیک شدن برداشت محصول کلزا، توصیه‌های لازم در خصوص برداشت این محصول را اعلام کرد.

«علی موسی‌خانی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کشاورزان حتما علف هرز شلمی را از مزارع خود خارج یا کف بر کنند. وجود این علف هرز در زمان تحویل محصول باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای کشاورز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، موسی‌خانی افزود: کشاورزان برای برداشت محصول عجله نکنند، چون ممکن است غلاف‌های بخش فوقانی گیاه رسیده باشند، اما غلاف‌های پائین‌تر هنوز سبز باشد.

وی تصریح کرد: امسال 45 مرکز خرید تضمینی کلزا در استان پیش‌بینی شده است. سه کارخانه روغن‌کشی نیز آمادگی دریافت محصول کشاورزان را دارند.

رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: رطوبت مجاز برای تحویل این محصول 12 درصد و میزان مواد خارجی مجاز نیز 2 درصد است. محصول با رطوبت بیش از 20 درصد در مراکز خرید تحویل گرفته نمی‌شوند.

وی افزود: کشاورزان برای برداشت محصول باید از کمباین‌هایی که دارای برچسب معاینه فنی هستند، استفاده کنند.

موسی‌خانی با بیان این‌که بهترین زمان برای برداشت کلزا صبح و هنگام غروب است، تصریح کرد: هنگام ظهر که دمای هوا زیاد است از برداشت محصول کلزا خودداری شود.

رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: امسال قیمت تعیین شده خرید تضمینی محصول کلزا 2866 تومان است که نسبت به سال گذشته حدود 4 درصد افزایش یافته است.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند