موضوعات داغ:

توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیلی در بزرگترین بانک اروپا

توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیلی در بزرگترین بانک اروپا

بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» که بزرگترین بانک اروپا است، تامین مالی نیروگاه‌های زغال سوز جدید، نفت شنی و حفاری در قطب شمال را متوقف کرده و به صف طولانی از سرمایه‌گذارانی پیوست که از سوخت‌های فسیلی روی گردان شده‌اند.

سایر بانک‌های بزرگ مانند ING و BNP Paribas در ماه‌های اخیر قول‌های مشابهی داده‌اند زیرا فشار سرمایه‌گذاران بر این بانک‌ها به منظور اقدام در راستای توافق پاریس افزایش یافته است. توافق پاریس یک پیمان جهانی برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش دمای هوا است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دانیل کلیر، مدیر استراتژی و مدیر فاینانس پایدار جهانی «اچ‌اس‌بی‌سی» در بیانیه‌ای اعلام کرد ما نیاز به کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای برای دستیابی به هدف تعیین شده در توافق ۲۰۱۵ پاریس و مسئولیتمان برای حمایت از جوامعی که در آنها فعالیت داریم را تصدیق می‌کنیم.

اما بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» اعلام کرد برای نیروگاه‌های زغال سوز در بنگلادش، اندونزی و ویتنام استثنا قائل خواهد شد.

جان فلینت، مدیرعامل بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» در مجمع عمومی سالانه این بانک به سهامداران گفت: شمار زیادی از مردم در این کشورها هستند که به برق دسترسی ندارند. موضع منطقی برای ما این است که اجازه دهیم یک پنجره کوچک از ما همچنان در فاینانس پروژه‌های زغال سنگ در این کشورها مشارکت کند.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان صلح سبز از این اقدام استقبال و اعلام کرد استراتژی انرژی جدید «اچ‌اس‌بی‌سی» مانع از فراهم کردن فاینانس پروژه ۸ میلیارد دلاری خط لوله «کی‌استون‌ایکس‌ال» شرکت ترانس کانادا به نبراسکا خواهد شد.

 

 

منبع:ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند